Skip to main content

Dla pacjenta

Światowy Tydzień Karmienia Piersią w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ

Szanowni Państwo,

Światowy Tydzień Karmienia Piersią jest obchodzony od 1990 r. z inicjatywy międzynarodowej organizacji World Alliance Breastfeeding Action (WABA), która dąży do upowszechnienia karmienia piersią na świecie, zwracając przy tym uwagę na korzyści, jakie z tego wynikają - dla dzieci i dla mam.

Mleko matki to pokarm idealny zarówno ze względów zdrowotnych, jak i ekonomicznych. W Światowym Tygodniu Karmienia Piersią  propagowane jest to, co zostało stworzone przez samą naturę i jest doskonałe - sposób na niezastąpioną więź matki i dziecka.

Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaplanował kilka wydarzeń związanych z promocją karmienia piersią.

 

WYSTAWA

 • Na sali obsługi przy ul. Kopcińskiego 58 mogą Państwo zapoznać się z pracami pani Izy Maciejewskiej. Fotografie z cyklu Karmić po łódzku, karmić po ludzku przedstawiają karmiące mamy w znanych i lubianych zakątkach Łodzi. Serdecznie zapraszamy!

AUDYCJA TELEWIZYJNA

 • ŁOW NFZ ostatni odcinek ABC Pacjenta poświęcił w całości młodym mamom. W programie wielu specjalistów podkreśla, że to nie tylko czysto praktyczny aspekt zapewnienia dziecku właściwego odżywienia, ale i budowanie jego naturalnej odporności oraz niezastąpionej więzi, która łączy je z mamą. Kobiety chcące  karmić dziecko piersią, powinny zwrócić baczną uwagę, aby odpowiednio przygotować swój organizm do tego procesu. Wtedy będą mogły z poczuciem bezpieczeństwa, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, korzystać z dobrodziejstw laktacji.
 • W programie zapoznają się Państwo nie tylko z opiniami i wątpliwościami mam, ale również mogą Państwo wysłuchać porad wielu specjalistów, m.in. Wojciecha Zawalskiego - Dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Centrali NFZ, Katarzyny Gontarek - doradcy laktacyjnego, Dr Marii Tyszko reprezentującej Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią Oddział im. W. Fijałkowskiego w Łodzi oraz wielu innych. Zapraszamy do obejrzenia audycji!

DODATEK DO DZIENNIKA ŁÓDZKIEGO "ZDROWIE MAMY"

We współpracy z łódzkim oddziałem NFZ redakcja Dziennika Łódzkiego przygotowała cykl 16-stronicowych dodatków zdrowotnych. Pierwsze wydanie ukaże się już 28 maja (sobota). W dodatku znajdą Państwo szereg cennych informacji:

 • wywiady ze znanymi i cenionymi specjalistami, w tym z doradcą laktacyjnym;
 • wszystko o KOC, czyli pilotażowym programie opieki koordynowanej nad kobietami w ciąży;
 • lista poradni ginekologicznych i endokrynologicznych;
 • lista placówek wykonujących badania mammograficzne i badania prenatalne;
 • informacje, jak dbać o zdrowie wcześniaka;
 • porady, jak dobrać bieliznę dla matki karmiącej;
 • jak uratować biust po karmieniu piersią.

 

WYWIAD Z DR N. MED. ELENĄ SINKIEWICZ-DAROL

 • Zachęcamy do lektury wywiadu z dr n. med. Eleną Sinkiewicz–Darol. Pani doktor jest biotechnologiem, absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktorantką Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie, gdzie z powodzeniem obroniła pracę doktorską z zakresu biologii medycznej. Od 2012 jest wolontariuszką Fundacji Bank Mleka Kobiecego, a od 2013 kierownikiem Regionalnego Banku Mleka przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Obecnie jest także współpracownikiem Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka w Warszawie, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

 

SPOTKANIA Z PRZYSZŁYMI MAMAMI W SZKOŁACH RODZENIA

Wspólnie z położnymi i doradczyniami laktacyjnymi ze szkół rodzenia ŁOW NFZ namawia przyszłe mamy do karmienia piersią. Zapraszamy do śledzenia informacji, gdzie byliśmy i gdzie będziemy!

Spotkanie z przyszłymi mamami w Szkole Rodzenia w Szpitalu w Kutnie

Zapraszamy mamy! Spotkanie w szkole rodzenia w Łodzi

Zapraszamy mamy! Spotkanie w szkole rodzenia w Radomsku

 

 

Źródło: Rzecznik Prasowy