Skip to main content

Dla pacjenta

Środa z profilaktyką - tytoń a zdrowie

 

W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Nałóg ten jest przyczyną ponad 80 proc. zachorowań na raka krtani i płuca, co drugi nowotwór gardła, co trzeci jamy ustnej i przełyku, co czwarty nowotwór wątroby, co piąty rak żołądka, co drugi przypadek raka dolnych dróg moczowych i jedno na dziesięć zachorowań na raka nosa i zatok. Dym papierosowy jest także przyczyną raka jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, raka nerki i białaczki szpikowej. Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu.

 

 

 

Tytoń - pierwotnie był wykorzystywany do obrzędów religijnych, a także jako środek znieczulający. Do Europy został sprowadzony w XVI w, a od wieku XVII jest znany pod postacią papierosów. Dym papierosowy to ponad 4000 substancji, z których ok 250 jest szkodliwych, a 40 wywołuje nowotwory. Wśród nich są między innymi: nikotyna (silna neurotoksyna wywołująca szybki efekt uzależnienia), aceton (rozpuszczalnik), polon (pierwiastek radioaktywny), DDT (środek owadobójczy), kadm i arsen (metale ciężkie), cyjanowodór (broń biologiczna), formaldehyd (substancja konserwująca), tlenek węgla (trujący gaz), smoła. Nie ma bezpiecznej liczby papierosów. Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jest powiązane głównie z czasem uzależnienia, a nie liczbą wypalanych papierosów. W 2019 roku w Polsce paliło 21% ludności. Palacze tracą średnio: 230 zł miesięcznie na tytoń, 3h 30min na dobę podczas palenia.

 

Czy e-papierosy to dobra alternatywa? Niestety nie. Ich szkodliwość jest niemal taka sama, jak tych tradycyjnych. Szybko uzależniają, mają wysoką zawartość nikotyny i substancji rakotwórczych, a także mogą wywoływać wiele chorób. Są bardzo popularne wśród nastolatków, ponieważ łatwo je ukryć. Długofalowe skutki ich używania nie zostały dokładnie zbadane a niewłaściwe użytkowanie  może wywołać poparzenia dróg oddechowych. Palenie czynne a bierne: przebywając w towarzystwie palaczy jesteśmy tak samo narażeni na wiele chorób, a  wdychany dym jest nawet 4 razy bardziej toksyczny niż ten, którym zaciąga się palacz. Choroby wywoływane przez palenie tytoniu: nowotwory (1 na 5 przypadków raka w Europie to efekt palenia. Wywołuje: 80% zachorowań na raka krtani i płuca, co 2 nowotwór gardła, co 3 rak jamy ustnej, do 35% zgonów z powodu choroby nowotworowej), wrzody żołądka, udar mózgu, obniżona odporność i impotencja. Uzależnienie skraca życie średnio o kilkanaście lat, między innymi poprzez:  nadciśnienie, miażdżycę, zawał mięśnia sercowego, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Co zyskujemy rzucając palenie? Już o kilku godzinach unormuje się ciśnienie krwi oraz ilość tlenu w organizmie, po 24 h znacznie spada ryzyko zawału sercu, po kilku dniach poprawi się smak i węch, do 9 mcy zajmie regeneracja układu oddechowego, w tym osłabienie kaszlu,po 5 latach ryzyko raka płuca spadnie o 50%, po 10 latach ryzyko choroby niedokrwiennej będzie takie samo jak u osób niepalących.

Źródło: Rzecznik prasowy