Skip to main content

Dla pacjenta

Środa z profilaktyką - słodkie uzależnienie

Eksperci alarmują, że polskie dzieci już tyją najszybciej w Europie. Akcentują, że jeśli nie zmienimy ich przyzwyczajeń żywieniowych, za kilka lat co czwarty mały Polak będzie otyły. Specjaliści podkreślają, że wraz z nadmiarem kilogramów znacznie wzrasta ryzyko zachorowania i groźnych powikłań związanych z cukrzycą, chorobami układu krążenia i nowotworami.

 

Słodki to pierwszy smak, jaki poznajemy w życiu. Towarzyszy człowiekowi od urodzenia, gdy tylko noworodek zaczyna ssać mleko matki, które rozpoznaje jako słodkie. Ilość cukru, jaką będzie spożywał w dorosłości, zależy w dużej mierze od nawyków żywieniowych utrwalonych w pierwszych latach życia.

 

Czy cukier uzależnia?

Spożywanie cukru daje szybki zastrzyk energii i wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia tj. endorfin, dopaminy i serotoniny. Poprawia się dzięki temu samopoczucie, a mózg dostaje więcej sił do pracy. Niestety działanie cukru jest bardzo krótkotrwałe i wraz z wpływem wydzielania insuliny poziom glukozy w krwi obniża się, a razem z nim spada energia.

 

 

Ulotka na temat szkodliwości cukru w diecie. Informacje czym jest cukier oraz dane statystyczne nt cukru: kosztów leczenia, ilości otyłych dzieci, ilości nastolatków nadużywających napojów słodzonych, ilości zjadanego cukru rocznie.

 

Ulotka na temat składu napojów słodzonych. Zawierają one taurynę i kofeinę o  działaniu silnie pobudzającym. Opisany ich wpływ na zdrowie. Opisane najważniejsze konsekwencje zdrowotne spożywania nadmiaru cukru. Opisane zasady jak dbać o siebie.

 

Źródło: Rzecznik prasowy