Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc - zrób spirometrię
"Nie jest jeszcze za późno!" Światowy Dzień POChP 14 listopada
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) - ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach i uszkodzenia wielu innych narządów, m.in. serca, wątroby i kości.
Światowy Dzień POChP organizowany jest, począwszy od 2002 r., przez Światową Inicjatywę Zwalczania POChP (ang. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease - GOLD) we współpracy ze środowiskami medycznymi i organizacjami zrzeszającymi chorych. Co roku w ponad 50 krajach świata odbywają się konferencje, spotkania i festyny, których celem jest popularyzacja wiedzy o POChP, obniżenie liczby zachorowań i zgonów z powodu tej choroby oraz poprawa jakości życia chorych.
W tym roku Światowy Dzień POChP obchodzony jest pod hasłem "Nie jest jeszcze za późno". Przesłanie to podkreśla znaczący wpływ profilaktyki i wczesnego rozpoznania choroby na dalsze losy pacjenta. Dla tych, którzy mają objawy POChP (przewlekły kaszel, odkrztuszanie, duszność nasilającą się podczas wysiłku i infekcji, krótki oddech), ale nie zdiagnozowano u nich jeszcze choroby, oznacza to tyle, że nie jest za późno, aby zapytać lekarza o spirometrię - proste, bezbolesne badanie czynności płuc. Dla osób z potwierdzoną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc przesłanie tegorocznego Światowego Dnia POChP oznacza, że nie jest jeszcze za późno, aby żyć aktywnie. Dla lekarzy - że nie jest jeszcze za późno na pomoc chorym, aby lepiej oddychali.
POChP jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że już w 2004 roku chorowało na nią ponad 64 mln osób, natomiast Światowa Inicjatywa Zwalczania POChP (GOLD) podaje, że rocznie umiera z jej powodu prawie 3 mln osób. POChP jest czwartą przyczyną zgonów na świecie.
W Polsce liczbę chorych szacuje się na ponad 2 mln, z czego połowa to osoby, które nie mają świadomości, że są chore.
Z okazji światowego Dnia POCHP każda osoba paląca tytoń po 40. r.ż. powinna poprosić swojego lekarza o skierowanie na badanie spirometryczne. Nie jest jeszcze za późno, aby zaopiekować się swoim zdrowiem.
Przypominamy o możliwości skorzystania z bezpłatnej spirometrii na przykład w ramach jednego z programów profilaktyki chorób płuc
Źródło: Rzecznik prasowy
- Aktualności
- Internetowa rezerwacja wizyt
- Internetowe Konto Pacjenta
- NFZ bliżej Pacjenta
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
- Gdzie się leczyć
- Sprawdź termin leczenia
- Jak się leczyć
- Profilaktyka
- Sanatorium
- Leczenie za granicą
- Poszkodowani w misjach
- O zdrowiu w mediach
- Informacje w języku migowym
- Zadaj pytanie
- Kontakt z oddziałem