Skip to main content

Dla pacjenta

Lubię się dzielić - podziel się życiem. Kampania NFZ

W Polsce 1570 osób ze schyłkową niewydolnością nerek czeka na przeszczep…

wszczepienie zdrowej nerki oznacza dla nich normalne życie, o którym marzą każdego dnia i w każdej godzinie spędzanej na dializoterapii.

Udane przeszczepienie nerki jest najlepszą i najtańszą formą leczenia nerkozastępczego dla chorego z nieodwracalną niewydolnością nerek. Niestety, mimo że liczba osób oczekujących na przeszczep rośnie, nie zwiększa się liczba dawców. Tymczasem potencjalnym dawcą może być każda zdrowa osoba – szczególnie ta spokrewniona z biorcą.

W naszym kraju wciąż zbyt mało mówi się o transplantacji jako metodzie leczenia, bardzo rzadko wykonywane są pobrania od dawców żywych, a w powszechnym przekonaniu przeszczep budzi lęk. Tymczasem oddanie zdrowej nerki przez dawcę jest poprzedzone szeregiem szczegółowych badań wykonywanych zarówno u dawcy, jak i u biorcy, które minimalizują niebezpieczeństwo. Korzyści dla chorego wynikające z przeszczepienia nerki od dawcy żywego są ogromne  i dlatego na świecie tak popularne są przeszczepy rodzinne.

Małopolski OW NFZ przygotował akcję „Lubię się dzielić”, której patronem honorowym jest prezes NFZ pani Agnieszka Pachciarz. 

Zapraszamy na stronę kampanii, na której znajdą Państwo wyczerpujące informacje o zapobieganiu chorobom nerek, o tym jak ważne i potrzebne są przeszczepy od żyjących dawców, a także poradnik Jak zostać dawcą. Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Rzecznik prasowy