Skip to main content

Dla mediów

Wyjaśnienia do artykułu Pikieta w Szpitalu Pro Familia

W związku z artykułem pt. „Pikieta w Szpitalu Pro Familia” autorstwa Agnieszki Jędrzejczak, który ukazał się w na stronie www.dzienniklodzki.pl w dniu 29 stycznia 2016 roku, mając na uwadze prawo Czytelników do pełnej i rzetelnej informacji Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawia wyjaśnienia do informacji przekazywanych przez dr. Dariusza Borowskiego ze Szpitala Pro Familia. 

Gdy wejdziemy na stronę, która pokazuje liczbę dostępnych łóżek, okazuje się, że jest jedno, albo w ogóle ich nie ma. Odprawy w szpitalach zaczynają się od polecenia: by nie odbierać porodów wcześniaków, bo nie ma miejsc dla noworodków - mówił podczas spotkania dr Dariusz Borowski, dyrektor medyczny w szpitalu Pro Familia w Łodzi.


Noworodki w Łodzi są pod właściwą opieką. Nie brakuje miejsca na oddziałach neonatologicznych. Na oddziałach neonatologicznych w Łódzkiem jest 500 łóżek dla noworodków, w tym na najciężej chore noworodki czeka 139 łóżek na oddziałach neonatologicznych III stopnia referencyjnego, w Łodzi jest 50 łóżek intensywnej opieki medycznej.  NFZ nie odpowiada za dane, którymi posługuje się dr Borowski.


Poniżej informacja prof. dr hab. n. med. Ewy Gulczyńskiej, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii:


Uprzejmie informuję, iż w 6 oddziałach noworodkowych w Łodzi dysponujemy wolnymi miejscami dla noworodków. Także wcześniaki wymagające intensywnej terapii lub intensywnego nadzoru mają zagwarantowaną opiekę w oddziałach patologii noworodka  lub w OION. Od czasu zakończenia modernizacji oddziałów Intensywnej Terapii w ICZMP i w Szpitalu im. Pirogowa nie było potrzeby poszukiwania miejsca dla wcześniaków poza miejscem ich urodzenia. 

 

rzecznik prasowy ŁOW NFZ