Skip to main content

Dla mediów

Wyjaśnienia do artykuły Rodzice protestowali w szpitalu Pro Familia

W związku z artykułem pt. „Rodzice protestowali w Szpitalu Profamilia” autorstwa MAT MM, który ukazał się w  Fakcie w dniu 1 lutego 2016 roku, mając na uwadze prawo Czytelników do pełnej i rzetelnej informacji Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia:

Nieprawdą jest, że odnośnie zapłaty za 450 porodów, które odbyły się w szpitalu Pro Familia "urzędnicy mówią nie damy, bo nie ma kontraktu". NFZ płaci za wszystkie porody i poród jest procedurą, której NFZ nie limituje.

Szpital Pro Familia przesłał dotąd 4 wnioski o zapłatę za porody i opiekę nad noworodkami. Wnioski są oceniane marytorycznie i finansowo. Jeśli spełnią przesłanki art. 19. Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 581 z późn. zmn.), gdzie w stanach nagłych świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane pacjentowi niezwłocznie - NFZ zapłaci szpitalowi za porody.
Pan Redaktor otrzymał wyczerpującą informację na temat zasad finansowania porodów w placówkach bez kontraktu z NFZ.

Ponadto nieprawdą jest, że "NFZ ma kontrakty z pięcioma placówkami z Łodzi  i powiatu Łódź-Wschód". W Łodzi jest 5 szpitali: Instytut Centrum Zdrowia Dziecka, Centrum Medyczne im. L Rydygiera, Salve, Szpital im. M. Madurowicza, Szpital Medeor Plus, w których można skorzystać z finansowanego przez ŁOW NFZ porodu. W powiecie łódzkim wschodnim jest jeden szpital położniczy z kontraktem z NFZ - Szpital Prywatny Gameta w Rzgowie.

rzecznik prasowy ŁOW NFZ