Skip to main content

Dla mediów

NOWE PORADNIE KARDIOLOGICZNE

Od 1 kwietnia 2024 r. Łódzki NFZ podpisał umowy z 3 dodatkowymi nowymi poradniami kardiologicznymi. Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Ponad 40% zgonów kardiologicznych u mężczyzn spowodowanych jest chorobą wieńcową, w przypadku kobiet jest to 30%. Miażdżyca zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów w Polsce.  Na zawał serca umiera rocznie około 15 tys. Polaków.

 

Ten niekorzystny trend można odwrócić: konieczna jest zmiana stylu życia oraz wczesna diagnostyka i leczenie u lekarza POZ (w ramach opieki koordynowanej poradnie POZ prowadzą leczenie pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi) lub właśnie w poradni kardiologicznej. Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie. Na ich rozwój wpływa wiele czynników związanych ze współczesnym stylem życia, m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej.

 

Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia stara się sukcesywnie zwiększać dostęp do leczenia kardiologicznego dla mieszkańców województwa. Leczenie w poradniach specjalistycznych nie jest finansowo limitowane przez NFZ, co oznacza, że NFZ zapłaci za wszystkich przyjętych pacjentów.

 

Od 1 kwietnia ŁOW NFZ pacjenci na podstawie skierowania mogą leczyć się bezpłatnie w 3 nowych poradniach kardiologicznych:

  • American Heart of Poland w Bełchatowie, przy ul. Wojska Polskiego 62, tel. 44 715 97 16
  • Instytut Zdrowia Medicall w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. Wojska Polskiego 77, tel. 662 107 803
  • MEGAMED w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Polnej 13/13A tel. 44 645 08 00, 44 647 58 77

Do tej pory w powiecie piotrkowskim były 2 poradnie kardiologiczne: w NZOZ Kardiomed oraz w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim.

W powiecie bełchatowskim świadczenia udzielane były w bełchatowskim szpitalu.

Stan na dzień: 5 kwietnia 2024 r.

Źródło: Rzecznik prasowy