Przejdź do głównej treści

Dla pacjenta

Światowy Dzień Endometriozy

Światowy Dzień Endometriozy

 

Światowy Dzień Endometriozy

30 marca o godz. 18.00
Mediateka MEMO, Biblioteka Miejska w Łodzi. Filia nr 29
ul. Moniuszki 5 w Łodzi

 

 

Endometrioza najczęściej związana jest z nawracającymi, dotkliwymi bólami, a nieleczona może prowadzić do niepłodności i innych poważnych schorzeń. Przez brak odpowiedniej wiedzy, niezrozumienie społeczne oraz złożoność samej choroby, endometrioza jest trudna do zdiagnozowania i leczenia.

 

Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy.
Oprócz bardzo bolesnych miesiączek, endometrioza może objawiać się przewlekłym bólem miednicy, głębokim bólem podczas lub po stosunku seksualnym, okresowymi lub cyklicznymi bolesnymi objawami żołądkowo-jelitowymi lub ze strony układu moczowego. Jeśli więc dolegliwości bólowe występują u kobiety przez okres kilku miesięcy, to konieczna jest właściwa diagnostyka.
 

30 marca obchodzimy Światowy Dzień Endomteriozy.
Ostatnio o chorobie mówi się dużo dzięki znanym kobietom, które przyznają, że same na nią cierpią i opowiadają o problemach, jakie napotykają w jej rozpoznaniu i leczeniu.

 

Marzec jest miesiącem poświęconym na edukowanie pacjentek i ich bliskichmówi prof. Krzysztof Szyłło, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP). – Zależy nam na pokazaniu jak poważnym problemem jest choroba, dotykająca co 10 kobietę w Polsce. Dlatego działające w ICZMP Onkologiczne Centrum Wparcia Badań Klinicznych wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi organizuje w Mediatece MeMO wydarzenie poświęcone endometriozie.

 


30 marca o godz. 18 Instytut Centrum Zdrowia Matki  Polski serdecznie zaprasza na pokaz nagradzanego filmu „Taka twoja uroda”, którego autorkami są dziennikarki TVN: Katarzyna Górniak i Magda Łucyan.

Po projekcji spotkanie z autorkami i prof. Krzysztofem Szyłło. Debatę poprowadzi Agnieszka Danowska.

 

Wstęp wolny!

 

Zobacz odcinek programu ABC Pacjenta poświęcony endometriozie.

 

Źródło: Rzecznik prasowy