Skip to main content

Dla pacjenta

Profilaktyka od najmłodszych lat - Jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy

Mówiąc o cukrzycy najczęściej mamy na myśli cukrzycę typu 2. Skłonność do jej występowania bywa dziedziczna, najczęściej jednak jest efektem zaniedbań i stylu życia.

Cukrzycy typu II sprzyjają czynniki takie jak:

  • brak ruchu
  • nadwaga i otyłość
  • brak regularnych badań
  • spożywanie żywności wysokoprzetworzonej
  • nadmiar węglowodanów w diecie.

Otyłość i nadwaga u młodzieży spowodowana spożyciem słonych i słodkich przekąsek w konsekwencji może spowodować cukrzycę typu 2 w kolejnych latach życia.

Istnieje także cukrzyca typu 1 (insulinozależna) nazywana „młodzieńczą”, ponieważ najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Nie mija wraz z wiekiem, trwa do końca życia. Wynika z niedoboru lub całkowitego braku insuliny. Aktualnie cukrzycy typu 1 nie można zapobiec. Cukrzyca typu 1 wymaga podawania choremu insuliny podskórnie, aby utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi.


Więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy typu 2 i jak ochronić przed nią dzieci dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia, w konsultacji z p. Anną Śliwińską - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Profilaktyka od najmłodszych lat - Jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy - materiały edukacyjne

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie na pytania m. in. czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2 oraz dlaczego nadwaga i otyłość wpływa na powstawanie cukrzycy, odpowiada nasz ekspert Ewa Dygaszewicz dietetyk, edukator diabetologiczny.