Skip to main content

Dla pacjenta

Pomoc medyczna w weekendy i święta. Sprawdź gdzie, w razie potrzeby, znajdziesz pomoc lekarską

Przed nami długi weekend związany z uroczystością Święta Niepodległości. Nadal mamy stan epidemii, dlatego pamiętaj o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Dezynfekuj dłonie, trzymaj przynajmniej 1,5-metrowy dystans od innych osób, w zamkniętych przestrzeniach zasłaniaj nos i usta, a kiedy pojawi się infekcja, nie lekceważ jej objawów. Gdzie, w razie potrzeby, znajdziesz pomoc medyczną? Przeczytaj nasz poradnik.

 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej odpowiadają za podstawową pomoc medyczną wieczorami i w nocy – od poniedziałku do piątku, między godzinami 18.00 a 8.00 rano oraz w weekendy i święta. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, konsultacja może mieć formę:

  • wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza,
  • teleporady,
  • lub wizyty medyka w domu chorego.

Jeśli lekarz podejrzewa zakażenie koronawirusem, może skierować Cię na test wykrywający SARS-CoV-2.

W nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, możesz skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnisz formularz online.

Dowiedz się więcej o Teleplatformie Pierwszego Kontaktu

 

Formularz kwalifikacji na test w kierunku koronawirusa

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, zapisz się na test w kierunku COVID-19 przez internet. Wypełnij formularz kwalifikacyjny na stronie gov.pl/dom.

Ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów.które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Twoje odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że zaraziłeś się koronawirusem.

Kiedy okaże się, że powinieneś wykonać diagnozujący test, możesz:

  • zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (numer telefonu 22 735 39 40), który zleci Ci badanie albo
  • zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując profil zaufany.

Zapisać na test możesz również swoje dziecko.

Zapisz się na test w kierunku koronawirusa

 

Punkty pobrań wymazów

Pacjent skierowany na test wykrywający koronawirusa może go wykonać bezpłatnie w dowolnym punkcie pobrań wymazów. W Polsce takich punktów jest blisko 500. Po zleceniu badania otrzymasz informację z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinieneś się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test blisko miejsca swojego pobytu i uniknąć czekania w dużej grupie pacjentów.

W wiadomości z systemu znajdziesz również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta. Na stronie możesz zaakceptować proponowane termin i miejsce badania albo odrzucić je i wyszukać inny, dogodne dla Ciebie miejsce i dzień pobrania wymazu.

Znajdź najbliższy punkt pobrań wymazów

 

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

Ważne!

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinieneś zgłosić swoje objawy przed kontaktem z personelem SOR lub izby przyjęć.

 

Pogotowie ratunkowe

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, skorzystaj z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Ważne!

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, koniecznie poinformuj o tym dyspozytora, który przyjmuje Twoje zgłoszenie.

 

Telefoniczna Informacja Pacjenta

Przez cały czas do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem 800 190 590, bezpłatnie i przez całą dobę, uzyskasz wszystkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie znajdziesz najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem.

Zadzwoń pod bezpłatny i całodobowy numer infolinii NFZ: 800 190 590

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej