Skip to main content

Dla pacjenta

Lawendowy Dzień osób chorych na padaczkę

WSZYSTKO O PADACZCE

Lawendowy Dzień osób chorych na padaczkę

 

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie. Szacuje się, że cierpi na nią 1% naszego społeczeństwa, a 400 tys. z nich to mieszkańcy Polski. Jest to przewlekła choroba mózgu objawiająca się występowaniem cyklicznych napadów padaczkowych będących wynikiem nadmiernych wyładowań komórek nerwowych.

 

Pamiętajmy, że choroba ta może dotyczyć każdego z nas!

 

Pierwsze jej objawy mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej występują w dzieciństwie lub w wieku senioralnym.

 

Niezmiernie ważne jest to, aby zwiększać świadomość społeczeństwa na temat tego zaburzenia oraz konsekwencji z nim związanych, ponieważ każdego dnia możemy stanąć przed wyzwaniem udzielenia pierwszej pomocy osobie z napadem padaczkowym.

 

W tym celu w Polsce 26 marca obchodzimy Lawendowy Dzień osób chorych na padaczkę. Jest to święto, którego przesłaniem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy z jakimi muszą borykać się osoby cierpiące na padaczkę.

 

W ramach solidarności 26 marca załóżmy fioletowe wstążki, które staną się symbolem wsparcia i zrozumienia dla chorych na padaczkę. Dołączmy do akcji i pokażmy, że każda osoba cierpiąca na tę chorobę może liczyć na nasze wsparcie i zrozumienie.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką edukacyjną na temat padaczki pochodzącą z cyklicznych akcji NFZ „Środa z Profilaktyką” w której można znaleźć instruktaż udzielania pierwszej pomocy osobie podczas napadu padaczkowego. Zamieszczamy również publikację dla młodzieży na temat choroby oraz pismo Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki zachęcające do przyłączenia się do akcji.

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej