Skip to main content

Dla pacjenta

Środa z profilaktyką - skuteczna broń przeciwko cukrzycy

Logo akcji środa z profilaktyką

 

 Profilaktyka i edukacja. Skuteczna broń przeciwko cukrzycy.

 

Co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę. Co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Dzisiaj jej rozmiary są bliskie pandemii. według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na cukrzycę choruje już blisko 3 mln Polaków. Eksperci nie mają wątpliwości - wojnę z tą chorobą wygra się profilaktyką i edukacją.

 

Niska aktywność fizyczna i nieodpowiednia dieta to prosta droga do otyłości. Otyłość, zwłaszcza brzuszna, jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu drugiego.

Ten kto biega ucieka od cukrzycy. Ten kto zdrowo się odżywia też zmniejsza ryzyko zachorowania - nie ma wątpliwości prof. Dorota Zozulińska - Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

 

Profilaktyka cukrzycy:

  • Zdrowa dieta
  • Regularne badania profilaktyczne
  • Aktywność fizyczna

 Rysunek piramidy zdrowego odżywiania

 

W profilaktyce cukrzycy pamiętajmy o regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diecie, monitorowaniu stresu i badaniach poziomu glukozy - wylicza Alicja Szewczyk, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.

 

WAŻNE!
Nawet pół godziny ćwiczeń każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ważne, aby utrzymać przynajmniej umiarkowaną aktywność, czyli taką, gdy mówienie do drugiej osoby podczas wysiłku przychodzi z trudem.

  

W zapobieganiu cukrzycy bardzo ważna jest właściwa dieta, najlepiej bez nadmiaru cukrów i tłuszczy. Bogata w warzywa i owoce (z przewagą warzyw). Warto unikać produktów wysokokalorycznych i wysokoprzetworzonych oraz używek. W popularyzowaniu zdrowej diety i właściwego żywienia pomaga portal NFZ - diety.nfz.gov.pl - gdzie każdy znajdzie bezpłatne plany żywieniowe z przepisami. Plany żywieniowe NFZ oparte są na diecie DASH- uważanej za najzdrowszą i najlepiej przebadaną dietę świata.

 

Źródło: Rzecznik prasowy