Skip to main content

Dla pacjenta

Wniosek o EKUZ możesz złożyć przez IKP

Już od soboty, 11 lipca, każdy kto posiada Internetowe Konto Pacjenta będzie mógł, za jego pośrednictwem, złożyć wniosek online o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wypełniając wniosek przez IKP otrzymasz informacje o przewidywanym okresie ważności nowej karty EKUZ. Na podstawie wniosku złożonego online, karta zostanie wygenerowana w Centrum Usług Wspólnych i wysłana na wskazany we wniosku adres.

Zaloguj się lub załóż konto w IKP


Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania z opieki zdrowotnej, w sytuacjach niezbędnych z medycznego punktu widzenia, w państwach Unii Europejskiej i EFTA, na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju. O tym, jakie świadczenia są dla danej osoby niezbędne, decyduje lekarz w państwie pobytu.

Ważne!

Karta EKUZ uprawnia również do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w przypadku zakażenia COVID19!
Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Wniosek o EKUZ możesz złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ, a także za pośrednictwem IKP, ePUAP lub wysłać mejlem bądź pocztą do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, oddziału wojewódzkiego Funduszu.

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie, oddzielnie dla każdego członka rodziny.

Kiedy dostaniesz kartę EKUZ?

Jeśli złożysz wniosek osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ, kartę otrzymasz na miejscu „od ręki”. Gdy złożysz wniosek przez IKP, ePUAP lub wysłałeś mejlem bądź pocztą - rozpatrzymy go w ciągu 3 - 5 dni roboczych, licząc od dnia jego wpływu.

 

Źródło: Centrala NFZ