Skip to main content

Dla pacjenta

Gdzie się leczyć w czasie Świąt Bożego Narodzenia


Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy medycznej w dni wolne od pracy oraz w niedziele i święta.

 


W razie nagłego zachorowania możesz
skorzystać z kilku form pomocy:

 

Przed nami święta Bożego Narodzenia, które zawsze były czasem spotkań rodziną i przyjaciółmi. Tegoroczne będą jednak różniły się od tych z poprzednich lat. Nadchodzące dni to sprawdzian z odpowiedzialności dla wszystkich Polaków. Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich.

Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń - święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

 

W przypadku nagłego zachorowania, dzięki technologiom teleinformatycznym, możemy w razie potrzeby skorzystać z pomocy medycznej, nie wychodząc z domu. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, wiele placówek medycznych zmieniło  organizację swojej pracy, a lekarze udzielają pacjentom pomocy za pośrednictwem teleporad.

 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

 

Podczas świąt oraz dni wolnych od pracy pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni wolne od pracy przez całą dobę.

 

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w pierwszej kolejności udzielają teleporad. Podczas teleporady lekarz wyda zalecenia dotyczące terapii, a także w razie potrzeby może wystawić e-zwolnienie oraz e-receptę.

 

Jeżeli lekarz w trakcie telefonicznego wywiadu potwierdzi konieczność osobistej wizyty - taka wizyta się odbywa.

 

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś zakażony koronawirusem, masz objawy, które Cię niepokoją, lekarz dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, na teleporadzie, na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem może zlecić test w kierunku koronawirusa. Test możemy wykonać w dowolnie wybranym przez siebie punkcie pobrań driver-thru.

  

Lekarze i felczerzy, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, mają możliwość zlecenia testu na koronawirusa

 

Nocna i świąteczna opieka w Łódzkiem

 

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć


W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

Izby przyjęć i SOR w Łódzkiem

 

Pogotowie ratunkowe


W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

ZOBACZ WIĘCEJ: Wezwanie na ratunek

WAŻNE! Jeśli chory podejrzewa, że jego zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

 

Telefoniczna Informacja Pacjenta


Przez cały długi weekend do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta.

 

Skontaktuj się z Telefoniczną Informacją Pacjenta

 

800 190 590

 

Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

Konsultanci podpowiedzą również, jak skontaktować się ze szpitalem czy punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

 

Z myślą o osobach dzwoniących z zagranicy uruchomiony został specjalny numer - (+48) 22 125 66 00.

Źródło: Rzecznik prasowy