Skip to main content

Dla pacjenta

W sobotę DZIEŃ OTWARTY. Zbadaj skórę, nie daj się czerniakowi!

NFZ Logo Bliżej

 

25  MAJA DZIEŃ OTWARTY

Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie. W sobotę, 25 maja, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia organizują Dzień Otwarty w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia będą namawiać do kontroli znamion skórnych. To ważne, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym. Oddziały Wojewódzkie NFZ zaoferują bezpłatne i specjalistyczne badania w kierunku wykrycia nowotworów skóry oraz konsultacje z lekarzami dermatologami.

Przed wakacjami namawiamy do obejrzenia swojej skóry, paznokci, podeszew stóp i sprawdzenia, czy nie ma na nich niepokojących, asymetrycznych zmian, które mogą wskazywać, że to czerniak. Lekarze dermatolodzy, eksperci i pracownicy Funduszu będą czekali Państwa na sali obsługi przy ul. Kopcińskiego 56 w Łodzi.

 

Serdecznie zapraszamy!

 Planuję 1

Profilaktyka czerniaka

Dermatolożki dr Katarzyna Kondras z CM im. K. Jonschera oraz dr Ewa Wendrowska z NZOZ Dermicus będą wykonywały badania zmian barwnikowych skóry. Diagnostyka zmian barwnikowych skóry z wykorzystaniem dermatoskopu jest bezbolesna i pozwala wykryć zmiany podejrzane oraz zmiany wymagające pilnego leczenia. Badaniu będzie można poddać się w godz. 10–14.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat profilaktyki czerniaka.

 

Ulotka kampanii Planuję długie życie

 

Profilaktyka raka piersi

stow

Na specjalnie przygotowanym stoisku wolontariuszki Stowarzyszenia Łódzkiego Klubu Amazonka będą udzielały porad z zakresu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Podzielą się też praktyczną wiedzą z zakresu wyboru protezy piersi. Opowiedzą o własnych doświadczeniach w leczeniu obrzęków limfatycznych. Amazonki podpowiedzą, jak samodzielnie badać piersi.

  

#NieCukrz Profilaktyka cukrzycy typu II

psd

Doświadczeni edukatorzy z łódzkiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przybliżą zasady związane z profilaktyką cukrzycy. Będzie można zmierzyć poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Dietetyk doradzi, co powinno znaleźć się w naszym codziennym menu, byśmy uniknęli zachorowania na cukrzycę oraz jak powinni odżywiać się diabetycy.

 

Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

ikp

Podczas Dnia Otwartego będzie można założyć profil zaufany i zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Na IKP każdy może znaleźć dane o swoim leczeniu od 2008 r., udostępnić lekarzowi lub bliskiej osobie informacje o stanie zdrowia oraz historię przepisanych leków. Konto w IKP umożliwia dostęp do e-recept na własnym telefonie.

 

Profil zaufany przyda się nie tylko do logowana na swoim koncie IKP. Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych, czyli załatwiać ważne sprawy bez wychodzenia z domu.profil

 

Ważne!
Aby potwierdzić profil zaufany należy zabrać ze sobą dowód osobisty i telefon komórkowy.

 

Ponadto 25 maja na sali obsługi będzie można:

  • wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która przyda się na wakacjach,
  • uzyskać informacje o bezpłatnym leczeniu i leczeniu sanatoryjnym,
  • otrzymać próbną tygodniową dietę DASH z serwisu diety.nfz.gov.pl,
  • potwierdzić wniosek na wyrób medyczny

 

Źródło: rzecznik prasowy