W sobotę DZIEŃ OTWARTY. Zbadaj skórę, nie daj się czerniakowi!
25 MAJA DZIEŃ OTWARTY
Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie. W sobotę, 25 maja, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia organizują Dzień Otwarty w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie.
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia będą namawiać do kontroli znamion skórnych. To ważne, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym. Oddziały Wojewódzkie NFZ zaoferują bezpłatne i specjalistyczne badania w kierunku wykrycia nowotworów skóry oraz konsultacje z lekarzami dermatologami.
Przed wakacjami namawiamy do obejrzenia swojej skóry, paznokci, podeszew stóp i sprawdzenia, czy nie ma na nich niepokojących, asymetrycznych zmian, które mogą wskazywać, że to czerniak. Lekarze dermatolodzy, eksperci i pracownicy Funduszu będą czekali Państwa na sali obsługi przy ul. Kopcińskiego 56 w Łodzi.
Serdecznie zapraszamy!
Profilaktyka czerniaka
Dermatolożki dr Katarzyna Kondras z CM im. K. Jonschera oraz dr Ewa Wendrowska z NZOZ Dermicus będą wykonywały badania zmian barwnikowych skóry. Diagnostyka zmian barwnikowych skóry z wykorzystaniem dermatoskopu jest bezbolesna i pozwala wykryć zmiany podejrzane oraz zmiany wymagające pilnego leczenia. Badaniu będzie można poddać się w godz. 10–14.
Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat profilaktyki czerniaka.
Profilaktyka raka piersi
Na specjalnie przygotowanym stoisku wolontariuszki Stowarzyszenia Łódzkiego Klubu Amazonka będą udzielały porad z zakresu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Podzielą się też praktyczną wiedzą z zakresu wyboru protezy piersi. Opowiedzą o własnych doświadczeniach w leczeniu obrzęków limfatycznych. Amazonki podpowiedzą, jak samodzielnie badać piersi.
#NieCukrz Profilaktyka cukrzycy typu II
Doświadczeni edukatorzy z łódzkiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przybliżą zasady związane z profilaktyką cukrzycy. Będzie można zmierzyć poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Dietetyk doradzi, co powinno znaleźć się w naszym codziennym menu, byśmy uniknęli zachorowania na cukrzycę oraz jak powinni odżywiać się diabetycy.
Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
Podczas Dnia Otwartego będzie można założyć profil zaufany i zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Na IKP każdy może znaleźć dane o swoim leczeniu od 2008 r., udostępnić lekarzowi lub bliskiej osobie informacje o stanie zdrowia oraz historię przepisanych leków. Konto w IKP umożliwia dostęp do e-recept na własnym telefonie.
Profil zaufany przyda się nie tylko do logowana na swoim koncie IKP. Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych, czyli załatwiać ważne sprawy bez wychodzenia z domu.
Ważne!
Aby potwierdzić profil zaufany należy zabrać ze sobą dowód osobisty i telefon komórkowy.
Ponadto 25 maja na sali obsługi będzie można:
- wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która przyda się na wakacjach,
- uzyskać informacje o bezpłatnym leczeniu i leczeniu sanatoryjnym,
- otrzymać próbną tygodniową dietę DASH z serwisu diety.nfz.gov.pl,
- potwierdzić wniosek na wyrób medyczny
Źródło: rzecznik prasowy
- Aktualności
- Internetowe Konto Pacjenta
- NFZ bliżej Pacjenta
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
- Gdzie się leczyć
- Sprawdź termin leczenia
- Jak się leczyć
- Profilaktyka
- Sanatorium
- Leczenie za granicą
- Poszkodowani w misjach
- O zdrowiu w mediach
- Informacje w języku migowym
- Zadaj pytanie
- Kontakt z oddziałem