Skip to main content

Dla pacjenta

Środy z ŁOW NFZ - wszystko o sieci szpitali

Przepisy ustawy, która tworzy podstawowy system zabezpieczenia, czyli sieć szpitali wchodzą w życie już za kilka tygodni - 1 października. Rozwiązania, które wprowadza Ministerstwo Zdrowia, mają na celu zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki, którą zorganizuje szpital w sieci.

W Łódzkiem do podstawowego systemu zabezpieczenia (PSZ) zakwalifikowało się 36 szpitali, a w nich ponad 10 tysięcy łóżek szpitalnych.

W ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej prowadzonej przez NFZ w każdą środę września pracownicy ŁOW NFZ, na specjalnych stoiskach zorganizowanych w szpitalach w Łódzkiem, będą udzielali informacji na temat wprowadzanych zmian. Pacjenci będą mogli także dowiedzieć się, jak będzie wyglądało ich leczenie, jeśli czekają na przyjęcie do placówki, która znalazła się poza PSZ.
Seniorzy uzyskają informacje na temat zmian na liście Leków 75+.

Dla wszystkich, którzy odwiedzą stoisko, NFZ przygotował materiały informacyjne i upominki: notesy i supertorby. Można będzie także założyć konto w ZIP (wystarczy dowód osobisty). Zapraszamy!

Najbliższe spotkanie odbędzie się w Łowiczu.

  • 27 września 2017 r – Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu, ul. Ułańska 28, godz. 9-14

 

Relacja ze spotkania w Szpitalu im. K. Jonschera w Łodzi, w środę, 6 września br.

W środę pracownicy ŁOW NFZ odpowiadali na pytania pacjentów, którzy tego dnia czekali na przyjęcie do poradni specjalistycznej lub na pomoc w SOR w Szpitalu im. K. Jonschera w Łodzi. Odwiedziło nas około 70 pacjentów. Odpowiadaliśmy na pytania związane z siecią szpitali, a także leczeniem sanatoryjnym i lekami 75+. Poniżej publikujemy najważniejsze pytania pacjentów. Cieszymy się, że inicjatywa NFZ spotkała się z tak ciepłym przyjęciem :-)

 

Screenshot 2017 09 11 08 37 57

IMG 20170906 093213

 

IMG 20170906 090019

 

Najczęściej zadawane pytania

Szpitale w sieci są na różnych poziomach – ogólnopolskim, I poziomie itp. czy to oznacza różną jakość leczenia w tych placówkach?

Oczywiście nie. Poziomy zabezpieczenia wynikają z potencjału danego szpitala, rodzaju oddziałów, które posiada i struktury realizowanych na nich świadczeń. W każdym szpitalu w sieci pacjent może się spodziewać leczenia dobrej jakości i troskliwej opieki. Szpital w sieci ma zapewnić pacjentowi kompleksową opiekę – to jedna z najważniejszych założeń tej reformy – po skończonym leczeniu w szpitalu pacjent będzie miał zapewnioną opiekę specjalistów w przyszpitalnej poradni i rehabilitację.

Jak zorganizowana będzie nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

W Łódzkiem, poza Łodzią, najczęściej punkty nocnej pomocy znajdują się w szpitalach, które znalazły się w sieci szpitali. To oznacza, że pacjenci powiatów będą, w większości, leczyli się tak jak dotąd. Od 1 października to szpitale w sieci muszą zapewnić oprócz SOR i izby przyjęć także ambulatorium nocnej pomocy. Oznacza to ze w Łodzi to szpitale w sieci zapewnią taką pomoc, a nie dotychczasowe poradnie. Pacjenci szybciej otrzymają pomoc adekwatną do ich stanu zdrowia albo w szpitalnym SOR albo w puncie nocnej pomocy. Tak jak dotąd będzie można skorzystać z pomocy i lekarza w domu. Listę miejsc NFZ poda najszybciej jak to możliwe.

Źródło: rzecznik prasowy