Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Zobacz cukrzycę!
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.
„Problem cukrzycy to nie jest problem podwyższonego cukru we krwi, to problem następstw w postaci ślepoty, amputacji, niewydolności nerek, niewydolności serca po zawale serca, szeregu innych powikłań, które pojawiają się w przypadku wieloletniej cukrzycy, która nie jest właściwie leczona” - konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek (cyt. za www.mz.gov.pl)
Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy:
- Zmniejszenie masy ciała - glukoza krążąca we krwi często jest wydalana przez nerki z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek. Komórki muszą szukać innego źródła energii, którym jest tkanka tłuszczowa. W konsekwencji następuje zdecydowany, niespodziewany ubytek masy ciała w bardzo krótkim czasie.
- Wielomocz - obecność cukru w moczu powoduje przyklejanie się wody, co przejawia się dużą ilością oddawanego moczu.
- Wzmożone pragnienie - ponieważ oddajesz często dużo moczu, więc odczuwasz wzmożone pragnienie.
- Zwiększone łaknienie.
- Ogólne osłabienie.
- Pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.
- Świąd skóry.
- Cukier w moczu - cukier pojawia się w moczu, gdy cukier we krwi przekroczy granicę progu nerkowego, czyli ok. 160 mg% (8,9 mmol/l).
Insulina jest hormonem białkowym, którego zadanie polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi. Produkowana jest w komórkach beta trzustki, a następnie wydzielana do krwi w małych ilościach przez całą dobę. Zwiększenie produkcji insuliny jest również możliwe w memencie, gdy człowiek zobaczy lub poczuje zapach jedzenia.
PACJENCIE PAMIĘTAJ!
- Lekarz POZ w przypadku podejrzenia cukrzycy powinien pokierować pacjenta do specjalisty – lekarza diabetologa.
- Lekarz POZ może sam dokonać pomiaru cukru we krwi podczas rutynowego badania kontrolnego, zlecić je pielęgniarce zabiegowej lub skierować na badanie laboratoryjne. Badanie jest bezpłatne.
- Lekarz POZ powinien dostać od lekarza specjalisty, który prowadzi leczenie specjalistyczne pacjenta, informację o postawionej diagnozie, przeprowadzonych badaniach, przyjmowanych lekach oraz informację o ich dawce.
- Lekarz może przepisać na jednej recepcie jednorazowo 100 pasków do glukometru, jeżeli nie ma podanego sposobu dawkowania. Glukomentr nie jest refundowany przez NFZ.
- W przypadku określenia sposobu dawkowania lekarz może przepisać taką ilość pasków, aby wystarczyło ich na 120 dni użytkowania.
- Lekarz POZ może przepisać receptę na paski ze zniżką: 30% lub ryczałt, w zależności od rodzaju schorzenia.
- Istnieje możliwość zakupu pasków do glukometru bez recepty, ale za pełną odpłatnością.
- Ceny pasków wymienionych w obwieszczeniu refundacyjnym dostępnych w aptekach są takie same na terenie całego kraju.
- Ceny insuliny są również ustalane dla całego kraju i publikowane w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia.
- Na liście LEK 75+dostępne są insuliny będące długodziałającymi analogami insulin. To nowoczesne preparaty refundowane m.in. w następujących wskazaniach: cukrzyca typu I, cukrzyca typu II powikłana. O przepisaniu leków z listy S decyduje lekarz.
- W przypadku gdy pojawił się problem z dostępnością leku można skontaktować się z Ministerstwem Zdrowia, pisząc maila na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Właściwym źródłem jest także Woj. Inspektorat Farmaceutyczny tel. (42) 630 21 71 lub 79. - Obecnie w Polsce na leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej mogą liczyć osoby do 26 roku życia (w przypadku spełnienia wskazań do objęcia tego typu leczeniem). Kwalifikacja do ww. świadczenia odbywa się w poradni diabetologicznej/diabetologicznej dla dzieci.) Pompa przysługuje nie częściej niż raz na 4 lata.
- W przypadku leczenia cukrzycy typu I przy pomocy pompy insulinowej, na podstawie zlecenia lekarza, raz na miesiąc, pacjentowi przysługuje zaopatrzenie w zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej w liczbie 10 szt. (obejmujące wkłucie, łącznik i dren). Limit finansowania ze środków NFZ wynosi 30 zł za 1 szt. w przypadku pacjentów do 26 roku życia oraz kobiet ciężarnych, natomiast pacjentom powyżej 26 roku życia przysługuje 70% wartości tego limitu.
Cukrzyca w Łódzkiem w liczbach
32 mln zł wydał Łódzki OW NFZ na leczenie pacjentów z cukrzycą (bez kosztów poniesionych w ramach ryczałtów i stawki kapitacyjnej).
131 996 pacjentów z cukrzycą (czyli pacjentów z takim rozpoznaniem leczonych w różnych poradniach czy oddziałach szpitalnych)było leczonych w poradniach i szpitalach w Łódzkiem.
295 tys. świadczeń dla 105 838 pacjentów z cukrzycą udzialono w poradniach lekarzy POZ.
200 tys. porad pacjentom z cukrzycą udzielono w poradniach specjalistycznych.
7000 pacjentów z cukrzycą było hospitlizowanych. NFZ zapłacił za leczenie szpitalne 20,5 miliona złotych.
7,3 mln złotych kosztowała opieka nad pacjentami w poradniach diabetologicznych.
1000 dzieci skorzystało z leczenia w poradniach diabetologicznych dla dzieci.
- Aktualności
- Internetowe Konto Pacjenta
- NFZ bliżej Pacjenta
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
- Gdzie się leczyć
- Gdzie realizować recepty
- Sprawdź termin leczenia
- Jak się leczyć
- Profilaktyka
- Sanatorium
- Leczenie za granicą
- Poszkodowani w misjach
- O zdrowiu w mediach
- Informacje w języku migowym
- Zadaj pytanie
- Kontakt z oddziałem