Skip to main content

Dla pacjenta

Grypa - jak uniknąć zakażenia

Jak co roku z początkiem stycznia zwiększyła się liczba zachorowań na grypę. Wzrost zapadalności na tę chorobę zwykle utrzymuje się do marca. W tym sezonie grypowym przeważa szczep wirusa  A(H1N1), który krąży wśród Polaków od 2009 r. i – podobnie jak w ubiegłych latach – wywołuje zachorowania tak jak pozostałe szczepy wirusa grypy (np. A(H3N2) oraz B).

W poprzednich sezonach epidemicznych liczba zachorowań na grypę i inne ostre infekcje górnych dróg oddechowych wynosiła:

    2,98 mln w sezonie 2012/2013,
    2,78 mln w sezonie 2013/2014,
    3,77 mln w sezonie 2014/2015.

Obecnie liczba zachorowań jest porównywalna z analogicznym okresem w ubiegłym rokiem.

Przebieg choroby

Grypa w większości przypadków przebiega umiarkowanie i kończy się samoistnym wyleczeniem po 5-7 dniach trwania choroby. Laboratoryjnie są diagnozowane tylko najcięższe przypadki, gdy pacjenci wymagają hospitalizacji.

W związku z tym doniesienia medialne o przypadkach grypy A(H1N1), które zostały potwierdzone laboratoryjnie, dotyczą jedynie pacjentów z bardzo poważnymi powikłaniami pogrypowymi. Może to sprawiać wrażenie, że każdy przypadek zakażenia grypą A(H1N1) ma ciężki przebieg, ale tak nie jest. W rzeczywistości liczba przypadków zakażeń tym wirusem grypy – podobnie jak w latach ubiegłych – to kilkadziesiąt tysięcy przypadków tygodniowo, a większość tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg.

To oczywiście nie oznacza, że grypę można lekceważyć. Na powikłania pogrypowe narażone są szczególnie osoby, które ukończyły 65. rok życia, przede wszystkim chorujące na przewlekłe choroby serca, płuc, nerek wątroby oraz choroby metaboliczne (np. na cukrzycę). Te osoby koniecznie co roku powinny poddawać się szczepieniu przeciw grypie.
Szczepienie – najlepsza profilaktyka

Szczepienie przeciw grypie to podstawowa i najskuteczniejsza metoda zapobiegania tej chorobie i jej powikłaniom. Jest to także metoda najtańsza – chroni nie tylko przed zachorowaniem, lecz także przed dodatkowymi kosztami związanymi z kupowaniem leków i absencjami chorobowymi.

Szczepiąc się dbamy o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych – szczególnie dzieci i osób starszych, które są najbardziej narażone na groźne powikłania, które może powodować grypa.

Najlepszy moment na szczepienie to co roku wrzesień i październik.  Nie oznacza to jednak, że później nie ma po co się szczepić! Uodpornienie następuje w ciągu 7-14 dni od podania szczepionki i po tym czasie zabezpiecza nas ona przed zachorowaniem. Dlatego warto się zaszczepić przeciw grypie!

Objawy wirusa świńskiej grypy

  • podwyższona temperatura ciała
  • osłabienie
  • kaszel
  • brak apetytu
  • katar
  • ból gardła

Jak uniknąć zarażenia wirusem AH1N1

  • częste mycie rąk wodą z mydłem
  • unkanie dotykania rękami oczu, nosa, ust
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy zarażenia
  • pozostanie w domu, jeżeli występują objawy i kontakt z lekarzem rodzinnym

Źródło: Ministerstwo Zdrowia i PSSE