Skip to main content

Dla pacjenta

Przewlekła chrypa? ból gardła? Skorzystaj z Programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi!

09 listopad 2017

Nowotwory głowy i szyi rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach. Mogą one powstawać także w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach i skórze. Wielotygodniowa chrypa, ból gardła, pieczenie języka czy guz na szyi to objawy, które powinny skłonić każdego z nas do zgłoszenia się do lekarza

Rocznie ten typ nowotworu rozpoznaje się u 11 tys. osób, a u 60% pacjentów diagnozowany jest dopiero w 3 lub 4 stadium zaawansowania. Podjęcie skutecznej terapii zależy od wczesnego wykrycia nowotworu. W 1 stadium choroby, szanse na wyleczenie sięgają 95%.

Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi jest finansowany z funduszy europejskich. Jego koszt to ponad 20 mln zł. Celem programu jest poprawa świadomości na temat czynników ryzyka oraz wczesna diagnostyka.

Do 2023 r. przebadanych zostanie ok. 70 tys. osób z grupy ryzyka.

Programem badań przesiewowych zostaną objęte osoby:

  • w wieku 40-65 lat
  • wieloletni palacze
  • nadużywające alkoholu
  • zagrożone wirusem brodawczaka ludzkiego

O zakwalifikowaniu pacjenta do badań diagnostycznych zdecyduje lekarz wypełniający ankietę z opisem rozpoznanych objawów.

Więcej informacji o programie na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz na stronie jednego z realizatorów programu w Łódzkiem NU MED Centrum Diagnostyki Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim

W Łódzkiem program realizuje także  Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Programu!

Źródło: rzecznik prasowy