Zasady zapisywania pacjentów na wizyty lekarskie
W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi wyznaczania konkretnego dnia jako dnia zapisów na wizyty lekarskie informujemy, że ustalanie przez świadczeniodawcę konkretnego dnia lub wyznaczenie godzin zapisów do lekarza, jest niezgodne z prawem.
Rejestracja pacjentów polegająca na wyznaczaniu wizyt w określonym dniu tygodnia/miesiąca na kolejny okres wskazany przez świadczeniodawcę (kwartał, półrocze itp.) poprzez jedynie osobiste zgłoszenie się pacjenta do rejestracji stanowi naruszenie obowiązujących przepisów prawa, ograniczenie dostępności, jak i przekazywanie do NFZ mylnych danych w sprawozdawczości o czasie oczekiwania na dane świadczenia zdrowotne.
Przypominamy pacjentom:
zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, świadczeniodawca zapewnia rejestrację świadczeniobiorców na podstawie zgłoszenia osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej powinny być udzielane według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach przez placówkę medyczną.
W sytuacji braku możliwości udzielenia świadczenia w dniu zgłoszenia się pacjenta do placówki medycznej, pacjent umieszczany jest – na podstawie oceny stanu zdrowia – na liście oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej z uwzględnieniem sytuacji zdrowotnej pacjenta jako „przypadek pilny” albo jako „przypadek stabilny”. Należy podkreślić, że prowadzone przez świadczeniodawców listy oczekujących dotyczą wyłącznie pacjentów pierwszorazowych. Pacjentom objętym już leczeniem w danym zakresie wyznacza się termin wynikający ze wskazań medycznych określonych przez lekarza prowadzącego leczenie.
Złóż skargę
Ponadto informujemy, że pacjenci, których prawo do rejestracji dowolnie wybranego dnia w godzinach pracy zostało naruszone mogą złożyć skargę do NFZ pisemnie lub e-mailem na adres:
Państwa skargi pozwolą nam wyjaśnić ze świadczeniodawcami i skutecznie wyeliminować niezgodne z prawem praktyki placówek medycznych.
Podstawa prawna:
-
Załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 81, poz.484);
-
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity - Dz. U. 2015.581 art.20);
-
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 200, poz. 1661).
Źródło: Dział Spraw Świadczeniobiorców
- Aktualności
- Internetowa rezerwacja wizyt
- Internetowe Konto Pacjenta
- NFZ bliżej Pacjenta
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
- Gdzie się leczyć
- Sprawdź termin leczenia
- Jak się leczyć
- Profilaktyka
- Sanatorium
- Leczenie za granicą
- Poszkodowani w misjach
- O zdrowiu w mediach
- Informacje w języku migowym
- Zadaj pytanie
- Kontakt z oddziałem