Skip to main content

Dla pacjenta

ABC Pacjenta - opieka nad dzieckiem

film z tłumaczem migowym

Kolejny odcinek programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta, którego tematem jest opieka nad dzieckiem.

Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Film: ABC pacjenta - dziecko

Przyciski odtwarzacza:

 


Tekst alternatywny audycji

Kolejny odcinek programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta poświęcony jest opiece nad dziećmi. Czym są bilanse zdrowia, co nas w stanie zdrowia u dziecka powinno zaniepokoić, jak dbać o uzębienie naszych pociech oraz kiedy powinniśmy szczepić dziecko. Na te i na wiele innych pytań odpowiedzą eksperci zaproszeni do naszego programu.

Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Co to jest za badanie bilanse zdrowia dziecka?

Kobieta w średnim wieku: Bilans zdrowia dziecka? To jest badanie, które się wykonuje okresowo raz na jakiś czas.

Starszy mężczyzna: Wiem, że na początku życia, tuż po urodzeniu takie właśnie badanie się przeprowadza. Jest to ocena stanu zdrowia. Potem to już nie wiem.

Kobiety w starszym wieku: Nie wiem, zupełnie nie wiem.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Honorata Błaszczyk lekarz rodzinny [głos z offu; widok na siatkę centylową rozwoju dzieci, widok na badanie przedszkolaka w gabinecie lekarskim]:  Jest to ogólna ocena  stanu zdrowia dziecka, w wyszczególnionych grupach wiekowych. Jest to badanie bardzo obszerne, właściwie dotyczące wszystkich układów. W poszczególnych rocznikach zwracamy uwagę na nieco inne elementy tego badania, ale zawsze dokonujemy oceny ogólnej zachowania dziecka i oceny stanu zdrowia. Zawsze patrzymy na podstawowe parametry antropometryczne, czyli wzrost, masa ciała, oznaczamy wskaźnik BMI. Zawsze dokonujemy u małych dzieci takiej orientacyjnej oceny rozwoju najważniejszych narządów zmysłu czyli wzroku, słuchu. Dokonujemy oceny postawy dziecka. Od 4 roku życia dokonujemy pomiarów ciśnienia tętniczego u dziecka.

Plansza

Głos lektora czyta informację: Bilanse zdrowia dziecka wykonuje się gdy ma ono: 2 lata, 4 lata, 5 lat, 18 lat, a także przed 1 klasą Szkoły Podstawowej, w 3 klasie Szkoły Podstawowej, w 1 klasie gimnazjum, w 1 klasie szkoły ponadgimnazjalnej.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi: Dzieci leczą się na tych samych zasadach co dorośli pacjenci, czyli tam gdzie dorośli potrzebują skierowania, tam tez potrzebują je dzieci. Można je uzyskać od lekarza, u którego się leczą, może nim  być lekarz pediatra innym razem lekarz medycyny rodzinnej, nie ma to większego znaczenia. Lekarz decyduje o tym, czy wyczerpał już możliwości diagnostyczne w ramach poradni POZ i powinien skierować dziecko do lekarza specjalisty. Przypomnę, do ginekologa nie jest potrzebne skierowanie, nie potrzebują go również młode dziewczyny, które chciałyby pójść na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa. Nie jest także konieczne skierowanie do psychiatry. Do wszystkich innych specjalistów skierowanie jest wymagane. Nie jest oczywiście konieczne skierowanie do onkologa.

Dr Honorata Błaszczyk lekarz rodzinny [głos z offu; widok na pacjentów w przychodni POZ]: Bardzo ważnym elementem badania dzieci jest ocena w kierunku wykrywania wad narządu wzroku, czyli w kierunku zeza i w kierunku zaburzeń ostrości wzroku.

Irena Przedecka lekarz okulista: W zakresie narządu wzroku u niemowląt, między 6 a 8 tygodniem życia powinien wykształcić się odruch „uśmiech na uśmiech”. W kontakcie wzrokowym dziecko patrząc na twarz rodzica uśmiecha się do niego lub niekiedy samo wywołuje uśmiech do rodzica.

Irena Przedecka lekarz okulista [głos z offu; widok na uśmiechające się niemowlę, widok na przeprowadzane badania okulistyczne u dzieci]: Kilka tygodni później dziecko powinno płynnie wodzić za zabawką we wszystkich kierunkach spojrzenia. Nieco później również niemowlę powinno pod kontrolą wzroku sięgać po zabawki. Ważne jest również to, aby rodzice zwrócili uwagę na wygląd i ustawienie oczu. Kiedy oś widzenia jednego oka odchyla się od osi widzenia drugiego oka może to być przyczyną i świadczyć o początku choroby zezowej. Gałki oczne powinny być gładkie i lśniące, a źrenice czarne i symetryczne. W wieku przedszkolnym niepokojącymi objawami, które mogą zauważyć rodzice to jest nadmierne zbliżanie zabawek do oczu, podchodzenie zbyt bliskie do telewizora lub niezauważanie przeszkód. U dzieci szkolnych dziecko również może nadmiernie zbliżać do oczu książki i zeszyty, nie trzyma się w linijce pisząc tekst.

Plansza:

Głos lektora czyta informację: Do okulisty potrzebne jest skierowanie.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Honorata Błaszczyk lekarz rodzinny [głos z offu; widok na ćwiczące dzieci, dzieci na zajęciach sportowych, bawiące się przedszkolaki]: Ważnym elementem badania dzieci małych, zanim pójdą do szkoły, czyli w wieku dwóch – czterech lat jest ocena postawy ciała. Dokonujemy oceny statyki kończyn dolnych – o to pytają bardzo często rodzice, którzy niepokoją się czy dziecko ma kolana koślawe czy szpotawe. Jeżeli te odchylenia w badaniu są wyraźne to jest czas i pora żeby dziecko odpowiednio wcześnie skierować do odpowiednich specjalistów: ortopedy lub rehabilitanta żeby wyćwiczył sobie te nieprawidłowości w ustawieniu.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi: Leczenie wad postawy jest oczywiście finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale nie w ramach gimnastyki korekcyjnej, która często proponowana jest rodzicom np. w szkołach czy przedszkolach. Takie wady postawy korygowane są w ramach zajęć fizjoterapeutycznych, czyli konieczne jest skierowanie od lekarza rehabilitanta na takie zabiegi.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi [głos z offu; widok na ćwiczące dzieci na lekcjach w-f w szkole]: Lekarz może skierować na 10 dni zabiegowych i w trakcie tych 10 dni może się odbyć nawet do 5 zabiegów dziennie. W skład tych zajęć wchodzą takie zajęcia gimnastyczne lub takie indywidualne z fizjoterapeutą.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Kiedy dziecko po raz pierwszy powinno iść do dentysty?

Kobieta w średnim wieku: Jak dostanie pierwsze ząbki.  

Małżeństwo w średnim wieku: My z naszym dzieckiem poszliśmy pierwszy raz w wieku 3 lat jak mu się zaczęły psuć.

Mężczyzna w starszym wieku: Przed pójściem do szkoły. Nawet w wieku 6 – 7 lat.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Siotor – Koszela stomatolog dziecięcy: Dziecko powinno pierwszy raz pojawić się w gabinecie około pół roku po wyrżnięciu pierwszego zęba, co wypada około pierwszego roku życia. Przed wyrżnięciem się pierwszego zęba wdrażamy takie pseudohigieniczne zabiegi, które mają przyzwyczaić dziecko do interwencji w jamie ustnej. Możemy do tego używać jałowego gazika nasączonego przegotowaną wodą. U lekarza stomatologa dzieci powinny się pokazać średnio co trzy miesiące.

Anna Siotor – Koszela stomatolog dziecięcy [głos z offu; widok na badanie stomatologiczne u dzieci]: Wtedy jesteśmy w stanie wyłapać jakiekolwiek zmiany. Rodzice mylą pojęcia fluoryzacji czyli lakierowania zębów z lakowaniem. Lakujemy zęby pierwsze trzonowe czyli szóstki. Około 6 roku życia zaraz po wyrżnięciu. Natomiast lakierujemy, czy stosujemy płyny w formie fluoru w postaci żelu co 3 do 6 miesięcy w zależności od potrzeb.

Plansza

Głos lektora czyta informację: Lakowanie zębów szóstych jest bezpłatne do 7 roku życia. Lakierowanie zębów stałych jest bezpłatne.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Siotor – Koszela stomatolog dziecięcy: Leczymy mleczaki. Dzieci muszą mieć komfort, normalnie jeść, gryźć, czyli zęby muszą być zdrowe. Nie może dziecko czuć bólu w trakcie przyjmowania pokarmów. Poza tym rzutuje to też na rozwój szczęki, żuchwy i późniejszego uzębienia. Jeżeli dziecko przychodzi i mówi, że boli, a wtedy rodzice najczęściej się zjawiają, to dla lekarza jest naprawdę trudna sytuacja. Wykonanie jakiegokolwiek zabiegu w znieczuleniu u dzieci jest trudne, w związku z tym rzutuje to na przyszłość na współpracę. Ja osobiście znam bardzo dużo dorosłych, którzy boją się dentysty. Myślę, że zaczęło się to dużo dużo wcześniej.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi [głos z offu; widok na przeprowadzane badanie u ortodonty]: Dziecko ma szczególne prawa jeżeli chodzi o leczenie stomatologiczne. Do 18 roku życia przysługują plomby światłoutwardzalne od 3 do 3 zęba, jak również leczenie endodontyczne wszystkich zębów, czyli leczenie kanałowe. Warto pamiętać także, że można pójść bez skierowania do lekarza ortodonty. Taką wizytę powinien zasugerować albo lekarz pierwszego kontaktu ten który na co dzień opiekuje się dzieckiem, albo lekarz stomatolog. Wizyty u ortodonty są finansowane przez NFZ, ale tylko do 12 roku życia. NFZ finansuje tylko i wyłącznie aparaty ruchome. Nie finansuje aparatów stałych. Jeśli lekarz zaleci zrobienie zdjęcia pantomograficznego, czyli zdjęcia wszystkich zębów to jest on o sfinansowane przez NFZ.

Prof. Wojciech Młynarski kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii, hematologii i Diabetologii w szpitalu im. M. Konopnickiej w Łodzi: Na nowotwory choruje bardzo mało dzieci – jest to około 1 procent dorosłych. Choroba nowotworowa u dzieci naprawdę bardzo szybko postępuje zupełnie inaczej niż u dorosłych. U dorosłego są to czasami miesiące, a czasami nawet lata, żeby pojawiły się objawy chorobowe. U dziecka jest to kilka dni. Z drugiej strony bardzo dobrze większość nowotworów u dzieci odpowiada na leczenie. W stosunku do dorosłych wyleczalność nowotworów u dzieci jest bardzo dobra. Jest to wyleczalność na poziomie 80%. Należy zwracać uwagę np. na to czy dziecko nagle często się siniaczy, czego wcześniej nie było.

Prof. Wojciech Młynarski kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii, hematologii i Diabetologii w szpitalu im. M. Konopnickiej w Łodzi [głos z offu; widok na chore dzieci na oddziale onkologicznym, widok na badania laboratoryjne]: Ciężko jest rozpoznać chorobę nowotworową jako taką. Mogą być czasami jednak jakieś przesłanki. Często nawracające infekcje, ale w tym przypadku trzeba by było wykonać morfologię krwi. Jeżeli w tej morfologii byłyby jakieś zaburzenia bardziej charakterystyczne dla choroby nowotworowej takie jak np. zbyt mało płytek krwi, niedokrwistość, zbyt mało lub zbyt dużo białych krwinek wtedy można się zaniepokoić i pokierować do oddziału hematologicznego.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Czy dziewczynki chodzą do ginekologa?

Kobieta w średnim wieku: Nie wiem czy chodzą, ale chyba powinny.

Małżeństwo w średnim wieku: Jeśli się coś dzieje to chyba tak, ale bez tego to nie ma potrzeby.

Kobieta w średnim wieku: Oczywiście.

Wypowiedzi ekspertów

Barbara Jankowska lekarz ginekolog: Zdarzają się sytuacje kiedy konieczne jest aby mama zgłosiła się z dzieckiem do ginekologa. Do ginekologa przychodzą dziewczynki, chłopcy z podobnymi problemami do urologów. U dziewcząt głównie stany zapalne w obrębie narządu rodnego, nieprawidłowości w krwawieniu, które mogą się zdarzyć zaraz po rozpoczęciu miesiączkowania przez dziewczynki, dolegliwości bólowe w dole brzucha. Przed upływem 18 roku życia musi opiekun prawny podpisać zgodę na badanie ginekologiczne. Lekarz nie ma prawa zbadać dziewczyny jeżeli nie ukończyła 18 roku życia i przychodzi sama do ginekologa.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi:  Każda dziewczynka od urodzenia ma taką położną, do której zadeklarowała ją mama zaraz po urodzeniu. To jest ta położna, która przychodzi zaraz po naszym narodzeniu do domu, później również jesteśmy stale pod jej opieką. Warto wtedy, chociażby w okresie dojrzewania, zwrócić się z prośbą o konsultacje czy pomoc do położnej POZ. Opieka ta jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i warto z niej korzystać.

Dr Honorata Błaszczyk lekarz rodzinny [głos z offu] Bardzo ważnym elementem opieki nad dzieckiem zdrowym są szczepienia. Mamy szczepienia obowiązkowe, któremu podlegają wszystkie dzieci od urodzenia do 19 roku życia oraz jest grupa szczepień nieobowiązkowych, rekomendowanych, o których zawsze informujemy rodziców podczas wizyt dziecka w naszej poradni. Proces nabywania odporności przez dzieci jest rozciągnięty w czasie, i to, że dzieci chorują na infekcje układu oddechowego nie jest czymś strasznym.

Przyjmuje się, że dziecko zdrowe może w okresie epidemicznym, czyli takim jesienno – zimowym, kiedy mamy zwiększone zachorowania na infekcje wirusowe układu oddechowego może chorować do 12 razy. Jeżeli oczywiście są to infekcje błache, bo jeżeli są to infekcje, które przebiegają w formie zapalenia płuc czy innych ciężkich infekcji, to na takie dziecko zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę.

Zakończenie programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.