Skip to main content

Dla pacjenta

ABC Pacjenta - rehabilitacja

film z tłumaczem migowym

Kolejny odcinek programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta, którego tematem jest rehabilitacja.

Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Film: ABC pacjenta - rehabilitacja

Przyciski odtwarzacza:

 


Tekst alternatywny audycji

Kolejny odcinek programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta poświęcony jest opiece różnym formom rehabilitacji. W programie omówione będą formy leczenia zarówno chorych na choroby związane z dolegliwościami układu kostno-szkieletowego, ale także chorych po udarach mózgu czy zawałach serca.

Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Komu przede wszystkim potrzebne jest leczenie za pomocą rehabilitacji?

Kobieta w starszym wieku: Osobom, które cierpią na zmiany w kręgosłupie.

Kobieta w starszym wieku: Mnie jest potrzebna, bo po trzech operacjach jestem.

Mężczyzna w średnim wieku: Wszystkim tym, którzy maja problemy ze stawami i problemy ruchowe.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Maciej Niewodniczy Zakład Rehabilitacji szpitala im. N. Barlickiego w Łodzi [głos z offu; widok na rehabilitujących się pacjentów]: Przede wszystkim rehabilitację narządu ruchu stosujemy przy schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych, neurochirurgicznych, ewentualnie u osób w podeszłym wieku, gdzie dochodzi już do ograniczeń ruchomości w stawach. Pacjenci poddawani są ćwiczeniom w postaci odciążenia albo ćwiczeniom wolnym. Pacjenci ćwiczą kończyny górne oraz dolne, a także drobne stawy, wzmacniają mięśnie obsługujące kręgosłup i stabilizujące je. Rehabilitacja powinna być kompleksowa, czyli powinna obejmować wszystkie trzy składowe rehabilitacji: powinny być elementy fizykoterapii, czyli elektroterapii, helioterapii i hydroterapii a także kinezyterapii, czyli leczenia ruchem oraz, jeżeli zachodzi taka potrzeba, powinna zawierać elementy masażu.

Dr Maciej Niewodniczy Zakład Rehabilitacji szpitala im. N. Barlickiego w Łodzi [głos z offu; widok na pacjentów korzystających z kriokomory, pola magnetycznego, laseroterapii]: Kriokomora powoduje przede wszystkim wyłączenie bólu. Pacjent po wizycie w kriokomorze, która trwa około 3 – 4 minut wychodzi na dużą salę ćwiczeń, gdzie ćwiczy wszystkie stawy. Temperatura około minus 138 stopni Celsjusza powoduje zmniejszenie czynnika bólowego. Pole magnetyczne przede wszystkim działa przeciwzapalnie już na poziomie komórki przeciwbólowo. Zabieg powoduje ułatwienie odprowadzania produktów przemiany materii na poziomie komórki. Laserów mamy kilka rodzajów. Najlepsze są te punktowe, które mają głęboką penetrację i korzystamy z ich pomocy w zespołach bólowych w obrębie stawów, czy też kręgosłupa.

Dr Maciej Niewodniczy Zakład Rehabilitacji szpitala im. N. Barlickiego w Łodzi: Pacjent zgłaszając się do lekarza specjalisty rehabilitanta czy tez fizjoterapeuty powinien w wywiadzie dokładnie podać przebyte do tej pory choroby dlatego, że część chorób jest przeciwwskazaniem do wykonywania pewnych zabiegów. Ocenia to właśnie lekarz rehabilitant bądź fizjoterapeuta. Przede wszystkim choroby nowotworowe są poważnym przeciwwskazaniem, także metal znajdujący się w postaci implantów w ciele, labilne nadciśnienie tętnicze, przebyte złamania, ewentualnie choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi: Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, co oznacza, że nie tylko lekarz pierwszego kontaktu czy lekarz rehabilitant, ale także każdy lekarz, który widzi taką potrzebę u swojego pacjenta. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu wystawi skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne to wówczas omijają Państwo kolejkę do lekarza rehabilitanta, także warto poprosić lekarza, żeby nie kierował do lekarza specjalisty, jeśli sam podejmie się tego, żeby zlecić Państwu takie zabiegi fizjoterapeutyczne. Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu nie zdecyduje się, albo nie czuje się na siłach żeby wypisać skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne wówczas skieruje pacjenta do poradni rehabilitacyjnej. Tam  lekarz rehabilitant zbada pacjenta i to on zleca zabiegi fizjoterapeutyczne. Co ważne. Z tych zabiegów fizjoterapeutycznych nie muszą Państwo korzystać w tej poradni, gdzie przyjmuje lekarz rehabilitant tylko w wielu innych poradniach, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia właśnie na fizjoterapię.

Plansza

Głos lektora czyta informację: Skierowanie na rehabilitację jest ważne tylko 30 dni.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi: Jeśli będziemy pod opieka poradni rehabilitacyjnej to tylko przez jeden rok od dnia zapisania się do tej poradni od dnia pierwszej wizyty i po tym okresie takie skierowanie traci swoja ważność i będzie konieczne kolejne skierowanie.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi [głos z offu; widok na pacjentów rehabilitujących się]: Co do zasady takich zabiegów może być kilka – maksymalnie 5 każdego dnia przez 10 dni zabiegowych. Czyli są to dwa tygodnie rehabilitacji finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W szczególnych przypadkach lekarz może zlecić rehabilitację nie tylko na jeden cykl zabiegowy tylko jeśli od razu wie, że u danego pacjenta taki jeden cykl 10-dniowy nie pomoże, wówczas w wyjątkowych przypadkach może zlecić rehabilitację na dwa cykle zabiegowe czyli w sumie 20 dni zabiegowych. O tym decyduje lekarz, musi to uzasadnić, wypisując skierowanie.

Plansza

Głos lektora czyta informację: Rehabilitacja jest realizowana: w przychodniach, w szpitalu, w ośrodku lub oddziale dziennym, w domu.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi: Dla chorych, którzy leżą w domu, którzy nie mogą skorzystać z rehabilitacji w jakiejś poradni rehabilitacyjnej przewidziana jest tzw. rehabilitacja domowa. Skierowanie w tym przypadku również wydają wszyscy lekarze, ale muszą na tym skierowaniu napisać adnotację, że pacjent jest pacjentem leżącym i że wymagana jest rehabilitacja w domu. Wówczas taka rehabilitacja może trwać do 80 dni zabiegowych w wciągu całego roku kalendarzowego z możliwością przedłużenia tego czasu ze względu na stan zdrowia pacjenta. O możliwości przedłużenia decyduje Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi [głos z offu; widok na pacjentów rehabilitujących się]:  Czas oczekiwania zarówno do poradni rehabilitacyjnej, czyli tam gdzie przyjmuje lekarz rehabilitant jak i na zabiegi fizjoterapeutyczne jest w naszym województwie dość długi. Dzieje się tak dlatego, że liczba osób, które są starsze, które wymagają takiej fizjoterapii jest w naszym województwie wyjątkowo wysoka w porównaniu do innych województw.  

Plansza

Głos lektora czyta informację: Informację o kolejkach można uzyskać pisząc zapytanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub korzystając ze strony ŁOW NFZ www.nfz-lodz.pl

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Co robić, żeby nie zachorować na schorzenia układu ruchu?

Kobieta w starszym wieku: Trzeba na pewno prowadzić rozsądny tryb życia. Korzystać z ćwiczeń, basenu.

Kobieta w starszym wieku: Najważniejszy jest sport.

Kobieta w starszym wieku: Trzeba dbać o dietę, bo o tym ostatnio się dużo mówi. 

Wypowiedzi ekspertów

Dr Maciej Niewodniczy Zakład Rehabilitacji szpitala im. N. Barlickiego w Łodzi: 85% zwolnień lekarskich wystawianych jest z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Można powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna i bierze się ze zmiany trybu życia. Prowadzimy mało aktywny tryb życia, czyli praca, dom, kanapa, telewizor.

Dr Maciej Niewodniczy Zakład Rehabilitacji szpitala im. N. Barlickiego w Łodzi [głos z offu; widok na osoby ćwiczące na siłowni]: Dzieci od najmłodszych lat są obciążane ciężkimi plecakami i często są zwalniane z zajęć wychowania fizycznego, bo po co ma się dziecko spocić. Niestety potem to się przekłada na wiek późniejszy. Minimum 3 razy w tygodniu, minimum pół godziny to jest absolutnie minimalny czas, w którym powinien zdrowy człowiek uprawiać jakąś formę aktywności fizycznej.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi: Warto zwrócić uwagę, korzystając z zabiegów fizjoterapeutycznych, na to, czy dana placówka ma podpisana umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niepubliczne placówki, które mają podpisaną umowę z NFZ mogą pobierać opłaty i proponować Państwu różne zabiegi komercyjnie, ale wówczas trzeba bardzo dbać o to i być tego pewnym czy jest to zabieg, za który Państwo płacą sami czy też jest to zabieg finansowany przez NFZ. Nie można tych dwóch form łączyć.

Dr hab. prof. Elżbieta Miller ordynator Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w Miejskim Centrum Medycznym im. K. Jonschera w Łodzi: Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego w Polsce, w Europie, ale też na świecie to przede wszystkim są udary mózgu. Tych pacjentów mamy najwięcej. Scenariusz pacjenta po udarze mózgu może być różny. 10% udarów kończy się śmiercią, około 10% jest w zbyt ciężkim stanie aby podjąć działania rehabilitacyjne. Natomiast około 25% korzysta z rehabilitacji ambulatoryjnej, ponieważ są dość sprawni ruchowo.

Dr hab. prof. Elżbieta Miller ordynator Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w Miejskim Centrum Medycznym im. K. Jonschera w Łodzi [głos z offu; widok na osoby po udarach (jeżdżące na wózku inwalidzkim, pacjentka z niedowładem), ćwiczące na rehabilitacji w szpitalu]: Około połowa powinna korzystać z wczesnej rehabilitacji w warunkach stacjonarnych. W skład zespołu rehabilitacyjnego wchodzi lekarz, fizjoterapeuta, psycholog, logopeda, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka społeczna i pielęgniarki pracujące w szpitalu. W związku z powyższym pacjent widziany jest przez różne osoby, różnych specjalistów, jak gdyby w 3D. Zajmujemy się wszystkimi narządami zmysłów i możliwościami człowieka w jego funkcjonowaniu codziennym.

Odzyskiwanie, w zależności od potrzeb chorego, poszczególnych funkcji jest bardzo ważnym celem rehabilitacji neurologicznej. Rehabilitacja trwa różnie długo, w zależności od stanu pacjenta. Ludzie mają pewną pamięć ruchową, nie można więc tej rehabilitacji zacząć za późno, np. ponad pół roku po udarze jeżeli zaczniemy taką rehabilitację, wyniki raczej nie będą spektakularne. Najlepsze wyniki są mniej więcej około miesiąca od udaru. Średni pobyt na oddziale wynosi około 6 tygodni, ale to dotyczy wczesnej rehabilitacji neurologicznej.

Celem w naszym oddziale jest doprowadzenie pacjenta do tego, aby mógł on samodzielnie się poruszać. Plan minimum, do którego dążymy jest taki, w którym jest pacjent siedzący, czyli taki, który jest w stanie utrzymać pozycję siedzącą, ewentualnie przesadzać się z łóżka na wózek inwalidzki. Dalsza rehabilitacja jest w warunkach ambulatoryjnych, czyli w ramach oddziału rehabilitacji dziennej, gdzie pacjent dochodzi na okres trzech – czterech godzin na rehabilitację, ale jest już osoba na tyle sprawną, że może dotrzeć do tej placówki sam. U pacjentów szczególnie poszkodowanych istnieje możliwość rehabilitacji w warunkach domowych.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Po zawale serca można uprawiać jaką aktywność fizyczną?

Mężczyzna w starszym wieku: Z tym trzeba uważać.

Mężczyzna w średnim wieku: Nie orientuję się czy po zawale serca można uprawiać sporty. Wydaje mi się, że odpowiednio dawkowany ruch przyniesie korzyści.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. dr hab. Małgorzata Kurpesa kierownik Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi [głos z offu; widok na pacjentów jeżdżących na rowerkach stacjonarnych, na spacerze z kijkami]: W rehabilitacji kardiologicznej stosujemy dwa rodzaje treningu. Pierwszy rodzaj to jest trening wytrzymałościowy. Są to treningi prowadzone najczęściej na cykloergometrach, czyli takich rowerkach stacjonarnych, ale również jest to ruch w terenie np. nordic-walking.

Prof. dr hab. Małgorzata Kurpesa kierownik Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi: Drugi rodzaj treningów są to treningi oporowe, które wdrażamy w terminie późniejszym, kiedy już pacjent radzi sobie dobrze z ćwiczeniami wytrzymałościowymi. Są to treningi ukierunkowane na wzmocnienie mięśni, poprawę masy mięśniowej, prowadzone na sprzęcie takim jak atlas, steper, rowerek, wioślarz. Rehabilitacja kardiologiczna to jest kompleksowa część opieki nad pacjentem chorym na choroby układu sercowo-naczyniowego. Takie leczenie może być prowadzony w dwojaki sposób.

Po pierwsze jest to rehabilitacja stacjonarna, czyli takie leczenie szpitalne, gdzie pacjent przebywa 24 godziny na oddziale szpitalnym i jest cały czas pod opieką specjalistów.

Drugim sposobem jest rehabilitacja nazywana rehabilitacją w ośrodku dziennym, gdzie pacjent przychodzi tylko na treningi, na zajęcia, na procedury związane z rehabilitacją kardiologiczną, ale nie przebywa w szpitalu 24 godziny.

Jeżeli chodzi o refundację takiego leczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia to nie ma jakichś limitów czasowych. Pacjent, który trafia na rehabilitację kardiologiczną jest przyjmowany do oddziału na podstawie skierowania.

Oczywiście trening fizyczny jest integralną częścią rehabilitacji kardiologicznej, ale to nie wszystko. Są realizowane jeszcze inne bardzo ważne procedury Takie jak opieka psychologiczna nad pacjentem po ostrych incydentach wieńcowych, opieka dietetyka, optymalizacja leczenia farmakologicznego i edukacja pacjenta i jego rodziny. Leczenie to zmniejsza śmiertelność pacjentów. Są takie prace, które wskazuję, że nawet do 30% zmniejsza się ryzyko zgonu chorego po zawale serca, jak również zmniejsza się ryzyko wystąpienia ponownych incydentów ostrych wieńcowych, czy konieczności ponownej angioplastyki wieńcowej lub leczenia kardiochirurgicznego.

Zakończenie programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.