Skip to main content

Dla pacjenta

ABC Pacjenta - prostata i pęcherz moczowy

film z tłumaczem migowym

Kolejny odcinek programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta, którego tematem są choroby prostaty i pęcherza moczowego.

Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Film: ABC pacjenta - prostata i pęcherz moczowy

Przyciski odtwarzacza:


Tekst alternatywny audycji

Kolejny odcinek programu Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta wyemitowany na antenie TVP Łódź dedykowany jest przede wszystkim mężczyznom. Badania profilaktyczne nie tylko dotyczą kobiet. Wielu mężczyzn nie jest świadomych z jakimi schorzeniami mogą mieć problem. W tym odcinku mogą się Państwo dowiedzieć więcej na temat raka prostaty i pęcherza moczowego.

Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Co to jest prostata?

Mężczyzna w średnim wieku: Prostata to jest taki gruczoł krokowy.

Młody mężczyzna: To jest taki narząd u mężczyzny.

Mężczyzna w średnim wieku: To jest taka choroba, ale dokładnie nie umiem tego określić.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. dr hab. Waldemar Różański kierownik Kliniki Urologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi [głos z offu; widok na rysunki anatomiczne narządu rodnego mężczyzny]:  Prostata zwana inaczej gruczołem krokowym męskim. Jest narządem, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie zapłodnienia.

Dr Honorata Błaszczyk lekarz rodzinny [głos z offu; widok na rysunki zdrowego i chorego gruczołu krokowego, widok na badanie ciśnienia u mężczyzny]:  Łagodny przerost stercza jest jednym z najczęstszych chorób przewlekłych, które występują  u mężczyzn. Z jakimi objawami zgłaszają się panowie? Zwiększona częstość oddawania moczu, naglące parcie na pęcherz moczowy, oddawanie moczu w nocy, przerywana mikcja, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego czy też konieczność użycia większej siły aby opróżnić pęcherz moczowy. Wstępną diagnostykę łagodnego przerostu gruczołu krokowego mogą przeprowadzić lekarze rodzinni jak najbardziej.

Dr Honorata Błaszczyk lekarz rodzinny: Pierwszym elementem jest dokładnie zebrany wywiad u wszystkich panów. Należy dokładnie wypytać o choroby dolnych dróg moczowych, ponieważ objawy, które przedstawiłam występują nie tylko w łagodnym przeroście gruczołu krokowego, ale praktycznie w większości chorób dotyczących dolnego odcinka dróg moczowych.

Anna Leder rzecznik NFZ Łódź: Ze wszystkimi problemami, które związane są z pęcherzem, moczowodami czy też właśnie z prostatą można zwrócić się przede wszystkim do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz pierwszego kontaktu ma do dyspozycji kilka badań diagnostycznych, które mogą pomóc w diagnostyce raka prostaty czy też chorób w ogóle związanych z prostatą.

Dr Honorata Błaszczyk lekarz rodzinny [głos z offu; widok na pacjentów w przychodni POZ]: Pierwszym elementem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu zwłaszcza w kierunku chorób dolnego układu moczowego, przebytych operacji na drogach moczowych, wywiadu w kierunku kamicy pęcherza moczowego czy kamicy cewki moczowej, wywiadu rodzinnego w kierunku chorób nowotworowych związanych z układem moczowym.

Dr Honorata Błaszczyk lekarz rodzinny: Drugim elementem jest badanie przedmiotowe czyli badanie głównie brzucha i badanie gruczołu krokowego per rectum, czyli palcem przez odbytnicę. Można to wykonać w każdym gabinecie lekarza rodzinnego i jest to podstawowe badanie

Plansza

Głos lektora czyta informację: Lekarz POZ może zlecić badania: PSA, ogólne moczu, USG pęcherza moczowego, USG brzucha z oceną prostaty.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Honorata Błaszczyk lekarz rodzinny: W przypadku rozpoznania nawet łagodnego przerostu stercza, ale powikłanego czyli na przykład z utrudnionym odpływem moczu, ze zmianami zastoju w obrębie w układzie kielichowo miednicznkowym w nerkach, kierujemy do poszerzonej diagnostyki do poradni urologicznej.

Plansza

Głos lektora czyta informację: Skierowanie do urologa może wydać lekarz POZ, lekarz specjalista.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder rzecznik NFZ Łódź [głos z offu; widok na przeglądarkę internetową]: Jeśli już Państwo będą mieli skierowanie to warto zatelefonować pod numer naszej infolinii kolejkowej, albo sprawdzić samodzielnie na stronie internetowej, gdzie jest najkrótszy czas oczekiwania do poradni urologicznej.

Plansza

Głos lektora czyta informację: Ze skierowaniem można leczyć się w dowolnej poradni urologicznej, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Mariusz Blewniewski Z-ca kierownika Kliniki Urologii w szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi: Jeżeli chodzi o leczenie łagodnej zmiany gruczolaka stercza w większości chorobach mamy leczenie farmakologiczne, leczenie zabiegowe i operacyjne. Leczenie farmakologiczne odbywa się przy zastosowaniu lekarstw, które działają na receptory zlokalizowane w okolicy gruczołu krokowego czy też w gruczole krokowym, jak i lekarstwa, które powodują zmniejszenie gruczołu krokowego. Jeżeli to nie przyniesie efektu wtedy mamy do dyspozycji leczenie zabiegowe.

Dr Mariusz Blewniewski Z-ca kierownika Kliniki Urologii w szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi [głos z offu; widok na przeprowadzanie zabiegu metodą endoskopową – kamera w świetle przewodu moczowego, widok na pracę lekarzy przy stole operacyjnym]: Najczęściej stosowane w tej chwili zabiegi to elektroresekcja prostaty przez cewkę moczową w metodzie endoskopowej, albo wycięcie tej prostaty przy użyciu lasera wielowego, czy zielonego lasera, który powoduje zmniejszenie objętości gruczołu krokowego i łatwiejsze oddawanie moczu. Trzecią ewentualnością jest operacja, która jest już rzadko stosowana. Są to zabiegi otwarte. Bardzo dużo mężczyzn chodzi do apteki i kupuje leki ziołowe. Są to leki, które mogą poprawić pewną częstość oddawania moczu, ale nie można na tym poprzestać. Należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli nie ma przeciwwskazań i nie ma objawów to profilaktycznie oczywiście te leki można kupować, ale można to uzgodnić z lekarzem urologiem żeby nie przeoczyć choroby nowotworowej.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi: Warto pamiętać, że jeśli lekarz będzie miał podejrzenie graniczące z pewnością, że mogą być Państwo chorzy na raka prostaty może wydać Państwu tzw. zielona kartę [głos z offu; widok na spot szybkiej terapii onkologicznej], czyli kartę uprawniającą do szybkiej diagnostyki w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Wówczas w ciągu dwóch tygodni zostanie przeprowadzona diagnostyka i zostaną Państwo skierowani na bardziej już inwazyjne leczenie.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: W jakim wieku mężczyźni mają problemy z prostatą?

Mężczyzna w średnim wieku: Ja nie wiem proszę Pani, mnie to chyba nie dotyczy.

Młody mężczyzna: Wydaje mi się, że w każdym wieku mogą być.

Mężczyzna w średnim wieku: Po czterdziestce bym określił?

Wypowiedzi ekspertów

Prof. dr hab. Waldemar Różański kierownik Kliniki Urologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi: Pacjenci między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia zaczynają odczuwać dolegliwości związane z potrzebą oddawania moczu w nocy. Ten proces nasila się pięćdziesięciu – sześćdziesięciu lat, po czym jest przypisany do życia mężczyzny po sześćdziesiątym roku życia. 

Prof. dr hab. Waldemar Różański kierownik Kliniki Urologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi [głos z offu; widok na przechodniów, widok na obrazki przedstawiające zmiany chorobowe prostaty]: Wraz z wiekiem istnieje ryzyko rozwoju raka prostaty. Jest to choroba, która jest choroba przyszłości. Zajmuje ona w tej chwili drugie miejsce po raku płuc. Natomiast takie są wyliczenia, że w ciągu najbliższych 10 lat będzie pierwszym nowotworem rozpoznawalnym u mężczyzn. Objawy zarówno gruczolaka stercza czyli tej łagodnej formy przerostu gruczołu krokowego, jak i raka prostaty są praktycznie takie same. Chory nie jest w stanie odróżnić jednej choroby od drugiej. Bardzo często sam lekarz ma wiele problemów z tym, żeby postawić wczesną diagnostykę prawidłowo.

Prof. dr hab. Waldemar Różański kierownik Kliniki Urologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi [głos z offu; widok na badania laboratoryjne]: Można oznaczyć PSA czyli antygen, który tak naprawdę nie jest właściwy dla raka prostaty, ale jego wzrost powyżej normy sugeruje, że dzieje się coś nie tak z prostatą. W tych badaniach lekarz widzi nieprawidłowości i następnie chorego kieruje na biopsję prostaty.

Dr Mariusz Blewniewski Z-ca kierownika Kliniki Urologii w szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi [głos z offu; widok na przebieg zabiegu operacyjnego, widok na przechodniów, widok na sale operacyjne]: Jeżeli chodzi o chorobę nowotworową gruczołu krokowego to leczenie przebiega w zależności od stopnia zaawansowania tego nowotworu. Jeżeli mamy młodego człowieka z mało zaawansowanym nowotworem to najlepsza jest operacja i usunięcie całej prostaty. Wtedy pacjent ma największe szanse na przeżycie. Oprócz leczenia czy to laparoskopowego czy tez na drodze otwartej można zastosować brachyterapię, czym zajmują się onkolodzy, naświetlanie konkretnych nowotworowych miejsc w gruczole krokowym. Jeżeli mamy zaawansowany nowotwór i pacjent jest w starszym wieku to wtedy pozostaje nam leczenie farmakologiczne nowotworu antyandrogenami, czyli lekami, które obniżają poziom testosteronu we krwi pacjenta czyli hamujemy dalszy rozwój tego nowotworu. Wszystkie te zabiegi oczywiście mają swoje powikłania. Tymi powikłaniami największymi są nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji. Te powikłania też można leczyć. Tu mamy do dyspozycji, jeżeli chodzi o nietrzymanie moczu, sztuczny zwieracz cewki moczowej.

Anna Leder rzecznik NFZ Łódź: Narodowy Fundusz Zdrowia nie prowadzi żadnego specjalnego programu dedykowanego mężczyznom, którzy mogą zachorować na raka prostaty. Warto jednak szukać na stronach lokalnych samorządów albo na stronie www.profilaktyka.lodzkie.pl  programów, które są właśnie dedykowane panom w określonym wieku, którzy mogą korzystać bezpłatnie w ramach takich programów profilaktycznych czy z badań USG czy też z badania PSA lub też z wizyt u lekarza urologa.

Prof. dr hab. Waldemar Różański kierownik Kliniki Urologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi: Jeżeli mamy do czynienia z krwiomoczem to mamy obowiązek podejrzewać raka pęcherza moczowego. Podstawą diagnostyki pęcherza moczowego jest oczywiście badanie ogólne moczu i w momencie kiedy mamy czyste badania, a na przykład stwierdzamy w badaniu ogólnym moczu pojedyncze krwinki czerwone ale powyżej pięciu i wzwyż przewlekle występujące lub jeśli występuje krwiomocz makroskopowy widoczny, bądź skrzepy krwi w moczu podczas mikcji, mamy obowiązek podejrzewać, że mamy do czynienia z nowotworem pęcherza moczowego.

Prof. dr hab. Waldemar Różański kierownik Kliniki Urologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi [głos z offu; widok na chorych w szpitalu, widok na salę do badań lekarskich]:  Rozbudowany jest cały system diagnostyki wczesnej endoskopowej to jest m.in. sala, która jest przystosowana do wykonywania cystoskopii. Cystoskopia jest to wprowadzanie urządzenia, które pozwala nam na obserwowanie albo dzięki światłowodom, albo dzięki bezpośrednim oglądaniu przez optykę światła pęcherza.

Dr Mariusz Blewniewski Z-ca kierownika Kliniki Urologii w szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi [głos z offu; widok na wnętrze przewodu moczowego poprzez wprowadzony światłowód]: Jeżeli chodzi o choroby nowotworowe pęcherza to podstawowym zabiegiem jest resekcja guza od środka, czyli od środka pęcherza. Są to wszystko guzy, które rosną do środka, izofitycznie. Wykonujemy elektroresekcję guza pęcherza i w zależności od tego jakie mamy badania histopatologiczne, jakie zaawansowanie i złośliwość to stosujemy odpowiednie leczenie. Jeżeli to jest mało złośliwa i mało zaawansowana zmiana wystarczy obserwować. Jeśli złośliwość jest większa to wtedy można podać cytostatyk do pęcherza czyli mikomycynę, ewentualnie prątki Kocha tzw. onko BCG we wlewkach, które zahamują chorobę nowotworową. Jeżeli mamy zaawansowaną chorobę czyli naciekającą na mięśniówkę pęcherza, nieograniczoną tylko do śluzówki i wchodzi to do mięśniówki, to pozostaje nam tylko zabieg usunięcia pęcherza.

Prof. dr hab. Waldemar Różański kierownik Kliniki Urologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi [głos z offu; widok na chorych w szpitalu, widok na salę do badań lekarskich]:  Im wcześniej usunie się pęcherz moczowy z naciekającym rakiem pęcherza i wytworzy w takiej sytuacji zbiornik zastępczy z jelita tym większy komfort życia będzie miał chociaż będzie on nie taki jak z własnym pęcherzem, ale będzie to i tak lepszy komfort życia niż wszczepianie moczowodów do skóry, do wstawki brickerowskiej czy do jelita grubego. To, że uda nam się przechodzić z naciekającym rakiem, jak sobie często pacjenci tłumaczą, jest nieprawdą. Pacjent może z rakiem chodzić rok, ale będzie żył krócej. Im wcześniej się zoperuje tym będzie żył dłużej.

Zakończenie programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.