Skip to main content

Dla pacjenta

ABC pacjenta - stomatologia

Zapraszamy Państwa do obejrzenia drugiego odcinka programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta emitowanego na antenie TVP Łódź. Odcinek w całości poświęcony jest bezpłatnemu leczeniu u stomatologa, protetyka i ortodonty.

Program prowadzi lubiana i ceniona dziennikarka TVP Łódź redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Film:  ABC pacjenta - stomatologia

Przyciski odtwarzacza:

Skróty klawiszowe do zarządzania odtwarzaczem:

  • klawisz space funkcja: play/pauza
  • klawisz P funkcja: play/pauza
  • klawisz S funkcja: stop
  • klawisz F funkcja: pełny ekran
  • klawisz left funkcja: 5 sekund wstecz
  • klawisz right funkcja: 5 sekund w przód
  • klawisz up funkcja: podgłośnianie
  • klawisz down funkcja: przyciszanie
  • klawisz + funkcja: podgłośnienie
  • klawisz - funkcja: wyciszanie

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej ABC pacjenta - stomatologia

Drugi odcinek programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta  emitowanego na antenie TVP Łódź w całości poświęcony jest bezpłatnemu leczeniu u stomatologa, protetyka i ortodonty. Program prowadzi lubiana i ceniona dziennikarka TVP Łódź redaktor Anna Łukasik.

Sonda uliczna

Redaktor: Czy w Polsce u stomatologa można się leczyć bezpłatnie czy trzeba płacić?

Przechodnie:

Kobieta: Zazwyczaj trzeba płacić.

Młody mężczyzna: Z tego co wiem to tylko pewne rzeczy są bezpłatne. Większość usług jest odpłatna.

Kobieta: Za pewne usługi trzeba płacić.

Wypowiedzi ekspertów:

Rzecznik NFZ Anna Leder: W stomatologii duża część świadczeń jest bezpłatnych. Za część świadczeń muszą Państwo sami zapłacić. Przed wizytą u lekarza należy zorientować się co będzie wykonane i za co pacjent będzie musiał zapłacić. Nie ma dopłat. Zatem jeżeli zdecydujemy się na nierefundowane leczenie i założenie plomby światłoutwardzalnej, za znieczulenie będą Państwo musieli pokryć ze środków własnych.

Plansza - głos lektora czyta informację, co bezpłatnie przysługuje dorosłym w ramach leczenia stomatologicznego.

Dr. Monika Domarecka: Leczenie kanałowe jest nieodpłatne od trójki do trójki, powyżej zęba czwartego odpłatne. W ciągu roku można wykonać dwa zdjęcia. Skierowanie wystawia lekarz. Zdjęcia można wykonać w każdym gabinecie stomatologicznym, który ma zawarty kontrakt z NFZ w tym zakresie i posiada odpowiedni sprzęt. Każde kolejne zdjęcie jest odpłatne.

Plansza - głos lektora czyta informację, o kosztach odbudowy ukruszonego zęba przedniego.

Dr. Monika Domarecka: Leczenie kobiety ciężarnej oraz w okresie połogu mogą korzystać z dodatkowych bezpłatnych form leczenia np. leczenie kanałowe – poza przednimi mogą panie wyleczyć zęby boczne. Refundowane są również materiały kompozytowe.

Osobom niepełnosprawnym przysługuje bezpłatne leczenie materiałami światłoutwardzalnymi oraz leczenie kanałowe. Znieczulenie musi być połączone z innym zabiegiem wykonywanym u pacjenta. Oznacza to, że jeżeli pacjent zdecydował się na odpłatne leczenie musi również zapłacić za znieczulenie. W przypadku gdy leczy się nieodpłatne w ramach NFZ, za znieczulenie nie musi płacić.

Zatrucie zęba jest procedurą bezpłatną dla pacjenta.

Usunięcie zęba jest bezpłatne.

Jeżeli pacjent zgłosi się z bólem zęba musi zostać przyjęty w dniu zgłoszenia.

Rzecznik NFZ Anna Leder: Jeżeli boli ząb w niedziele, święta lub inne dni wolne od pracy można skorzystać z nocnej pomocy doraxnej. Na terenie województwa łódzkiego funkcjonują dwie takie placówki: w Łodzi – WSRM oraz w Tomaszowie Mazowieckim NZOZ Mirmed. W tych miejscach można otrzymać wszelkie świadczenia stomatologiczne. Takie placówki czynne w godz. 19.00 – 7.00.

Dr Natalia Lewkowicz konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii: Żeby rozpoznać zapalenie przyzębia trzeba udać się do specjalisty periodontologa. Badanie periodontologiczne jest bezpłatne raz w roku kalendarzowym. Trzy badania kontrolne w ciągu roku również są nieodpłatne.

Zdjęcie pantomograficzne jest bezpłatne raz na trzy lata.

Skaling czyli usuwanie złogów nazębnych jest bezpłatne raz w ciągu roku kalendarzowego. Piaskowanie jest zabiegiem nierefundowanym. Skaling zawsze zakończony jest faza polerowania.

Kieretaż jest to forma leczenia przy głębokim i zaawansowanym zapaleniu przyzębia. Podczas zabiegu oczyszcza się część korzenia i usuwa ziarninę zapalną. Jest to zabieg refundowany, z pewnym ograniczeniem – w trakcie jednej wizyty kieretaż może być wykonany maksymalnie przy ośmiu zębach.

NFZ tylko w części refunduje zabiegi chirurgiczne np. plastyka przedsionka jamy ustnej lub gingiwoosteoplastyka.

Prof. Jerzy Sokołowski konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki stomatologicznej: Proteza należy się wszystkim, którzy utracili zęby.

Plansza – głos lektora czyta informację, o częstości korzystania z bezpłatnego wykonania protezy.

Prof. Jerzy Sokołowski konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki stomatologicznej: Jeżeli chcemy bardziej specjalistycznych usług np. założenie mostu lub korony ceramicznej bądź metalowej to za takie świadczenia musimy zapłacić. Przy odbiorze protezy należy szczególnie uważnie ją przymierzyć io zobaczyć czy jest prawidłowo dopasowana, tak aby nie robiły się odleżyny. Jeżeli korekty protez są nieskuteczne i nie zdaje ona egzaminu pacjent może ją reklamować.

Sonda uliczna

Redaktor: Kiedy dziecko po raz pierwszy powinno iść do stomatologa?

Przechodnie:

Mężczyzna: W wieku pięciu lat.

Młoda kobieta: Od szóstego roku życia.

Młoda kobieta: Nie wiem.

Wypowiedzi ekspertów:

Prof. Joanna Szczepańska konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej: Według światowych standardów z dzieckiem pierwszy raz należałoby przyjść w wieku półtora roku. Badanie kontrolne bezpłatnie przeprowadzane jest trzy razy do roku. Badanie ogólnostomatologiczne raz na rok.

Plansza – głos lektora czyta informację, o tym co jest refundowane w przypadku dzieci.

Prof. Joanna Szczepańska konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej: Plomby światłoutwardzalne bezpłatnie zakładane są u dzieci od trójki do trójki. W zębach trzonowych za odpłatnością. W mlecznych zębach można zakładać plomby światłoutwardzalne odpłatnie.

Dzieciom przysługuje leczenie kanałowe za równo zębów przednich jak i trzonowych. Większość zabiegów chirurgicznych dla dzieci jest refundowana, głównie dotyczą nacięcia ropnia lub ekstrakcji zęba.

Dr Adam Skiba konsultant wojewódzki w dziedzinie ortodoncji: Istnieje forma leczenia aparatami ruchomymi, zdejmowanymi. Bezpłatne aparaty przysługują pacjentom do 12 roku życia. Po tym czasie mamy możliwość skorzystania z trzech wizyt kontrolnych. Jeżeli jest konieczne dalsze leczenie ortodontyczne, jest ono już pełnopłatne. Bezpłatne zdjęcie pantomograficzne może być wykonane dwa razy w ciągu całego procesu leczenia. Aparat ruchomy, który jest finansowany przez NFZ może ulec uszkodzeniu. W takim przypadku raz na rok przysługuje nieodpłatnie naprawa uszkodzonego aparatu.  

Rzecznik NFZ Anna Leder: ŁOW NFZ zachęca do założenia konta w ZIP-ie czyli w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Za pomocą wydanego loginu i hasłamożemy sprawdzić czy uzyskane świadczenie faktycznie było refundowane przez NFZ czy też nie. Zdarza się, że system uwidoczni pewne błędy i nieprawidłowości, np. w przypadku gdy lekarz jednocześnie pobierze od nas pieniądze za usługę oraz dostanie je z Funduszu. Dzięki systemowi możemy ubiegać się o zwrot nienależnie pobranych pieniędzy przez takiego lekarza.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.