Skip to main content

Dla pacjenta

Bezpieczne grzybobranie. Co, gdzie i jak zbierać w lasach. Poniedziałek z grzyboznawcą

Wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno-epidemiologiczną w Łodzi serdecznie zapraszamy na salę obsługi NFZ w Łodzi przy ul. Targowej 35, w poniedziałek 12 września w godz. 10-13 grzyboznawca – pani Zofia Rudnicka, pokaże, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jak prawidłowo i bezpiecznie zbierać grzyby.

Do 23 września zapraszamy też na wyjątkową wystawę, poświęconą grzybom występującym w polskich lasach. Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej i zdrowotnej dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dzięki ekspozycji poznać można najbardziej cenione i popularne grzyby oraz zauważyć różnice i podobieństwa w gatunkach trujących i jadalnych.

W dniach  12, 14 oraz 16 września w godzinach 10.00 -12.00 na stanowisku łódzkiego Sanepidu będą do dyspozycji klientów: alkogogle i narkogogle  - urządzenia, które pokażą jak zachowuje się nasz układ nerwowy po spożyciu alkoholu lub środków odurzających oraz smokerlyzer, za pomocą którego klienci będą mogli dokonać pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanymi z grzybami zapraszamy  do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi przy ul. Wodnej 40, w dni powszednie od 8 do 14.30 dyżuruje grzyboznawca.

 

Źródło: rzecznik prasowy