Skip to main content

Dla pacjenta

Środa z profilaktyką - Profilaktyka depresji poporodowej

Logo środa z profilaktyką

Środa z profilaktyką - Profilaktyka depresji poporodowej

 

Depresja poporodowa

 • 10-22% kobiet cierpi na depresję poporodową.
 • 50-80% przypadków to tzw. baby blues – stan niewymagający interwencji specjalistycznej, jednak pozostałe przypadki często wymagają hospitalizacji.
 • Co trzecia kobieta w 1. tygodniu połogu wykazuje wysoki wskaźnik depresji poporodowej.
 • W przypadku kobiet, które rodziły poprzez cesarskie cięcie, ryzyko wystąpienia depresji poporodowej może być nawet 6-krotnie wyższe w porównaniu z kobietami, które rodziły naturalnie.

 

CZY WIESZ, ŻE…

Depresja poporodowa jest fizyczną i psychiczną reakcją kobiety na narodziny dziecka. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które w negatywny sposób wpływa na życie i funkcjonowanie kobiety po porodzie. Depresja poporodowa pojawia się zwykle do 4 tygodnia po urodzeniu dziecka. Jej nasilenie jest zazwyczaj umiarkowane, bądź ciężkie. Trwa średnio od 3 do 9 miesięcy. Jeśli nie jest leczona, objawy mogą utrzymywać się nawet rok po porodzie.

Istotą leczenia depresji poporodowej jest zapobieganie tzw. psychozie poporodowej, która jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia dziecka i matki.

 

Jaka jest przyczyna powstawania depresji poporodowej?

Na rozwój depresji poporodowej wpływają liczne czynniki, które wspólnie oddziałując na kobietę, zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Jednym z czynników jest stres, trudne wydarzenie życiowe, brak wsparcia, trudna relacja z partnerem, stresujące wydarzenia w ostatnim czasie, trauma psychiczna. Drugim natomiast fakt, że po porodzie dochodzi do spadku estrogenu oraz zmian w układzie podwzgórze – przysadka mózgowa, podczas których w mózgu kobiety dochodzi do nieadekwatnego pobudzania i hamowania neuronalnego. Zmiany emocjonalne wraz z zaburzeniami hormonalnymi wywołują zaburzenia mechanizmu regulacji, które w następstwie mogą prowadzić do rozwoju depresji poporodowej.

 

Co powinno niepokoić?

W okresie poporodowym u wielu kobiet mogą wystąpić zmiany nastroju. Jeśli są one niewielkie i przejściowe, nie stanowią podstawy do rozpoznania depresji poporodowej. Jeśli jednak u kobiety wystąpią poniższe symptomy, wówczas kobieta może zmagać się z depresją poporodową:

 • niechęć do dziecka;
 • przewlekły stan obniżenia nastroju;
 • poczucie winy;
 • dominującym odczuciem jest smutek i przygnębienie;
 • zaburzenia apetytu – nadmierne zajadanie się lub brak apetytu;
 • brak odczuwania przyjemności;
 • problemy ze snem;
 • poczucie bezsilności, bezsensu życia;
 • wahania nastrojów.

 

Profilaktyka depresji poporodowej

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej – warto odpowiednio przygotować się do narodzin dziecka – uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, zbierać informacje, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w roli rodzica. Warto również rozmawiać z partnerem i rodziną o swoich obawach wynikających z macierzyństwa, próbować wyobrażać sobie siebie w roli rodzica, zanim dziecko pojawi się na świecie. Ponadto, należy zadbać o:

 • odpoczynek (w pierwszych miesiącach życia noworodek/ niemowlę potrzebuje kilkunastu godzin snu w ciągu doby, warto zatem wykorzystać ten czas na sen, czy po prostu chwile dla siebie);
 • wysiłek fizyczny, który jest najlepszym środkiem antydepresyjnym (nawet niewielkie delikatne ćwiczenia poprawiają samopoczucie);
 • odpowiedni sposób odżywiania.

 

Standardem na oddziałach patologii ciąży jest wsparcie psychologiczne.

 

Wsparcie jest najważniejsze!

Pojawienie się na świecie dziecka niewątpliwie jest związane z przystosowaniem się do wielu zmian, którym podlega życie kobiety i jej rodziny. Kluczową rolę w radzeniu sobie w nowej sytuacji - macierzyństwie - odgrywa pomoc bliższego (rodziny, przyjaciół) i dalszego (personel medyczny) otoczenia. Wsparcie w pierwszych chwilach macierzyństwa jest najważniejsze! Dzięki niemu można zapobiec depresji poporodowej i skutecznie ją leczyć.

 

Dieta DASH – na poprawę nastroju i walkę z apatią

Dieta powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, witaminę B12, cynk, selen i żelazo. Odpowiedni sposób żywienia jest doskonałym elementem profilaktyki zdrowotnej - zapewnia dobrostan zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Stosowanie tej diety wzmacnia układ nerwowy. Może też wspierać psychoterapię i farmakologię stosowane w leczeniu depresji.

 

Pomoc w kryzysie psychicznym

 • Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważasz u siebie objawy depresji.
 • Zwróć uwagę na członków twojej rodziny i najbliższych – jeśli zaobserwujesz u nich objawy depresji - przekonaj ich do wizyty u profesjonalisty.
 • Skorzystaj z infolinii:
  22 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Zaufania pon. – pt. 15:00-20:00
  22 594 91 00 Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji śr. – czw. 17:00 -19:00
  116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym pon. – pt. 14:00 - 22:00
 • Możesz również wykonać samodzielnie badanie przesiewowe służące wstępnemu wykrywaniu ryzyka obecności depresji poporodowej wg Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej. ???? www.pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/mloda-matka-w-depresji

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej