Skip to main content

Dla pacjenta

Październik – miesiąc walki z rakiem piersi!

Różowa wstążeczka symbolizująca walkę z rakiem piersi

 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 22,8% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek, ryzyko zachorowania wzrasta po 50 r. ż. Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej w ryzyku zachorowania na raka piersi wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10 % przypadków raka piersi występuje u kobiet, u których stwierdza się mutacje w obrębie genów, najczęściej w BRCA 1..

  

Przyczyny powstawania raka piersi wciąż są nieznane, a możliwości zapobiegania niewielkie. Nowotwór na początku nie boli i przebiega bezobjawowo, dlatego jest tak niebezpieczny. Często gdy kobiet zgłaszają się do lekarza choroba jest już w stopniu zaawansowanym.

 

Nie czekaj! Skorzystaj z bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiety w wieku 50-69 (bez konieczności umawiania; rezerwacja godziny dla chętnych pod numerami: 42 254 64 10, 517 544 004) podczas akcji Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Październik - miesiącem walki z rakiem piersi.

 

Możesz wziąć ponadto udział w instruktażu samobadania piersi z wykorzystaniem dedykowanych fantomów prowadzony przez pracowników Wydziału Zdrowia ŁUW w Łodzi.

 

Na stoisku Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia możesz::

  • uzyskać wszystkie informacje o badaniach w ramach Programów Profilaktycznych, w tym Programu Profilaktyki Raka Piersi
  • uzyskać wszystkie informacje o badaniach w ramach Programu #Profilaktyka40Plus
  • otrzymać bezpłatną zdrową dietę z portalu diety.nfz.gov.pl
  • uzyskać informacje na temat szczepień i bezpłatnego leczenia

 

Więcej informacji na temat Programu Profilaktyki Raka Piersi znajdziesz TUTAJ.

 

Specjalny mammobus z doświadczoną kadrą wyruszył w trasę po naszym województwie.

Będziemy w:

  • 1 października - pasaż Schillera w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 110, 90-007 Łódź, w godz. 10.00-16.00,
  • 2 października - przed Galerią Łódzką, al. Piłsudskiego 15/23, 90-368 Łódź , w godz. 10.00-16.00,
  • 7 października - Osiedle Widok w Skierniewicach, ul. Norwida 3, 96-100 Skierniewice, w godz. 9.00-16.00,
  • 18 października - parking przy Amfiteatrze Miejskim, ul. Narutowicza 7, 97-300 Piotrków Trybunalski, w godz. 10.00-16.00,
  • 23 października - przed Miejskim Zespołem Przychodni Rejonowych w Zgierzu, ul. Łęczycka 24 a, 95-100 Zgierz, w godz. 10.00-16.00,
  • 29 października - przed Urzędem Miasta w Sieradzu, Plac Wojewódzki 1, 98-200 Sieradz, w godz.-10.00-16.00.

  

Program Profilaktyki Raka Piersi

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.

 

Profilaktyczne badanie mammograficzne można wykonać w kilkunastu poradniach lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków naszego województwa.

 

W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie mammograficzne – w przypadku prawidłowego wyniku kobieta otrzymuje zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, a współistnieją czynniki ryzyka określone w programie (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleci ponowne badanie za 12 miesięcy.

 

W przypadku nieprawidłowego wyniku badania uczestniczki programu kierowane są do etapu pogłębionej diagnostyki. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego są kierowane (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego posiadających umowę z NFZ. 

 

Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju, gdy możliwe jest skuteczne leczenie. Badaj się i zatroszcz się o swoją przyszłość, bo jesteś kobietą!

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej