Skip to main content

Dla pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to najbardziej znany serwis usług medycznych

24 czerwiec 2020

ikp

 

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, gdzie szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która nas do tego upoważniła.

 

Dzięki IKP można:

  • otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem — wystarczy, że pacjent poda swój numer telefonu lub adres e-mail
  • wykupić leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji
  • udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków
  • mieć dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia
  • odbierać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem).

 

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to najbardziej znany serwis usług medycznych

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest najbardziej znanym internetowym serwisem usług medycznych – słyszało o nim 33% Polaków – wynika z badania „Świadomość i postrzeganie Internetowego Konta Pacjenta”, zrealizowanego w kwietniu br. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Centrum e-Zdrowia (dawniej: Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia). Połowa użytkowników Internetowego Konta Pacjenta korzysta z niego aktywnie, a niemal 2/3 loguje się, aby sprawdzić otrzymaną e-receptę.

 

2,5 mln Polaków zalogowanych do Internetowego Konta Pacjenta

Prawie 2,5 mln Polaków zalogowało się już na swoje Internetowe Konto Pacjenta, z czego prawie połowa korzysta z niego aktywnie. Im starsza grupa wiekowa, tym korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta jest częstsze –  w grupie osób powyżej 65 r. życia korzystanie z aplikacji na co dzień deklaruje ponad 55% badanych, a wśród młodych (18-34 lata) już tylko 39%. Badani użytkownicy Internetowego Konta Pacjenta logują się na nie przynajmniej raz w miesiącu (38%), a jedynie co dziesiąta osoba logowała się tylko raz.

  

Grafika - ocena przydatności Internetowego Konta Pacjenta

 

Internetowe Konto Pacjenta zgodne z oczekiwaniami pacjentów!

Badanie potwierdza, że odpowiedzieliśmy na oczekiwania społeczeństwa. Polacy nie tylko bardzo pozytywnie przyjęli Internetowe Konto Pacjenta, e-receptę czy e-wizytę, ale także zaczęli  korzystać z tych rozwiązań na co dzień. W niespełna pół roku od wprowadzenia obowiązkowej e-recepty zna ją niemal każdy obywatel. Większość ocenia tę e-usługę pozytywnie, wśród zalet wskazując przede wszystkim wygodę i łatwość korzystania. To dobry punkt wyjścia do wprowadzenia kolejnych cyfrowych rozwiązań w zdrowiu: e-skierowania, e-rejestracji i elektronicznej dokumentacji medycznej. Liczę, że zostaną przyjęte z sympatią i szybko się upowszechnią – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

  

Zdjęcie Wiceministra Zdrowia Janusza Cieszyńskiego

  

 

Większość badanych (76%), którzy aktywowali Internetowe Konto Pacjenta ocenia je pozytywnie i uważa, że jest przydatne, szczególnie ze względu na możliwość stałego wglądu do swoich informacji medycznych: możliwość przeglądania wystawionych e-recept i e-skierowań wskazało aż 84%, a blisko 2/3 dostęp do informacji medycznych dzieci do 18 roku życia.

 

E-recepta jest pozytywnie oceniana przez 84% badanych

Polacy najbardziej doceniają to, że dzięki niej nie muszą już iść osobiście do przychodni, żeby otrzymać receptę na kontynuację leczenia (48%) oraz brak papierowej postaci recepty (42%). Badanie potwierdza też, że e-recepta to wygoda i duże ułatwienie dla Polaków – tak sądzi ponad 40% badanych.

 

Grafika - ocena przydatności e-recepty

  

Źródło: Rzecznik prasowy