Skip to main content

Dla pacjenta

Powikłania otyłości to też nowotwory!

 

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

 grafika Cukrowe szaleństwo, słodki napój, logo NFZ, hasło: zmień swoje życie na zdrowsze

 

Światowy Dzień Walki z Rakiem to był dzień, w którym profilaktyka i szerzenie świadomości na temat chorób nowotworowych było na pierwszym miejscu. W całej Polsce w tym dniu odbywały się warsztaty, bezpłatne konsultacje i badania.

 

O otyłości, jako o czynniku ryzyka występowania chorób, mówi się wiele. Jednak mało kto wie, że oprócz cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia, otyłym grozi również rak. Wraz ze wzrostem masy ciała, wzrasta również ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy. Rak lubi otyłych, choć oni często o tym nie wiedzą.

 

Umieralność związana z otyłością wynika przede wszystkim ze znacznie częstszego występowania chorób sercowo-naczyniowych: nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, serca płucnego, zatorowości płucnej, udarów mózgu i żylaków kończyn dolnych. Inne istotne dla zdrowia i życia powikłania towarzyszące otyłości to właśnie nowotwory.

 

 Cukier to ryzyko grafika ze słodkim napojem, logo NFZ i hałsem: zmień swoje życie na zdrowsze

 

Uważa się, że najsilniej skojarzone z otyłością są nowotwory: rak jelita grubego, rak piersi i rak gruczołu krokowego. W przypadku tych nowotworów potwierdzono, że otyłość jest silnym, niezależnym i niekorzystnym czynnikiem rokowniczym. Ponadto otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku, trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wątroby, jajnika, endometrium i nerki.

 

Warto zdrowo się odżywiać!

 

Co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę. Co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Dzisiaj jej rozmiary są bliskie pandemii. W Światowym Dniu Cukrzycy Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował szczegółowy raport o cukrzycy, na którą według danych Funduszu choruje już blisko 3 mln Polaków.

 

W Polsce tendencje są podobne. Narodowy Fundusz Zdrowia w  raporcie NFZ dla zdrowia — Cukrzyca podaje, że w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób, czyli 9,1% ludności. Wśród nich największa grupa to osoby po 55 roku życia (84%). W latach 2013–2018 zachorowalność na cukrzycę wśród dorosłych Polaków wzrosła o 14%. Tylko w połowie za ten wzrost odpowiadają czynniki demograficzne.

 

W 2016 r. w Polsce wśród osób powyżej dwudziestego roku życia aż 53% kobiet i 68% mężczyzn miało nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn było otyłych. W przypadku dzieci nadwagę miało 20% dziewcząt i 31% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców było otyłych. Prognozy nie są optymistyczne — szacuje się, że w 2025 r. w Polsce otyłych będzie 26% dorosłych kobiet i 30% dorosłych mężczyzn.

 

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem tzw. podatku cukrowego, którego celem jest poprawienie kondycji zdrowotnej Polaków. Wzorem krajów, które podjęły podobne działania wcześniej, Fundusz chce doprowadzić do trwałej zmiany zwyczajów żywieniowych. Opłata, niemająca charakteru fiskalnego, ma oddziaływać na zachowania konsumenckie istotne dla zachowania zdrowia, a wpływy z niej zostaną skierowane do NFZ i przeznaczone na leczenie.

 

Zapoznaj się z raportem „Cukier, otyłość – konsekwencje”

 

Źródło: Rzecznik prasowy