W zeszłym roku Łódzki NFZ zapłacił za kilkaset zabiegów mastektomii - jesteśmy przekonani, że można było uniknąć bólu i strachu związanego z tą operacją, gdyby panie regularnie korzystały z bezpłatnych badań diagnostycznych. 

Zadbaj o piersi dla siebie i swoich bliskich!

ZAPRASZAMY NA MAMMOGRAFIĘ

NFZ zaprasza na mammografię panie w wieku 50-69, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.

Wskazane jest, aby uczestniczka programu przyniosła zdjęcia mammograficzne z poprzednich rund skryningu w celu ich porównania z aktualnym wynikiem badania.W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie mammograficzne – w przypadku prawidłowego wyniku kobieta otrzymuje zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata.

Jeśli wynik badania jest prawidłowy, a współistnieją czynniki ryzyka określone w programie (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleca ponowne badanie za 12 miesięcy.

W przypadku nieprawidłowego wyniku badania uczestniczki programu kierowane są do etapu pogłębionej diagnostyki, celem dalszej diagnostyki. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego są kierowane (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego posiadających umowę z NFZ.

Bezpłatna mammografia finansowana przez NFZ jest jednym z badań, które pomagają szybko, bezboleśnie i bez kolejki wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.

Wyszukiwarka placówek, w których skorzystasz z mammografii w ramach programu.

Skorzystaj z mammografii w mammobusie

Mammografia

Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.ródło: Polska Unia Onkologii)

Rak piersi w Łódzkiem i w Polsce

Rak piersi  to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. 

W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Niestety, w 80% przypadków diagnoza jest zbyt późna (wg Polskiej Unii Onkologii).

W Łódzkiem z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało (wg stanu na 1 października 2017 r.) 41,58% pań, co sytuuje nasze województwo na 5. miejscu w Polsce.


Najmniej kobiet zbadało się w powiecie radomszczańskim: 30,66%. W Łodzi z badań skorzystało 40,32% pań, w Skierniewicach 38,52%, w powiecie zgierskim 45,93%, a w powiecie łowickim 48,01% pań.

1 stycznia 2015 r. Ministerstwo Zdrowia i NFZ wprowadziły pakiet onkologiczny.

Pakiet onkologiczny to potoczne określenie aktów prawnych wprowadzających szybką terapię onkologiczną. W ramach pakietu onkologicznego powstała odrębna kategoria pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Zmiany wprowadzone przez pakiet zapewniają pacjentom z nowotworami złośliwymi kompleksową opiekę na każdym etapie choroby.

Szybka terapia onkologiczna poprawiła dostępność diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych i usystematyzować proces diagnostyczno-terapeutyczny. Jest o możliwe dzięki wprowadzeniu karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielonej karty) oraz wyznaczeniu maksymalnych terminów na realizację poszczególnych etapów leczenia. Zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie nowotworów ma usprawnić ten proces.

Przeczytaj o zasadach leczenia także nowotworów piersi w ramach pakietu onkologicznego

USG piersi i mammografia - bezpłatne badania dla każdej kobiety, w każdym wieku

NFZ finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla pań w wieku 50-69 lat. USG piersi i mammografia to badania, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie lekarz ginekolog i onkolog. W wielu poradniach ginekologicznych (w Łódzkiem jest ich ponad 200!) jest aparat do badań USG, a każda poradnia ma obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do diagnostyki ultrasonograficznej. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, tak często jak ze względu na wskazania medyczne jest to konieczne.

Każdy lekarz może zbadać Twoje piersi!

Uprawnienia i umiejętności wymagane do prawidłowego przeprowadzenia badania gruczołów piersiowych mają wszyscy lekarze.
Niezbędną wiedzę zdobywają w czasie zajęć klinicznych na studiach medycznych, w czasie stażu podyplomowego (¼ stażu odbywana jest na oddziałach ginekologiczno-położniczych) oraz na niektórych stażach cząstkowych w trakcie kilkuletniego szkolenia specjalistycznego (źródło: MP Onkologia).

Najczęściej piersi badają ginekolodzy, onkolodzy, chirurdzy. Jeśli pacjentka nie chce, aby lekarz zbadał jej piersi - może odmówić. Lekarz odnotuje to wówczas w dokumentacji medycznej pacjenta.

Rozmowa z Teresą Kudlewską, ze Stowarzyszenia „Łódzki Klub Amazonek” na temat mitów dotyczących nowotworów.

 • Panuje powszechne stwierdzenie, że rak jest chorobą dziedziczną. Skoro nikt w mojej rodzinie nie chorował na nowotwór, to oznacza,że jestem bezpieczna?

Absolutnie nie. Nigdy nie możemy wykluczyć choroby, dlatego badania profilaktyczne skierowane są do wszystkich. Jestem najlepszym tego przykładem.Byłam pierwszą kobietą w rodzinie, która zachorowała na nowotwór piersi.Nikt z męskiej części też nie chorował na raka, a ja tak.Każdy musi się badać, ponieważ nie wiadomo dokładnie, co może raka wywołać.

 • Na bezpłatną mammografię zaprasza się kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Czy jeśli jestem młodsza to nie zachoruję na raka piersi?

To kolejny mit. Na nowotwór piersi można zachorować w każdym wieku. Znam wiele przykładów kobiet, które zachorowały w wieku 20 lub 30 lat. Sama zachorowałam na raka jako młoda kobieta.

 • Jak mogą badać się młodsze kobiety?

Przede wszystkim za pomocą samobadania piersi. Jeśli coś nas zaalarmuje, trzeba od razu pójść do lekarza i poprosić o skierowanie na USG piersi, które wykonuje się u młodszych kobiet.

 • A badania genetyczne, które w zeszłym roku mocno promowała Angelina Jolie?

To fantastyczna rzecz. Polecam każdej kobiecie, która miała w rodzinie przypadek nowotworu. Lepiej wiedzieć szybko, bo raka da się wyleczyć. W Stowarzyszeniu są panie, które przeszły operację 30 lat temu i czują się świetnie.

rozm. red. J. Barczykowska

źródło: Nie daj się nowotworom

w górę

SAMOBADANIE PIERSI - NIEDOCENIONE BADANIE

Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20 roku życia aż do późnej starości. Badanie należy robić co miesiąc, najlepiej tego samego dnia tygodnia, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.

jak się badać...

Stojąc PRZED LUSTREM ze swobodnie opuszczonymi ramionami, obejrzyj swoje piersi.

Sprawdź, czy nie zauważasz zmian kształtu, położenia, wielkości, czy nie dostrzegasz zmian koloru, wciągnięć?

To samo wykonaj najpierw z obiema rękoma uniesionymi do góry, potem z obiema rękoma opartymi na biodrach.

Ściskając brodawkę, zaobserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina.

POD PRYSZNICEM załóż lewą rękę za głowę, a prawą zbadaj lewą pierś całymi palcami.

Zataczaj małe kółka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przesuwając dłoń w kierunku brodawki.

Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka! 

LEŻĄC, wsuń poduszkę pod prawy bark a prawą rękę pod głowę.

Palcami lewej ręki zbadaj prawą pierś, tak jak pod prysznicem.

Tak samo zbadaj lewą pierś.

Leżąc na wznak, połóż prawą rękę wzdłuż tułowia, zbadaj prawą pachę.

Sprawdź, czy węzły chłonne nie są powiększone.

W analogiczny sposób zbadaj lewą pachę.

RAK PIERSI WCZEŚNIE WYKRYTY JEST ULECZALNY! SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ MAMMOGRAFII!

Samobadanie piersi

 

Obejrzyj audycję TVP o profilaktyce raka piersi

Zapraszamy do obejrzenia odcinka programu ABC pacjenta, poświęconemu profilaktyce nowotworowej, w której o leczeniu raka piersi mówią lekarze, którzy na co dzień opiekują się kobietami chorymi na raka.

w górę

REKONSTRUKCJA PIERSI - ZABIEG FINANSOWANY PRZEZ NFZ

NFZ finansuje w całości zabieg rekonstrukcji piersi wszystkim Paniom po mastektomii. Pobieranie dopłat lub opłat za ten zabieg jest niezgodne z prawem. W ramach NFZ mogą być rozliczane następujące procedury, które składają się na zabieg rekonstrukcji:

Kod proceduryNazwa procedury
85.55
Wymiana ekspandera na endoprotezę piersiową
85.95
Wprowadzenie ekspandera do piersi
85.97
Wszczepienie ekspanderoprotezy piersiowej

W katalogu świadczeń szpitalnych znajduje się także grupa - J01 Radykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją, co oznacza, że przeprowadzenie jednoczasowo zabiegu np. radykalnej mastektomii wraz z wskazanymi wyżej procedurami jest rozliczane przez NFZ w ramach zawartej umowy ze szpitalem.

BRA DAY

Bra Day to dzień poświęcony informowaniu o rekonstrukcjach piersi. Ma służyć edukacji i wspierać pacjentki, które są w trakcie leczenia onkologicznego lub po mastektomii. Lekarze, Amazonki i sympatycy informują pacjentki o zaletach rekonstrukcji piersi, starają się rozwiać ich obawy.

Organizowany przez Szpital im. M. Kopernika w Łodzi od 4 lat BRA day jest od początku wspierany przez Łódzki OW NFZ.Dzięki BRA Day i zaangażowaniu wielu osób w Breast Cancer Unit w Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi 60% operowanych pacjentek po operacji budzi się z nową, zrekonstruowaną piersią.

Łodź Young Fashion 2017, Szpital im. M. Kopernika w Łodzi oraz Łódzki OW NFZ zapraszają na uroczystą Galę BRA Day 20 października 2017 r. godz. 20 w Auli Centrum Promocji Mody ASP w Łodzi. Zapraszamy!

Gdzie skorzystać z rekonstrukcji piersi?

Zabieg rekonstrukcji piersi przeprowadzany jest na oddziale szpitalnym, na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. Takie skierowanie może wystawić także lekarz, u którego leczymy się prywatnie. Z zabiegu można skorzystać na oddziałach chirurgii onkologicznej lub chirurgii plastycznej.

Oddziały chirurgii onkologicznej:

 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Łodzi, Łódź, Północna 42, tel. 42 634 11 97

 • SP ZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej UM w Łodzi - Centralny Szpital Weteranów, Łódź, Żeromskiego 113, tel. 42 639 34 24

 • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Łódź-Górna, Rzgowska 281/289, tel. 42 271 14 11

 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika SP ZOZ, Łódź, ul. Pabianicka 62, tel. 42 689 54 41

 • SALVE ZOZ, Łódź, ul. Szparagowa 10, tel. 42 254 64 66

Oddział chirurgii plastycznej:

 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego, Łódź, Kopcińskiego 22, tel. 42 677 67 41

w górę

dr n. med. Piotr Pluta - chirurg onkolog

OBUDZIĆ SIĘ Z NOWĄ PIERSIĄ. WYWIAD Z CHIRURGIEM ONKOLOGIEM DR. N. MED. PIOTREM PLUTĄ

Dr n. med Piotr Pluta, chirurg onkolog, pomysłodawca BRA DAY POLSKA. Przeprowadził około 150 rekonstrukcji piersi. Koordynator pierwszego w Łódzkiem Breast Cancer Unit, w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

 

 • Kilka dni temu operował Pan kolejną pacjentkę, która zdecydowała się na rekonstrukcję piersi. Dlaczego się zdecydowała na zabieg?
  W zeszłym tygodniu operowałem pacjentkę z rakiem piersi, u której wykonałem  mastektomię, czyli usunąłem pierś oraz odbudowałem ją wykorzystując do tego implant. Dodatkowo pacjentka miała biopsję węzła wartowniczego, aby sprawdzić, czy są obecne przerzuty nowotworu do pachy. Dzięki badaniu śródoperacyjnemu węzła uzyskaliśmy informację do patologa, czy możemy pozostałe węzły zostawić, czy też usunąć. Proszę sobie wyobrazić, że chora miała wykonane pełne leczenie chirurgiczne w trakcie jednego znieczulenia! Dzięki temu może wcześniej skorzystać z leczenia uzupełniającego. Dlaczego zdecydowała się na zabieg rekonstrukcji piersi? Bo wiedziała, że na bloku operacyjnym zaśnie z piersią i obudzi się z piersią. I tyle, a może aż tyle.

 

 • Dlaczego warto skorzystać z rekonstrukcji piersi?

Rozpoznanie raka piersi zawsze związane jest z ogromnym stresem dla kobiet, zwłaszcza gdy wiąże się z tak rozległym i okaleczającym zabiegiem, jakim jest mastektomia, czyli chirurgiczne usunięciem całej piersi. Rekonstrukcja piersi jest zabiegiem, który ma na celu utrzymanie dobrego komfortu życia pomimo choroby. Kobiety,  u których konieczna jest mastektomia i u których wykonana zostanie natychmiastowa rekonstrukcja piersi budzą się po zabiegu i ciągle mają zachowane obie piersi.

Z kolei w przypadku pacjentek po mastektomii, u których zakończono leczenie, rekonstrukcja piersi ma na celu poprawę komfortu życia. Według słów operowanych przeze mnie kobiet rekonstrukcja piersi pozwoliła odbudować im pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności. Rekonstrukcje piersi pozwalają również odzyskać swobodę poruszania się i uprawiania sportów bez obawy, że dojdzie do przemieszczenia się protezy zewnętrznej piersi noszonej w miseczce stanika. U kobiet z dużym biustem rekonstrukcja piersi zwłaszcza połączona z zabiegiem pomniejszenia drugiej piersi zmniejsza dolegliwości bólowe związane z niesymetrycznym obciążeniem kręgosłupa.

 • Kiedy można poddać się zabiegowi? Czy aktywna choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem?

Biorąc pod uwagę, że rekonstrukcja piersi nie ma negatywnego wpływu na wyniki leczenia choroby nowotworowej, u zdecydowanej większości kobiet chorych na raka piersi zabieg ten może zostać wykonany. Jeżeli chora jest w dobrym stanie ogólnym i pragnie zachować pierś lub w przypadku kobiet po mastektomii - chce mieć pierś zrekonstruowaną, to zabieg ten można wykonać mimo choroby nowotworowej. Wówczas decyzja o rekonstrukcji piersi powinna być przy tym omówiona w gronie specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, radioterapii i chemioterapii, tak aby ustalić spójny plan leczenia. Ważny jest również dobór odpowiedniej metody i czasu wykonania rekonstrukcji. Na przykład, u kobiet z rakiem piersi i przerzutami do węzłów chłonnych pachowych, ze względu na duże prawdopodobieństwo zastosowania radioterapii uzupełniającej wykonanie rekonstrukcji natychmiastowej związane jest z większym ryzykiem powikłań pooperacyjnych, co może negatywnie wpłynąć na efekt kosmetyczny zabiegu. W tych przypadkach dokładnie omawiamy z chorymi korzyści z przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji piersi w trybie odroczonym tj. po zakończeniu leczenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że coraz doskonalszy sprzęt do radioterapii i doświadczenie zespołu leczącego znacznie zmniejszają ryzyko możliwych powikłań nawet w tych przypadkach. Dlatego też, w naszej praktyce coraz częściej wykonujemy zabiegi rekonstrukcji piersi już w czasie mastektomii.

 • Czy jeśli od mastektomii upłynęło np. 20 lat zabieg rekonstrukcji ma sens i jest możliwy do wykonania?

Nawet po 20 latach od mastektomii możliwe jest wykonanie rekonstrukcji piersi a głównym wskazaniem do jej wykonania jest wola kobiet. Jeżeli kobieta chce mieć odbudowaną pierś, to znaczy, że jest sens jej wykonania.

 • Na czym, pokrótce, polega zabieg rekonstrukcji piersi?

Istnieje kilka metod rekonstrukcji piersi i jest to swoistego rodzaju chirurgia „szyta na miarę”. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu materiały syntetyczne: ekspandery rozciągające tkanki i implanty piersi. Coraz częściej stosujemy również specjalne siatki syntetyczne zabezpieczające implanty piersi, które zmniejszają ryzyko powikłań. Wykonujemy również rekonstrukcje piersi z zastosowaniem tkanek własnych, które mają szczególne zastosowanie u kobiet po radioterapii. W celu korekty blizn i poprawy jakości tkanek piersi przeszczepiamy również własną tkankę tłuszczową chorej pobieraną z okolic brzucha i ud.

 • Ile trwa zabieg? Czy jest bolesny?

W przypadku najczęściej wykonywanych rekonstrukcji, w których pierś odbudowuje za pomocą materiałów syntetycznych czas zabiegu rzadko przekracza 90 minut. Wykorzystując tkanki własne należy liczyć się z zabiegiem trwającym ok. 4 godzin. Najdłużej trwają zabiegi, w których tkanki własne pacjenta, którymi odbudowuje się pierś zespalane są za pomocą zespoleń mikrochirurgicznych, wykonywanych pod mikroskopem. Tego typy zabiegi mogą trwać nawet 8 godzin.

Prawidłowa kontrola bólu pooperacyjnego powinna niemal do zera eliminować ból po zabiegu. Ważna jest przy tym dobra współpraca pomiędzy pacjentem a chirurgiem i pielęgniarkami opiekującymi się chorymi po zabiegu, tak aby w przypadku pojawienia się bólu można go było szybko zredukować odpowiednio dobranymi dawkami leków.

 • Czy nowa pierś przypomina wyglądem zdrową? Czy widoczne są szwy?

Po zabiegach, niestety, widoczne są linie szwu, o czym pacjentki powinny być poinformowane przed podjęciem decyzji o rekonstrukcji piersi. Jednak linie cięcia przeważnie udaje się tak poprowadzić, aby nie były one widoczne w linii dekoltu czy w staniku.

 • W naszym Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi powstał Breast Cancer Unit (Ośrodek Leczenia Raka Piersi), jest Pan jego koordynatorem – brzmi świetnie, ale czy to zmieni podejście do leczenia kobiet? jakość leczenia? Sprawi, że jako lekarze uratujecie więcej kobiet?
  BCU nie tylko brzmi świetnie, ale musi działać świetnie. W leczeniu chorych na raka piersi potrzebne jest leczenie wielodyscyplinarnego, obejmującego zabieg chirurgiczny, chemioterapię, hormonoterapię, radioterapię w różnych sekwencjach i układach. Aby wdrożyć prawidłowe leczenie potrzebni są ponadto doświadczeniu radiolodzy i patolodzy. Dodatkowo pacjentki wymagają wsparcia psychologicznego i rehabilitacji pooperacyjnej. Zapewnienie najwyższych standardów leczenia wymaga skoordynowanego działania zespołu. I po to jest BCU. A wysoka jakość leczenie to leczenie skuteczne i mniej okaleczające fizycznie i psychicznie. Tak, chcemy uratować więcej kobiet i chcemy, aby wróciły do pełni zdrowia pomimo choroby i leczenia.

w górę

WYWIAD RED. LILIANNY BOGUSIAK-JÓŹWIAK Z PROF. BOGUSŁAWEM ANTOSZEWSKIM UKAZAŁ SIĘ W EXPRESSIE ILUSTROWANYM. WYWIAD PUBLIKUJEMY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI REDAKCJI.

prof. nadzw. dr hab. nauk med. Bogusław Antoszewski, specjalista chirurgii plastycznej (fot. Paweł Łacheta)Rozmawiamy z prof. nadzw. dr. hab. nauk med. Bogusławem Antoszewskim, specjalistą chirurgii plastycznej, kierownikiem Kliniki Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej w szpitalu im. N.Barlickiego.

 • Na Zachodzie coraz więcej kobiet, które straciły pierś z powodu raka gruczołu piersiowego, decyduje się na zabieg rekonstrukcji. W USA z takiej szansy korzysta co trzecia pacjentka. Czy nasze amazonki równie chętnie poddają się tego typu operacjom?

W Polsce brak jest dokładnych danych na ten temat, ale szacuje się, że tylko do 5 procent kobiet poddawanych jest operacjom odtwórczym piersi. W ubiegłym roku na rekonstrukcję piersi w naszej klinice zdecydowało się czternaście pacjentek.

Średnia wieku wynosiła powyżej 50 lat. Wśród łych pań były dwie panie w wieku 37,38 lat oraz dwie 48-lat.

Jesteśmy kliniką, która wykonuje zabiegi rekonstrukcji piersi w ramach umowy z NFZ. Z moich obserwacji wynika, że z roku na rok tych zabiegów przeprowadzamy mniej.

 • Po upływie jakiego czasu od amputacji pacjentki mogą zgłosić się na zabieg rekonstrukcji?

Metody rekonstrukcji piersi możemy podzielić na dwie grupy: z wykorzystaniem płatów skórno-mięśniowych z odległej okolicy i rozprężenia tkanek. Obie te metody z pewnymi modyfikacjami mogą być stosowane jednoczasowo z zabiegiem onkologicznym. W przypadku, gdy leczenie pierwotne ograniczone jest do amputacji piersi, rekonstrukcja piersi może być wykonana po sześciu - dwunastu miesiącach od zakończonego leczenia podstawowego. Przeciwwskazaniem jest zaawansowana choroba, jak również niektóre choroby współistniejące.

Z punktu widzenia chirurga plastyka powinien być też zakończony proces gojenia, trwający od sześciu do dwunastu miesięcy. Wcześniejsza interwencja chirurgiczna może wyzwolić większy potencjał do bliznowacenia.

 • Czy pierś odtworzona jest identyczna jak zdrowa?

Żaden chirurg nie jest w stanie dorównać naturze.

Musimy pamiętać, że rekonstruujemy pierś w obszarze, w którym po operacji amputacji mamy deficyt tkanek.

W pierwszym etapie musimy odpowiednio rozciągnąć skórę, wprowadzając pod nią ekspander, aby przygotować miejsce na protezę. Dopiero w następnym etapie wszczepiamy protezę silikonową. Pierś odtworzona nie może być identyczna z piersią zdrową. Naturalna pierś, podlegająca siłom grawitacji, opada i przybiera kształt łzy. Natomiast pierś zrekonstruowana, gdy proteza jest ufiksowana pod mięśniem piersiowym, nie odkształca się pod wpływem sił grawitacji. Stąd też u części pacjentek po rekonstrukcji wykonujemy tzw. symetryzację piersi, aby zniwelować wspomniane dysproporcje.

Pomimo tych niedogodności pacjentki twierdzą, że zrekonstruowana pierś jest dużo lepsza od atrapy, silikonowej protezy czy biustonosza z gąbką.

 • Dlaczego więc tak niewiele pań w Łodzi decyduje się zrekonstruować pierś, usuniętą na skutek raka gruczołu piersiowego? Czy jest problem z dostępnością do tego typu operacji?

NFZ nie limituje ich liczby, więc każda ubezpieczona kobieta, która po amputacji piersi będzie chciała ją zrekonstruować i nie będzie miała do tego przeciwwskazań medycznych, ma taką możliwość.

W moim przekonaniu, większość kobiet, rezygnując z zabiegu rekonstrukcji piersi, podejmuje decyzję na podstawie więcej niż jednej przesłanki, a to świadczy o tym, jak bardzo złożony jest to problem.

Czy to prawda, że badaliście państwo, dlaczego kobiety rezygnują z rekonstrukcji?

Przeprowadziliśmy badania, w których wzięły udział 73 kobiety, mieszkanki województwa śląskiego, w wieku od 37 do 79 lat. Panie przeszły amputację piersi z powodu nowotworu złośliwego.

Jako główną przyczynę zaniechania rekonstrukcji sutka wymieniały strach przed poddaniem się kolejnej operacji oraz lęk przed bólem pooperacyjnym. Co trzecia ankietowana pacjentka twierdziła, że całkowicie zaakceptowała swój wygląd po mastektomii. Obawę o nieudany efekt rekonstrukcji przejawiła co czwarta.

 • Wiele pacjentek, które były operowane z powodu raka piersi, boi się, że rak powróci. Gdy rozmawiałam z amazonkami, niektóre z nich podkreślały, że właśnie z tego powodu zrezygnowały z rekonstrukcji...

Takie obawy wyrażała co trzecia ankietowana przez nas pacjentka. Jeszcze trzydzieści lat temu w Polsce piersi rekonstruowało się po pięciu latach. Lekarze onkolodzy uważali, że jest to okres, w którym brak choroby jest jednoznaczny z wyzdrowieniem.

 • Czy zgodzi się pan, że również wiek pacjentek może być czynnikiem decydującym o tym, że kobiety podejmują decyzję o rekonstrukcji lub z niej rezygnują?

W naszych badaniach był on istotny dla blisko połowy ankietowanych. W Polsce, niestety, kobiety zgłaszają się do onkologa dużo później niż na Zachodzie. W siódmej czy ósmej dekadzie życia nie chcą już przechodzić kolejnej, tym razem plastycznej, operacji. Często nie przywiązują już tak dużej wagi do swojego wyglądu, jak młodsze kobiety, i częściej akceptują swój wygląd po mastektomii.

Niewątpliwie dla wielu kobiet jest to trudna decyzja i zazwyczaj rezygnując z zabiegu rekonstrukcji piersi podejmują decyzję na podstawie więcej niż jednej przesłanki. Ale z naszych badań wynika również, że nie zawsze kobiety wiedziały o tym, że po amputacji mogą się poddać rekonstrukcji. Dlatego w moim przekonaniu z pacjentkami powinno się jak najwięcej o tym problemie rozmawiać. W opiece nad paniami po amputacji piersi powinien uczestniczyć zarówno psycholog, jak i chirurg plastyk. Kobiety z nowotworem jeszcze przed usunięciem gruczołu piersiowego powinny mieć pełną wiedzę o możliwościach rekonstrukcji.

Pracownicy naszej kliniki są przygotowani do prowadzenia takich rozmów. Jeśli tylko onkolodzy lub amazonki zaproszą nas na spotkanie informacyjne, na pewno nie odmówimy.

Źródło: rzecznik prasowy