Szczepienia przeciw HPV - zmiany od 1 września
Środa, 4 września 2024
godz.10:00 - 14:00
Sala Obsługi Klientów, ul. Targowa 35 Łódź
ŁOW NFZ zaprasza wszystkich do udziału w środowym wydarzeniu, które tym razem będzie na temat szczepień przeciw HPV. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się więcej o programie szczepień, który zmienił się z dniem 1 września.
Podczas wydarzenia przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łodzi, którzy będą udzielać informacji na temat szczepień, za szczególnym uwzględnieniem szczepień przeciw HPV.
Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny) i brodawczaki oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV.
Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi.
Szczepienia można realizować u dziewcząt i chłopców po ukończeniu 9 lat. Wiek nastoletni jest najlepszy do szczepienia i najczęściej stosowany w programach szczepień przeciw HPV. Młodzi dorośli mogą również odnieść korzyści ze szczepienia. Doświadczenia krajów, gdzie od lat stosowane są programy szczepień przeciw HPV wskazują, że odnotowano ponad 90% skuteczność w zapobieganiu przetrwałym zakażeniom HPV, stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu oraz kłykcinom u kobiet oraz stanom przedrakowym prącia, odbytu i kłykcinom u mężczyzn.
Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Występuje niewiele działań niepożądanych, tj. ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie, obrzęk, zmęczenie, ból głowy i mięśni. Bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV jest dokładnie monitorowane od 2006 roku, kiedy wprowadzono na rynek pierwszą szczepionkę. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek przeciw HPV. Mocne dowody naukowe potwierdzają bardzo dobry profil bezpieczeństwa szczepionek przeciw HPV. Badań jest tak dużo, że można wręcz powiedzieć, że szczepionki przeciw HPV należą do najwnikliwiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa preparatów szczepionkowych.
Od 1 września 2024 roku z programu powszechnych bezpłatnych szczepień przeciwko HPV mogą skorzystać dzieci od ukończenia 9. roku życia. Dotychczas program obejmował populację 11- i 12-latków.
Do otrzymania szczepionki do realizacji powszechnego programu szczepień przeciwko HPV są uprawnione wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Dodatkowo na sali obsługi będzie można:
- skorzystać z pomiarów w Kiosku Profilaktycznym, a wyniki omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia
- potwierdzić Profil Zaufany i uzyskać pomoc w logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta,
- wyrobić kartę EKUZ.
Bezpłatne spotkania na temat zdrowia w Sali Obsługi Klienta NFZ odbywają się regularnie. Informację o kolejnych można znaleźć na stronie internetowej www.nfz-lodz.pl. Sala obsługi przy ul. Targowej 35 czynna jest w poniedziałki w godz. 8:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8:00-16:00.
Zapraszamy!
Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji
- Aktualności
- Internetowa rezerwacja wizyt
- Internetowe Konto Pacjenta
- NFZ bliżej Pacjenta
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
- Gdzie się leczyć
- Sprawdź termin leczenia
- Jak się leczyć
- Profilaktyka
- Sanatorium
- Leczenie za granicą
- Poszkodowani w misjach
- O zdrowiu w mediach
- Informacje w języku migowym
- Zadaj pytanie
- Kontakt z oddziałem