Skip to main content

Dla pacjenta

Pokonaj cukrzycę! 7 kwietnia 2016 Światowy Dzień Zdrowia z ŁOW NFZ

04 kwiecień 2016

W czwartek 7 kwietnia w Światowym Dniu Zdrowia Łódzki OW NFZ zaprasza od 10 do 15 na stoisko informacyjne w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach - będzie można założyć konto w ZIP i otrzymać informacje na temat zasad bezpłatnego leczenia. Dla wszystkich, którzy nas odwiedzą, mamy upominki przypominające o profilaktyce.

W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny będzie można otrzymać kopertę życia, a także zmierzyć sobie (w godzinach 9.30-11.30) stężenie glukozy we krwi (trzeba być na czczo albo min. dwie godziny po lekkim posiłku).

Serdecznie zapraszamy!

Dla pacjentów, którzy odwiedzą we czwartek naszą salę obsługi przy ul. Kopcińskiego 56 w Łodzi przygotowaliśmy pyszne jabłka z polskich sadów. Jak mawiają Brytyjczycy: jedno jabłko dziennnie trzyma lekarza z dala ode mnie. Na sali obsługi otrzymają Państwo także ulotkę na temat cukrzycy.

Badania nad właściwościami antynowotworowymi jabłek przeprowadzili m.in. polscy specjaliści z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyniki badań wskazują, że zawarte w jabłkach oligosacharydy zabijają do 46% komórek raka okrężnicy. Jednocześnie naukowcy potwierdzają pozytywne działanie jabłek w przypadku raka piersi, raka jajnika, raka płuc, raka wątroby. Jaki jest sekret? Występujące w jabłkach flawonoidy działają jak przeciwutleniacze, czyli nie pozwalają wolnym rodnikom na uszkadzanie tkanek. Przeszkadzają w powstaniu i rozmnożeniu się nieprawidłowych komórek.

Pamiętaj!
Prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczna jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania
i leczenia cukrzycy

Pokonaj cukrzycę! to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest od 1950 r. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na palące problemy zdrowotne społeczeństw na świecie, cukrzyca jest jednym z nich. Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

W 2015 roku Łódzki OW zapłacił za leczenie  pacjentów z cukrzycą ponad 32 mln PLN, z leczenia w poradniach POZ, poradniach specjalistycznych i szpitalach skorzystało 131 996 pacjentów z cukrzycą.

Przeczytaj artykuł na temat Światowego Dnia Zdrowia na stronie Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce

 

Źródło: rzecznik prasowy