"Zielone światło” dla nowych gabinetów stomatologicznych w szkołach
Lokalizacja gabinetu stomatologicznego na terenie szkoły będzie dodatkowo punktowana przy ubieganiu się o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Taką zmianę wprowadza podpisane 27 sierpnia br. przez Prezesa NFZ zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.
Celem zmian jest zwiększenie dostępności do świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży, a tym samym prowadzenie skutecznej profilaktyki stomatologicznej u najmłodszych pacjentów.
Zarządzenie przewiduje, że w przypadku świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy w zakresach: świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia i świadczenia ogólnostomatologiczne, dodatkowo punktowane będą oferty tych świadczeniodawców, którzy prowadzą gabinet stomatologiczny na terenie szkoły.
Zależy nam na tym, aby jak największa liczba dzieci miała dostęp do opieki stomatologicznej w swoich szkołach - podkreśla Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk. Chodzi przede wszystkim o stworzenie warunków do skutecznego prowadzenia profilaktyki stomatologicznej oraz wczesne wykrywanie i leczenie próchnicy u dzieci i młodzieży. Liczymy, że dzięki zarządzeniu uda się uruchomić szkolne gabinety szczególnie w tych oddziałach wojewódzkich, w których dostępność do świadczeń stomatologicznych w szkołach jest niewystarczająca - dodaje Prezes NFZ.
W trakcie konsultacji wpłynęło kilkadziesiąt opinii do projektu. Uwag nie zgłosili przedstawiciele środowisk związanych z oświatą.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 28 sierpnia 2015 r.
Z dzieckiem u stomatologa
Czy wiesz, że plomby światłoutwardzalne w przednich zębach i leczenie kanałowe są dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż bezpłatne? Sprawdź, jakie leczenie przysługujeTwojemu dziecku.
Dziecko u stomatologa
Do stomatologa można pójść już z półrocznym malcem – stomatolog poinstruuje jak dbać o higienę pierwszych ząbków. Dzieci korzystają z poradni stomatologicznych dla dzieci i młodzieży – ich listę można znaleźć na zip,nfz.gov.pl – wraz z godzinami przyjęć.
Dzieciom i młodzieży do 18. roku życia przysługują, między innymi:
-
badanie lekarskie kontrolne (3 razy w roku kalendarzowym);
-
zabezpieczenie lakiem bruzd zębów szóstych w ramach profilaktyki – do ukończenia siódmego roku życia;
-
lakierowanie wszystkich zębów stałych;
-
plomby światłoutwardzalne (tzw. białe) od „trójki” do „trójki”;
-
impregnacja zębiny zębów mlecznych;
-
całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba mlecznego;
-
kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych;
-
leczenie endodontyczne (kanałowe) wszystkich zębów;
-
leczenie chorób przyzębia;
-
zabiegi chirurgiczne, takie jak: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, operacyjne usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcja wierzchołka korzenia zębów przednich.
Dziecko u ortodonty
W ramach bezpłatnego leczenia ortodontycznego wad zgryzu pacjentowi przysługuje:
-
leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego – do końca 12. roku życia;
-
kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu – w okresie retencji do ukończenia 13. roku życia;
-
zdjęcie pantomograficzne (czyli zdjęcie wszystkich zębów) – dwa razy w trakcie całego leczenia ortodontycznego – na takie zdjęcie skierowanie wydaje lekarz ortodonta i wskazuje, gdzie wykonać je bezpłatnie;
-
naprawa aparatu – do ukończenia 13. roku życia.
Do 18. roku życia w ramach leczenia ortodontycznego przysługuje:
-
badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej,
-
konsultacja lekarza ortodonty,
-
proteza dziecięca częściowa i proteza dziecięca całkowita (dla dzieci, które mają ubytki w zębach stałych lub mlecznych - protezę wykonuje ortodonta),
-
korekcyjne szlifowanie zębów.
W przypadku nieprawidłowego użytkowania aparatu, np. nieregularnego noszenia - nie przysługuje naprawa lub wymiana aparatu.
Aparat ortodontyczny ruchomy do 12 roku życia jest bezpłatny i placówki nie mogą pobierać za niego żadnych opłat ani dopłat (!). NFZ nie refunduje aparatów stałych.
Profilaktyka stomatologiczna
Wykaz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia
-
6. miesiąc życia - wizyta kontrolna z instruktażem matki w zakresie higieny jamy ustnej i badanie lekarskie stomatologiczne w zakresie początku ząbkowania i stanu jamy ustnej;
-
9. miesiąc życia - ocena stanu uzębienia mlecznego i profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwwskazań;
-
12. miesiąc życia - ocena stanu uzębienia mlecznego, kontrola higieny jamy ustnej i profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwwskazań;
-
2. rok życia - ocena stanu uzębienia, kontrola higieny jamy ustnej, ocena stanu morfologicznego i funkcji żucia oraz wyrzynania zębów obejmuje:
-
sprawdzenie liczby jednoimiennych górnych i dolnych siekaczy po prawej i lewej stronie łuku oraz przebiegu linii pośrodkowej;
-
sposób zwierania się siekaczy;
-
sprawdzenie toru oddychania;
-
sposób układania dziecka do snu;
-
sposób karmienia;
-
sprawdzenie występowania nawyków w postaci ssania smoczków lub palców.
-
Profilaktyka ortodontyczna, pouczenie o dbałości oddychania przez nos, o odpowiednich sposobach układania dziecka do snu, konieczności odzwyczajenia od nawyków, a także profilaktyka profesjonalna próchnicy, w tym profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwwskazań;
-
-
4. rok życia- wizyta adaptacyjna przysługuje w przypadku pierwszej wizyty dziecka (jeżeli nie wykorzystało świadczenia wcześniej), kontrola higieny jamy, ocena stanu morfologicznego i funkcji żucia oraz wyrzynania zębów obejmuje:
-
sprawdzenie liczby zębów oraz przebiegu linii pośrodkowej;
-
sposób zwierania siekaczy;
-
sprawdzenie toru oddychania;
-
sprawdzenie występowania nawyków.
-
Profilaktyka ortodontyczna, pouczenie o dbałości oddychania przez nos, o wprowadzaniu pokarmów o stałej konsystencji, odzwyczajaniu od nawyków, a także profilaktyka profesjonalna próchnicy, w tym profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwwskazań;
-
-
5. rok życia- wizyta adaptacyjna przysługuje w przypadku pierwszej wizyty dziecka (jeżeli nie wykorzystało świadczenia wcześniej), kontrola higieny jamy ustnej, ocena stanu morfologicznego i funkcji żucia oraz wyrzynania zębów obejmuje:
-
sprawdzenie liczby zębów;
-
sposób zwierania się siekaczy oraz przebieg linii pośrodkowej i linii za tylnymi powierzchniami drugich zębów trzonowych mlecznych;
-
występowanie nawyków;
-
starcie powierzchni żujących mlecznych trzonowców;
-
sposób kontaktu kłów.
-
Profilaktyka ortodontyczna, nauczenie sposobów działań prowadzących do eliminacji nawyków ssania smoczków i oddychania z otwartymi ustami, zalecenie podawania pokarmów o stałej konsystencji, a także profilaktyka profesjonalna próchnicy, w tym profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwwskazań. Dotyczy zębów mlecznych i stałych.
-
-
6. rok życia- ocena stanu uzębienia za pomocą wskaźnika intensywności próchnicy dla zębów mlecznych i dla zębów stałych, kontrola higieny jamy ustnej, ocena stanu morfologicznego i funkcji żucia oraz wyrzynania zębów obejmuje:7. rok życia - ocena stanu uzębienia za pomocą wskaźnika intensywności próchnicy dla zębów mlecznych i dla zębów stałych, kwalifikacja do szczególnej opieki stomatologicznej w zakresie podstawowego leczenia stomatologicznego lub specjalistycznego leczenia stomatologicznego, wykrywanie nieprawidłowości (wad) zgryzu, a także profesjonalna profilaktyka fluorkowa. Dotyczy zębów mlecznych i stałych.
-
sprawdzenie typu wyrzynania zębów stałych (siekaczowy lub trzonowcowy);
-
sposób zwierania się pierwszych stałych zębów trzonowych;
-
występowanie nawyków ustnych;
-
starcie powierzchni żujących zębów mlecznych.
-
Profilaktyka ortodontyczna, w uzasadnianych przypadkach opiłowanie niestartych powierzchni mlecznych kłów prowadzących dolny łuk zębowy nadmiernie ku tyłowi, a także profilaktyka profesjonalna próchnicy, w tym profilaktyka fluorkowa przy braku przeciwwskazań. Dotyczy zębów mlecznych i stałych.
-
-
7. rok życia - ocena stanu uzębienia za pomocą wskaźnika intensywności próchnicy dla zębów mlecznych i dla zębów stałych, kwalifikacja do szczególnej opieki stomatologicznej w zakresie podstawowego leczenia stomatologicznego lub specjalistycznego leczenia stomatologicznego, wykrywanie nieprawidłowości (wad) zgryzu, a także profesjonalna profilaktyka fluorkowa. Dotyczy zębów mlecznych i stałych.
-
10. rok życia - ocena stanu uzębienia oraz ocena stanu tkanek przyzębia przez oznaczenie głębokości kieszonek dziąsłowych oraz wskaźnika krwawienia kwalifikacja do szczególnej opieki stomatologicznej w zakresie podstawowego leczenia stomatologicznego lub specjalistycznego leczenia stomatologicznego, wykrywanie nieprawidłowości (wad) zgryzu, a także profesjonalna profilaktyka fluorkowa. Dotyczy zębów mlecznych i stałych.
-
12. rok życia - ocena stanu uzębienia, j.w.;
-
13. rok życia - ocena stanu uzębienia, j.w.;
-
16. rok życia - ocena stanu uzębienia, j.w.;
-
19. rok życia - ocena stanu uzębienia, ocena stanu zdrowia jamy ustnej z uwzględnieniem stanu uzębienia, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, wykrywanie nieprawidłowości (wad) zgryzu.
Ważne! Nie zgadzaj się na bezpłatne badania stomatologiczne w szkole, ani w przedszkolu, w których nie ma gabinetu stomatologicznego, który ma umowę z NFZ. Rodzice często proszeni są o pozostawianie upoważnień do wykonywania dziecku takich badań stomatologicznych – może być to powodem medycznych i finansowych nadużyć! Badania MUSZĄ odbywać się w gabinecie stomatologiczny, na fotelu, za pomocą sterylnych narzędzi.
Gdzie szukać stomatologa?
Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ zapewnia dzieciom leczenie w ponad 500 gabinetach stomatologicznych.
Sprawdź w na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta, gdzie jest najbliższy gabinet stomatologiczny.
Obok adresu każdego gabinetu znajdziesz godziny, w których przyjmowani są pacjenci. Wiele gabinetów pracuje w soboty!
Stomatologia w Łódzkiem
Łódzki Oddział NFZ w 2014 r. zapłacił za leczenie stomatologiczne dzieci we wszystkich zakresach świadczeń w rodzaju leczenie stomatologiczne kwotę 26 138 037 zł, co stanowi ok. 22% środków całkowitych nakładów na stomatologię.
Pieniędzy na stomatologię dla dzieci nie brakuje - większość gabinetów stomatologicznych, które przyjmują dzieci i młodzież nie wykonała swoich kontraktów, przyjęła mniej pacjentów niż zakładaliśmy.
Źródło: Centrala i rzecznik prasowy
- Aktualności
- Internetowe Konto Pacjenta
- NFZ bliżej Pacjenta
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
- Gdzie się leczyć
- Gdzie realizować recepty
- Sprawdź termin leczenia
- Jak się leczyć
- Profilaktyka
- Sanatorium
- Leczenie za granicą
- Poszkodowani w misjach
- O zdrowiu w mediach
- Informacje w języku migowym
- Zadaj pytanie
- Kontakt z oddziałem