Skip to main content

LECZENIE ONKOLOGICZNE

RDTL – Ratunkowy dostęp do technologii lekowych

W przypadku uzasadnionej, wynikającej ze wskazań aktualnej wiedzy medycznej potrzeby zastosowania u pacjenta leku, który nie jest refundowany w danym wskazaniu (dotyczy wskazań zarówno onkologicznych, jak i nieonkologicznych) oraz jeżeli jest to niezbędne dla ratowania jego życia lub zdrowia a zostały już wyczerpane wszystkie możliwe do zastosowania metody leczenia finansowane ze środków publicznych, dopuszcza się podanie leku finansowanego w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej (RDTL).

Produkt leczniczy przeznaczony do stosowania w ramach procedury RDTL musi posiadać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium RP oraz być dostępnym w obrocie na polskim rynku, przy czym obie przesłanki muszą być spełnione łącznie. Powyższe oznacza, że w ramach procedury RDTL nie mogą być finansowane produkty lecznicze sprowadzane do Polski w ramach procedury importu docelowego.

Zgoda na pokrycie kosztów leczenia w ramach procedury RDTL może obejmować maksymalnie trzy miesiące lub trzy cykle leczenia, z możliwością kontynuacji leczenia, w przypadku potwierdzonej skuteczności  leczenia danym lekiem.

Do uzyskania zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL w ramach wdrożenia leczenia wymagane jest uzyskanie pozytywnej opinii konsultanta wojewódzkiego lub krajowego właściwego ze  względu na problem zdrowotny rozpoznany u pacjenta. Ewentualna kontynuacja leczenia w ramach procedury RDTL realizowana jest poprzez zgłoszenie zamiaru dalszego leczenia w ramach RDTL wraz z potwierdzeniem skuteczności dotychczasowego leczenia, dokonywane przez lekarza prowadzącego do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

O finansowanie leczenia w ramach procedury RDTL mogą ubiegać się wyłącznie szpitale, które znajdują się w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej jako:

  • szpitale III stopnia;
  • szpitale ogólnopolskie;
  • szpitale onkologiczne;
  • szpitale dziecięce;
  • szpitale pulmonologiczne.

O rozpoczęciu procedury wnioskowania o finansowanie leczenia decyduje lekarz prowadzący.

Na stronach internetowych Ministra Zdrowia publikowana w formie komunikatu jest cyklicznie lista leków niepodlegających finansowaniu w ramach procedury RDTL.
Prezentowane są tam produkty lecznicze oraz wskazanie, w którym lek ten nie może być finansowany tą procedurą.