Skip to main content

Dla świadczeniodawcy

Zasady uruchamiania transportu sanitarnego (zespołu transportowego COVID-19), wykonywanego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, finansowanego przez dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ

28.10.2021

artykuł zaktualizowany 22.12.2021 r.

1. Zespoły transportu sanitarnego (zwane dalej dysponentami transportu COVID), wpisane do wykazu podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które będą udzielać świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 są przeznaczone do transportu osoby, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, która powinna być hospitalizowana w podmiocie leczniczym, na który został nałożony obowiązek realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, bądź też została skierowana do izolacji domowej lub izolatorium.


2. Dysponenci transportu COVID zobowiązani są do przekazania działających całodobowo numerów telefonów do właściwego miejscowo koordynatora transportu sanitarnego COVID-19, którego stanowisko utworzone zostało przez właściwego wojewodę.


3. Uprawnionymi do zgłoszenia zapotrzebowania na transport sanitarny COVID-19 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 są:

  • lekarz POZ, NiŚOZ, AOS,
  • lekarz dyżurny szpitala I poziomu zabezpieczenia COVID-19,
  • lekarz dyżurny szpitala II poziomu zabezpieczenia COVID-19,
  • lekarz zakładu leczniczego, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne,
  • właściwy miejscowo Powiatowy Inspektor Sanitarny,
  • właściwy miejscowo Wojewódzki Inspektor Sanitarny,
  • konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu DOM (infolinia Domowej Opieki Medycznej),

4. Osoby wymienione w pkt. 3, zgłaszają potrzebę zorganizowania transportu sanitarnego COVID-19 pod nr telefonu:


• 42 655 76 71
• 721 820 259
• 887 363 366


5. Szpital, który samodzielnie dokona rezerwacji łóżka w innym szpitalu, zgłasza zapotrzebowanie transportu sanitarnego COVID-19 osoby zakażonej wirusem SARS-CoV-2 pod nr telefonu wskazany w pkt. 4 wraz z podaniem numeru rezerwacji, który jest automatycznie generowany z chwilą złożenia rezerwacji w aplikacji uw.mz.gov.pl moduł ELC (nr rezerwacji identyfikuje: id_szpital /datę rezerwacji/ nr kolejny rezerwacji).

WAŻNE!


1. Zespoły transportu sanitarnego COVID-19 NIE MOGĄ BYĆ wykorzystywane do transportu pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.


2. W przypadku konieczności przetransportowania pacjenta podejrzanego o zakażenie wirusem SARS-CoV-2, w zależności od miejsca jego pobytu oraz celu transportu, powinien on zostać zrealizowany przy wykorzystaniu:

  • Transportu w POZ :
    miejsce pobytu/zamieszkania pacjenta → szpital
  • Transportu sanitarnego w leczeniu szpitalnym:
    szpital → miejsce zamieszkania/pobytu pacjenta,
    szpital → szpital (z wyłączeniem wskazań dla ZTM)
  • Zespołu transportu medycznego (ZTM):
    szpital → szpital.

3. W przypadku konieczności transportu pacjenta zakażonego wirusem SARS-CoV-2, spełniającego kryteria kwalifikacji do transportu realizowanego przez zespół transportu medycznego, o których mowa w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 290, z późn. zm.), transport pomiędzy szpitalami włączonymi do systemu zabezpieczenia COVID-19 powinien być zrealizowany przez zespół

  • Źródło: Wydział Ds. Służb Mundurowych 

    %MCEPASTEBIN%