Jak zacząć pracę w ZIP?

Po uzyskaniu dostępu do systemu ZIP wejdź na główną stronę systemu zip.nfz.gov.pl w przeglądarce internetowej, a następnie wybierz opcję logowania: Zaloguj. Wpisz login i hasło.

 

zrzut ekranu strony logowania do ZIP

Hasło, które otrzymałeś w oddziale jest jednorazowe. Po zalogowaniu system poprosi Cię o jego zmianę. Zmień hasło, a potem przejdź do ustawień systemowych, podaj swój adres e-mail – to umożliwi przypomnienie Ci hasła, jeśli je zapomnisz. Zalogowanie pozwala na przejście do tych części systemu, w których znajdziesz informacje dotyczące tylko Ciebie (Rejestr Usług Medycznych, Prawo do świadczeń).

 

Jeżeli już posiadasz konto w ZIP, a chcesz logować się za pomocą Profilu Zaufanego:

  • Jeśli pamiętasz login i hasło ZIP, zaloguj się loginem i hasłem do systemu ZIP, w ustawieniach systemu w sekcji "Zgody" wejdź w ustawienia (prawy górny róg ekranu, zębate kółko) i wyraź zgodę na używanie PZ do logowania (ostatnia zgoda w formularzu) pozycja Zgoda na uwierzytelnianie z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, zmień opcję na "TAK",
  • Jeżeli nie pamiętasz loginu i hasła ZIP, przygotuj dowód osobisty lub paszport w celu wypełnienia formularza rejestracyjnego, by otrzymać nowe hasło oraz login do ZIP i powiązać Twoje konto w ZIP z Profilem Zaufanym.

Tylko za pierwszym razem będziesz musiał użyć formularza rejestracyjnego oraz zmienić ustawienia konta, by wyrazić zgodę na użycie Profilu Zaufanego. Następnym razem zalogujesz się Profilem Zaufanym.

Jak prawidłowo zakończyć pracę z systemem ZIP?

Po zakończeniu korzystania z systemu ZIP należy wylogować się, używając specjalnej opcji, kończąc tym samym swoją sesję pracy. W celu poprawnego zakończenia pracy w ZIP należy skorzystać z opcji: Wyloguj.