Pamiętajmy o zdrowiu bez względu na wiek

W dzisiejszym wydaniu „Dziennika Łódzkiego" łódzki oddział NFZ inauguruje cykl artykułów, które mają państwu pomóc zadbać o swoje zdrowie i ułatwić korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej. Co miesiąc będziemy się starali przybliżyć państwu wybrany problem zdrowotny lub przekazać informacje o tym, jak się leczyć u specjalisty, w szpitalu, u stomatologa.

Na początek zachęcamy państwa do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Pewnie niewielu z państwa wie, że te badania nie są przez NFZ limitowane i dostępne bez kolejki. Aby namówić państwa do korzystania z profilaktyki, poprosiliśmy ekspertów, wyjątkowych lekarzy, którzy na co dzień opiekują się chorymi na raka o wskazówki, jak o siebie dbać, o jakich badaniach pamiętać, by długo cieszyć się zdrowiem.

Jako mama i babcia namawiam wszystkie panie - pamiętajcie o sobie i o swoim zdrowiu bez względu na wiek.

Życzę miłej lektury i do zobaczenia za miesiąc w „Dzienniku Łódzkim".

Jolanta Kręcka, dyrektor oddziału NFZ w Łodzi

Nie daj się nowotworom. Zbadaj się

Nie daj się nowotworom. Zbadaj się

Mammografia, USG, kolonoskopia, cytologia lub nawet zwykła morfologia. Sposobów na przechytrzenie raka jest wiele. Każdy z nich jest dobry,jeśli świadomie i regularnie się na to decydujemy. Mieszkańcy województwa łódzkiego powinni pamiętać o profilaktyce nowotworowej, ponieważ są na te schorzenia szczególnie narażeni. Województwo łódzkie jest jednym z czterech, w których najbardziej wzrosła liczba zachorowań na raka. U nas notuje się też jeden z najwyższych wskaźników umieralności na nowotwory. Tymczasem wielu mieszkańców nie wie, jakie programy profilaktyczne realizowane są w naszym regionie. Większość badań można zrobić bezpłatnie i bez kolejki właśnie w ramach programów profilaktycznych.

Chroń kobiecość

Do najważniejszych i najpopularniejszych programów należą: program profilaktyki raka szyjki macicy i program profilaktyki raka piersi.
Pierwszy skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Kobiety, u których rozpoznano chorobę, kierowane są poza programem do leczenia specjalistycznego w szpitalu lub poradni. Co daje nam program? Możliwość wczesnego wykrycia choroby i zwiększenia szans na wyleczenie.
Obecnie rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie ok. 1,7 tys. kobiet w naszym kraju umiera z tego powodu. Według ekspertów, dużą część można uratować dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii. Gdzie? W każdej poradni ginekologicznej w Łódzkiem mającej podpisaną umowę z NFZ.

Do kalendarza panie powinny wpisać także mammografię. Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii lub podczas poprzedniego badania otrzymały zlecenie powtórzenia go po 12 miesiącach.

Badania w ramach akcji nie mogą jednak zrobić panie, które chorowały wcześniej na nowotwór złośliwy. Gdzie się zbadać? W kilkunastu poradniach lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków naszego województwa.

Poza programem

Z bezpłatnych badań, które w porę wykonane, mogą pomóc wykryć, a co za tym idzie szybko i skutecznie wyleczyć groźne choroby, można korzystać nie tylko w ramach programów profilaktycznych. - Gdy coś nas niepokoi, poprośmy lekarza ginekologa w poradni, która ma podpisany kontrakt z NFZ o zbadanie piersi, skierowanie na usg piersi, mammografię lub usg jajnika - mówi Anna Leder, rzeczniczka NFZ.

Zgodnie z prawem, pacjent może mieć wykonane bezpłatnie m.in. badanie: cytologiczne, usg gruczołu krokowego, usg piersi, usg transrektalne, USG transwaginalne, mammografię, badanie antygenu swoistego dla stercza, badanie krwi utajonej w kale, kolonoskopię, gastroskopię. Na te badania mogą kierować lekarze specjaliści. Na kolonoskopię i gastroskopię także lekarze POZ. Pacjenci rodzinnie obciążeni nowotworami mogą skorzystać z badań genetycznych, na które kieruje lekarz genetyk. Skierowanie do poradni genetycznej wyda lekarz POZ albo specjalista. Do poradni ginekologiczno-położniczej skierowanie nie jest wymagane.

JOANNA BARCZYKOWSKA

więcej na stornach:

Pierwsza cytologia po pierwszym razie

Rozmowa z dr Wojciechem Ordonem, kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

 • Na bezpłatną cytologię w ramach programu zapraszane są kobiety między 25. a 59. rokiem życia. Czy to oznacza, że młodsze lub starsze panie muszą za badania płacić?

Absolutnie nie. Każda kobieta, bez względu na wiek, ma prawo do bezpłatnej cytologii podczas wizyty u lekarza ginekologa, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 • Kiedy kobieta powinna zrobić pierwszą cytologię?

Gdy rozpoczyna współżycie seksualne. Po rozpoczęciu kontaktów seksualnych kobieta jest bowiem narażona na zakażenie wirusem HPV, który może wywoływać w przyszłości nowotwór szyjki macicy.Dzięki cytologii możemy monitorować stan zdrowia od samego początku, dlatego z wykonaniem pierwszego badania nie należy czekać do ukończenia 25 roku życia. Potem warto badać się w gabinetach, które biorą udział w programie.

 • Czy tabletki antykoncepcyjne chronią nas przez rakiem?

Nie przed rakiem szyjki macicy. Badania wskazują na pewną ochronę w przypadku raka jajnika lub endometrium, czyli trzonu macicy. Przyjmowanie tabletek często powoduje rezygnację z dodatkowego zabezpieczenia, czyli prezerwatywy, przez co wzrasta zagrożenie zakażeniem wirusem HPV.

 • Czy w trakcie leczenia onkologicznego innego nowotworu też trzeba wykonywać cytologię?

Oczywiście. Po chemioterapii czy radioterapii spada nam odporność przez co ryzyko zakażenia czy infekcji wzrasta.

ROZM. JOANNA BARCZYKOWSKA

Rak piersi może dotknąć kobietę w każdym wieku

Rozmowa z Teresą Kudlewską, wiceprezes Stowarzyszenia „Łódzki Klub Amazonek” na temat mitów dotyczących nowotworów.

 • Panuje powszechne stwierdzenie, że rak jest chorobą dziedziczną. Skoro nikt w mojej rodzinie nie chorowałna nowotwór, to oznacza,że jestem bezpieczna?

Absolutnie nie.Nigdy nie możemy wykluczyć choroby, dlatego badania profilaktyczne skierowane są do wszystkich. Jestem najlepszym tego przykładem.Byłam pierwszą kobietą w rodzinie, która zachorowała na nowotwór piersi.Nikt z męskiej części też nie chorował na raka, a ja tak.Każdy musi się badać, ponieważ nie wiadomo dokładnie, co może raka wywołać.

 • Na bezpłatną mammografię zaprasza się kobiety w wieku od 50 do 69 lat.Czy jeśli jestem młodsza to nie zachoruję na raka piersi?

To kolejny mit. Na nowotwór piersi można zachorować w każdym wieku. Znam wiele przykładów kobiet, które zachorowały w wieku 20 lub 30 lat. Sama zachorowałam na raka jako młoda kobieta.

 • Jak mogą badać się młodsze kobiety?

Przede wszystkim za pomocą samobadania piersi. Jeśli coś nas zaalarmuje, trzeba od razu pójść do lekarza i poprosić o skierowanie na USG piersi, które wykonuje się u młodszych kobiet.

 • A badania genetyczne,które w zeszłym roku mocno promowała Angelina Jolie?

To fantastyczna rzecz.Polecam każdej kobiecie, która miała w rodzinie przypadek nowotworu. Lepiej wiedzieć szybko, bo raka da się wyleczyć.W Stowarzyszeniu są panie, które przeszły operację 30 lat temu i czują się świetnie.

ROZM. J. BARCZYKOWSKA

Na raka płuc często cierpią bierni palacze

Rozmowa z dr Markiem Stempniem, chirurgiem onkologicznym ze szpitala MSW w Łodzi, o tym, jak uchronić się przed innymi nowotworami

 • Bardzo dużo mówi się o profilaktyce raka piersi i szyjki macicy. Dużą śmiertelność notuje się, niestety, także z powodu innych nowotworów,m.in. raka płuc, żołądka, trzustki itd. Jak możemy  zadbać o profilaktykę?

Nowotworom nie możemy zapobiec, ale możemy je szybko wykryć. A nowotwór szybko wykryty jest uleczalny. W przypadku nowotworów piersi lub szyjki macicy rzeczywiście prowadzone są programy profilaktyczne a pacjenci są przesiewowo badani.O profilaktykę innych nowotworów powinniśmy zadbać sami. Na początku musimy pomyśleć o profilaktyce raka płuc, który jest nowotworem niezwykle częstym i trudnym. Po ukończeniu 50. roku życia raz w roku powinniśmy wykonywać RTG klatki piersiowej. Najlepiej poprosić o nie lekarza.

 • Czy to prawda, że na raka płuc mogą zachorować osoby,które nigdy nie paliły papierosów?

Oczywiście, i nie jest to rzadkością. Bardzo często ofiarami raka płuc są bierni palacze.Biernymi palaczami często są także dzieci, dlatego trzeba na to bardzo uważać. Myśląc o profilaktyce raka płuc na początku trzeba rzucić palenie i chronić od dymu innych.

 • Jakie badania w profilaktyce onkologicznej powinni wykonywać panowie?

Panowie powinni regularnie badać sobie prostatę. Takie badanie może wykonać każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej bez użycia żadnych narzędzi.Panowie powinni
się nauczyć o to prosić, tak samo jak panie nauczyły się prosić ginekologów o badanie piersi.

ROZM. J. BARCZYKOWSKA 

 

 

 

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Dziennik_Lodzki_23_04_2014.pdf)Dziennik_Lodzki_23_04_2014.pdf 204 kB