Skip to main content

Dla pacjenta

Twój fundusz zdrowia - u lekarza POZ

04 czerwiec 2014

Zawroty głowy, otyłość, bóle w sercu, kręgosłupie, problemy ze stawami i podwyższony poziom cukru. To dolegliwości, z którymi jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w rejonowej przychodni. Nie tylko po to, by dostać skierowanie do specjalisty...

Lekarz od wszystkiego

Każdy z nas (jeśli, oczywiście, ma ubezpieczenie zdrowotne) wybiera lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W razie problemów możemy bezpłatnie zmienić go dwa razy w roku. To do niego powinniśmy zwrócić się, gdy poczujemyjakiekolwiek dolegliwości.

Lekarz POZ pomoże zarówno przy zwykłym przeziębieniu lub grypie, jak i w przypadku reakcji alergicznej albo bólu kręgosłupa.

  • W przypadkach uzasadnionych medycznie pacjent powinien być przyjęty w dniu zgłoszenia. W schorzeniach przewlekłych, z wyłączeniem zaostrzenia choroby, uzgadnia się termin wizyty z lekarzem - mówi Anna Leder, rzeczniczka NFZ w Łodzi. - Można się umówić osobiście lub przez telefon - dodaje.

Większość przychodni w Łodzi czynna jest między godz. 8 a 18 i w tym czasie lekarze POZ przyjmują pacjentów. Istniejeteż możliwość zamówienia wizyty domowej. 

  • Jeśli stan zdrowia pacjentatego wymaga jest możliwość zamówienia wizytu domowej. Trzeba jednak pamiętać, że lekarz POZ nie udzielana porad w trybie nagłym, czyli wstanach zagrożenia życia. Takiej pomocy udziela pogotowie - mówi Anna Leder. - O wizycie w domu i jej terminie zawsze decyduje lekarz - wyjaśnia.

Lekarz POZ nie tylko udziela porad lekarskich. Zleca także dodatkowe badania diagnostyczne, np. USG brzucha, TSH, RTG zatok, ALT, badania moczu i kału. Tych badań nie wykonuje się profilaktycznie, dlatego o skierowaniu decyduje lekarz.

  • Lekarz poz kierując pacjenta do specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest do wykonania i dołączenia do skierowania wyników niezbędnych badań diagnostycznych zgodnie z rozpoznanym schorzeniem, by potwierdzić wstępne rozpoznanie - mówi rzeczniczka.

Po konsultacji specjalisty pacjent powinien wrócić do lekarza POZ.

  • Lekarz rodzinny może wystawić receptę na leki zalecane przez innego lekarza np. specjalistę. Może też kontynuować leczeniezastosowane w poradni specjalistycznej, jeżeli stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszej konsultacji specjalistycznej - mówi Anna Leder. - Zaświadczenie z poradni specjalistycznejjest potrzebne tylko, gdy pacjent wymaga okresowego monitorowania, zmiany lub korekty leczenia - wyjaśnia.

Gdy zachoruję w nocy...

Większość przychodni POZ w Łódzkiem czynna jest tylko do godz. 18. Gdzie mamy szukać pomocy jeśli poczujemy się gorzej w nocy, w ś więta lub w weekend? Zamiast od razu wzywać pogotowie, które zarezerwowane jestdla pacjentówwstanie zagrożenia życia lub udać się na szpitalny oddział ratunkowy, warto zgłosić się do lekarza w punkcie nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej.

W każdej rejonowej przychodni powinna być informacja, gdzie znajduje się najbliższy punkt udzielania nocnej pomocy. Lista dostępna jest też na stronie NFZ. Można z niej skorzystać w razie nagłego zachorowania a także np. w przypadku potrzeby wykonania zastrzyku przez pielęgniarkę w trakcie leczenia.

  • W każdej dzielnicy Łodzi i w większości poradni nocnej opieki w Łódzkiem oprócz internistów dyżurują też lekarze pediatrzy, którzy zaopiekują się chorymi dziećmi. Jeśli życie dziecka lub dorosłego nie jest zagrożone, to oni udzielą pomocy, także w domu. Na wizytę domową można wezwać lekarza z punktu w naszej dzielnicy lub powiecie - mówi Anna Leder. - Lekarze w poradniach mają zazwyczaj do dyspozycji laboratorium i rentgen - dodaje.

Dobry lekarz dba i o profilkatykę, i o leczenie

Dzisiejsze wydanie dodatku Twój fundusz zdrowia postanowiliśmy poświęcić zasadom leczenia u lekarza POZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to najczęściej ten lekarz, któryjako pierwszy diagnozuje u nas symptomy groźnych chorób lub powikłań. Dobry lekarz - dba o profilaktykę, przypomina o zasadach zdrowego odżywiania, raz na jakiś czas zleca wykonanie podstawowych badań. W najbliższym czasie, jak zapowiada minister zdrowia, rola lekarza POZ w naszym życiu znacząco wzroś nie.

Miejmy nadzieję, że dłuższa lista ważnych badań diagnostycznych, którą będzie dysponował lekarz POZ pozwoli nam leczyć się niemal wyłącznie u niego, w pobliżu domu, w dogodnym dla nas czasie, bez kolejki - bez konieczności wizyt u specjalistów lub w szpitalu. Korzystając z okazji, wszystkim Mamom z okazji ich święta życzę, aby miały jak najwięcej czasu, by spełniać swoje marzenia i potrzeby. W sobotę, 24 maja, z okazji Dnia Matki, będzie czekało na panie wiele otwartych gabinetów ginekologicznych - warto skorzystać z bezpłatnej cytologii.

Jolanta Kręcka, dyrektor oddziału NFZ w Łodzi