Skip to main content

Dla pacjenta

Nie daj się nowotworom

30 kwiecień 2014

ŁOW NFZ rozpoczął nowy cykl informacyjno-edukacyjny dla pacjentów Twój fundusz zdrowia. Dodatek będzie się ukazywał co miesiąc na łamach Dziennika Łódzkiego. W pierwszym numerze lekarze, którzy na co dzień opiekują się chorymi na raka zachęcają do bezpłatnych badań profilaktycznych.

W dzisiejszym wydaniu „Dziennika Łódzkiego" łódzki oddział NFZ inauguruje cykl artykułów, które mają państwu pomóc zadbać o swoje zdrowie i ułatwić korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej. Co miesiąc będziemy się starali przybliżyć państwu wybrany problem zdrowotny lub przekazać informacje o tym, jak się leczyć u specjalisty, w szpitalu, u stomatologa.

Na początek zachęcamy państwa do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Pewnie niewielu z państwa wie, że te badania nie są przez NFZ limitowane i dostępne bez kolejki. Aby namówić państwa do korzystania z profilaktyki, poprosiliśmy ekspertów, wyjątkowych lekarzy, którzy na co dzień opiekują się chorymi na raka o wskazówki, jak o siebie dbać, o jakich badaniach pamiętać, by długo cieszyć się zdrowiem.

Jako mama i babcia namawiam wszystkie panie - pamiętajcie o sobie i o swoim zdrowiu bez względu na wiek.

Życzę miłej lektury i do zobaczenia za miesiąc w „Dzienniku Łódzkim".

Jolanta Kręcka, dyrektor oddziału NFZ w Łodzi

Nie daj się nowotworom. Zbadaj się

Mammografia, USG, kolonoskopia, cytologia lub nawet zwykła morfologia. Sposobów na przechytrzenie raka jest wiele. Każdy z nich jest dobry,jeśli świadomie i regularnie się na to decydujemy. Mieszkańcy województwa łódzkiego powinni pamiętać o profilaktyce nowotworowej, ponieważ są na te schorzenia szczególnie narażeni. Województwo łódzkie jest jednym z czterech, w których najbardziej wzrosła liczba zachorowań na raka. U nas notuje się też jeden z najwyższych wskaźników umieralności na nowotwory. Tymczasem wielu mieszkańców nie wie, jakie programy profilaktyczne realizowane są w naszym regionie. Większość badań można zrobić bezpłatnie i bez kolejki właśnie w ramach programów profilaktycznych.

Chroń kobiecość

Do najważniejszych i najpopularniejszych programów należą: program profilaktyki raka szyjki macicy i program profilaktyki raka piersi.
Pierwszy skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Kobiety, u których rozpoznano chorobę, kierowane są poza programem do leczenia specjalistycznego w szpitalu lub poradni. Co daje nam program? Możliwość wczesnego wykrycia choroby i zwiększenia szans na wyleczenie.
Obecnie rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie ok. 1,7 tys. kobiet w naszym kraju umiera z tego powodu. Według ekspertów, dużą część można uratować dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii. Gdzie? W każdej poradni ginekologicznej w Łódzkiem mającej podpisaną umowę z NFZ.

Do kalendarza panie powinny wpisać także mammografię. Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii lub podczas poprzedniego badania otrzymały zlecenie powtórzenia go po 12 miesiącach.

Badania w ramach akcji nie mogą jednak zrobić panie, które chorowały wcześniej na nowotwór złośliwy. Gdzie się zbadać? W kilkunastu poradniach lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków naszego województwa.

Poza programem

Z bezpłatnych badań, które w porę wykonane, mogą pomóc wykryć, a co za tym idzie szybko i skutecznie wyleczyć groźne choroby, można korzystać nie tylko w ramach programów profilaktycznych. - Gdy coś nas niepokoi, poprośmy lekarza ginekologa w poradni, która ma podpisany kontrakt z NFZ o zbadanie piersi, skierowanie na usg piersi, mammografię lub usg jajnika - mówi Anna Leder, rzeczniczka NFZ.

Zgodnie z prawem, pacjent może mieć wykonane bezpłatnie m.in. badanie: cytologiczne, usg gruczołu krokowego, usg piersi, usg transrektalne, USG transwaginalne, mammografię, badanie antygenu swoistego dla stercza, badanie krwi utajonej w kale, kolonoskopię, gastroskopię. Na te badania mogą kierować lekarze specjaliści. Na kolonoskopię i gastroskopię także lekarze POZ. Pacjenci rodzinnie obciążeni nowotworami mogą skorzystać z badań genetycznych, na które kieruje lekarz genetyk. Skierowanie do poradni genetycznej wyda lekarz POZ albo specjalista. Do poradni ginekologiczno-położniczej skierowanie nie jest wymagane.

JOANNA BARCZYKOWSKA

więcej na stornach:

Rozmowa z dr Wojciechem Ordonem, kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

 • Na bezpłatną cytologię w ramach programu zapraszane są kobiety między 25. a 59. rokiem życia. Czy to oznacza, że młodsze lub starsze panie muszą za badania płacić?

Absolutnie nie. Każda kobieta, bez względu na wiek, ma prawo do bezpłatnej cytologii podczas wizyty u lekarza ginekologa, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 • Kiedy kobieta powinna zrobić pierwszą cytologię?

Gdy rozpoczyna współżycie seksualne. Po rozpoczęciu kontaktów seksualnych kobieta jest bowiem narażona na zakażenie wirusem HPV, który może wywoływać w przyszłości nowotwór szyjki macicy.Dzięki cytologii możemy monitorować stan zdrowia od samego początku, dlatego z wykonaniem pierwszego badania nie należy czekać do ukończenia 25 roku życia. Potem warto badać się w gabinetach, które biorą udział w programie.

 • Czy tabletki antykoncepcyjne chronią nas przez rakiem?

Nie przed rakiem szyjki macicy. Badania wskazują na pewną ochronę w przypadku raka jajnika lub endometrium, czyli trzonu macicy. Przyjmowanie tabletek często powoduje rezygnację z dodatkowego zabezpieczenia, czyli prezerwatywy, przez co wzrasta zagrożenie zakażeniem wirusem HPV.

 • Czy w trakcie leczenia onkologicznego innego nowotworu też trzeba wykonywać cytologię?

Oczywiście. Po chemioterapii czy radioterapii spada nam odporność przez co ryzyko zakażenia czy infekcji wzrasta.

ROZM. JOANNA BARCZYKOWSKA

Rozmowa z Teresą Kudlewską, wiceprezes Stowarzyszenia „Łódzki Klub Amazonek” na temat mitów dotyczących nowotworów.

 • Panuje powszechne stwierdzenie, że rak jest chorobą dziedziczną. Skoro nikt w mojej rodzinie nie chorowałna nowotwór, to oznacza,że jestem bezpieczna?

Absolutnie nie.Nigdy nie możemy wykluczyć choroby, dlatego badania profilaktyczne skierowane są do wszystkich. Jestem najlepszym tego przykładem.Byłam pierwszą kobietą w rodzinie, która zachorowała na nowotwór piersi.Nikt z męskiej części też nie chorował na raka, a ja tak.Każdy musi się badać, ponieważ nie wiadomo dokładnie, co może raka wywołać.

 • Na bezpłatną mammografię zaprasza się kobiety w wieku od 50 do 69 lat.Czy jeśli jestem młodsza to nie zachoruję na raka piersi?

To kolejny mit. Na nowotwór piersi można zachorować w każdym wieku. Znam wiele przykładów kobiet, które zachorowały w wieku 20 lub 30 lat. Sama zachorowałam na raka jako młoda kobieta.

 • Jak mogą badać się młodsze kobiety?

Przede wszystkim za pomocą samobadania piersi. Jeśli coś nas zaalarmuje, trzeba od razu pójść do lekarza i poprosić o skierowanie na USG piersi, które wykonuje się u młodszych kobiet.

 • A badania genetyczne,które w zeszłym roku mocno promowała Angelina Jolie?

To fantastyczna rzecz.Polecam każdej kobiecie, która miała w rodzinie przypadek nowotworu. Lepiej wiedzieć szybko, bo raka da się wyleczyć.W Stowarzyszeniu są panie, które przeszły operację 30 lat temu i czują się świetnie.

ROZM. J. BARCZYKOWSKA

Rozmowa z dr Markiem Stempniem, chirurgiem onkologicznym ze szpitala MSW w Łodzi, o tym, jak uchronić się przed innymi nowotworami

 • Bardzo dużo mówi się o profilaktyce raka piersi i szyjki macicy. Dużą śmiertelność notuje się, niestety, także z powodu innych nowotworów,m.in. raka płuc, żołądka, trzustki itd. Jak możemy  zadbać o profilaktykę?

Nowotworom nie możemy zapobiec, ale możemy je szybko wykryć. A nowotwór szybko wykryty jest uleczalny. W przypadku nowotworów piersi lub szyjki macicy rzeczywiście prowadzone są programy profilaktyczne a pacjenci są przesiewowo badani.O profilaktykę innych nowotworów powinniśmy zadbać sami. Na początku musimy pomyśleć o profilaktyce raka płuc, który jest nowotworem niezwykle częstym i trudnym. Po ukończeniu 50. roku życia raz w roku powinniśmy wykonywać RTG klatki piersiowej. Najlepiej poprosić o nie lekarza.

 • Czy to prawda, że na raka płuc mogą zachorować osoby,które nigdy nie paliły papierosów?

Oczywiście, i nie jest to rzadkością. Bardzo często ofiarami raka płuc są bierni palacze.Biernymi palaczami często są także dzieci, dlatego trzeba na to bardzo uważać. Myśląc o profilaktyce raka płuc na początku trzeba rzucić palenie i chronić od dymu innych.

 • Jakie badania w profilaktyce onkologicznej powinni wykonywać panowie?

Panowie powinni regularnie badać sobie prostatę. Takie badanie może wykonać każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej bez użycia żadnych narzędzi.Panowie powinni
się nauczyć o to prosić, tak samo jak panie nauczyły się prosić ginekologów o badanie piersi.

ROZM. J. BARCZYKOWSKA