Skip to main content

Dla pacjenta

Zmiana lekarza POZ

26 marzec 2013

Ekspress Ilustrowany przypomina, że każda 3. w ciagu roku zmiana lekarza, pielęgniarki czy położnej kosztuje. Rekordziści muszą zapłacić po kilkaset złotych.

 

DO DWÓCH RAZY SZTUKA

Łódzki rekordzista już sześć razy zmieniał w tym roku lekarza pierwszego kontaktu. Trzech pacjentów zmieniało go pięć razy, a jedenastu czterokrotnie.

- Pacjent ma prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym. W przypadku każdej kolejnej zmiany wnosi opłatę w wysokości 80 zł - wyjaśnia Anna Leder z biura prasowego łódzkiego oddziału NFZ. - Nie dotyczy to przypadku zmiany miejsca zamieszkania i sytuacji zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego lekarza oraz innych przyczyn niezależnych od woli pacjenta. Każdy członek rodziny może mieć innego lekarza, pielęgniarkę czy położną. Nie musimy ich też wybierać w jednej poradni.

- Jeśli naszego lekarza nie ma w poradni, bo zachorował lub ma urlop, a my potrzebujemy pomocy i przyjmie nas ktoś w zastępstwie, nie jest to traktowane jako zmiana lekarza - dodaje Anna Leder. NFZ co miesiąc weryfikuje listy pacjentów zapisanych w konkretnej poradni do konkretnego lekarza.

 

 Powrót