Drukuj

 

 

Środa z profilaktyką - Profilaktyka zdrowia – rak żołądka

 

Rak żołądka jest wyjątkowo agresywny.
W Polsce co roku taką diagnozę słyszy 5 000 osób.
Częściej chorują mężczyźni.

 

Choroby przewodu pokarmowego – rak żołądka

Rak żołądka jest powszechny wśród mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych, choć najczęściej występuje w Chinach, Japonii i Korei.

Większość przypadków raka żołądka występuje po 50. roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem, u mężczyzn jest około 2-3 razy wyższe niż u kobiet.

W Polsce rak żołądka jest siódmym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i przyczyną 5,7% zgonów na nowotwory złośliwe u mężczyzn.

 

Czynniki ryzyka raka żołądka

 

Choroba wrzodowa żołądka nie jest stanem przedrakowym

Przemiana wrzodu w nowotwór złośliwy ma miejsce bardzo rzadko. Jeśli jednak w trakcie badania endoskopowego masz stwierdzone owrzodzenia śluzówki żołądka, wskazane jest pobranie materiału do badania mikroskopowego.

 

Objawy raka żołądka

Najbardziej charakterystycznym objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie.
Z rozwojem raka żołądka mogą wiązać się objawy refluksowe:

 

Badania diagnostyczne

Gastroskopia to podstawowe badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala wykryć zmiany chorobowe w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy i precyzyjnie pobrać materiał do badania histopatologicznego. Obecnie nie ma innej metody, która mogłaby zastąpić gastroskopię.

 

Zdrowy jadłospis znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl

 

Wskazaniem do wykonania gastroskopii jest m.in.

 

Profilaktyka raka żołądka

 

Zadbaj o siebie

 

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji