Drukuj

Logo środa z profilaktyka

 

Środa z profilaktyką - Profilaktyka raka szyjki macicy

 

Rak szyjki macicy

 

CZY WIESZ

 

Jakie są przyczyny rozwoju i objawy raka szyjki macicy?

Główne czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy:

Wczesne postacie raka szyjki macicy nie dają żadnych objawów.

 

Zaawansowane stadium choroby może objawiać się:

 

Kluczowa jest regularna cytologi

Cytologia to skuteczne, bezpieczne i bezbolesne badanie. Do pobrania materiału z tarczy i kanału szyjki macicy wykonywanego przez lekarza ginekologa lub położną wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku, tj. wziernik ginekologiczny i szczoteczkę cytologiczną. Pobrany materiał przekazuje się do oceny mikroskopowej.

Cytologia daje szansę na wczesne wykrywanie stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, w czasie kiedy nie występują żadne objawy.
Rak szyjki macicy to choroba „wrażliwa” na profilaktykę.

 

Zrób cytologię w programie badań przesiewowych

Cytologię wykonasz bezpłatnie w ramach programu NFZ.

 

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Kto?➔ kobiety w wieku 25-59 lat Jak często?➔ raz na 3 lata Gdzie na badania? ➔ do gabinetów ginekologiczno-położniczych, oraz wybranych placówek POZ, które posiadają kontrakt z NFZ.

  1. Jeśli wynik cytologii nie wskaże żadnych niepokojących zmian, badanie w ramach programu można bezpłatnie powtórzyć po 3 latach. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka tj. kobiety zakażone HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV mają prawo do badań profilaktycznych co 12 miesięcy.
  2. W przypadku nieprawidłowego wyniku i konieczności dalszej diagnostyki wykonuje się badanie kolposkopowe lub kolposkopię z biopsją i badaniem histopatologicznym pobranych wycinków.

Pacjentki niekorzystające z badań przesiewowych w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy mogą wykonać cytologię w poradni ginekologiczno–położniczej.

 

Zaszczep dziecko przeciwko wirusowi HPV

Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy (99%) związane są z zakażeniem szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszonym podczas kontaktów seksualnych. Około 70% ludzi podczas swojego życia miało lub będzie miało kontakt z wirusami brodawczaka.

Zaledwie u 2% kobiet zakażonych HPV może wystąpić rak szyjki macicy. Przed zakażeniem wirusem HPV najskuteczniej chronią szczepienia.

Należy je wykonać odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej. Od 1 listopada 2021 r. szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) refundowana jest w 50%, co oznacza, że pacjent zapłaci tylko połowę ceny. Ze szczepienia mogą korzystać dziewczynki i chłopcy po 9. roku życia zgodnie ze wskazaniami.

 

Cytologia w liczbach

Cytologię w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy można wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym, oraz w wybranych placówkach POZ, które posiadają kontrakt z NFZ.

Adresy placówek znajdziesz w wyszukiwarce „Gdzie się leczyć”: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Środa z profilaktyką - Profilaktyka raka szyjki macicy.pdf)Środa z profilaktyką - Profilaktyka raka szyjki macicy.pdf 747 kB