Drukuj

Logo akcji Środa z profilaktyką

 

Profilaktyka uzależnień od Internetu i nowych technologii

 

Pokolenie cyfrowe, aplikacyjne

Dzięki Internetowi mamy łatwy i szybki dostęp do niezmierzonych obszarów informacji. Telefon komórkowy stał się osobistym i niezbędnym narzędziem do poznawania świata i komunikowania się z innymi. Gry wideo pobudzają wyobraźnię i uwalniają emocje, ale pochłaniają też czas i energię, których potem brakuje dla innych ludzi. Łatwo przekroczyć granicę, za którą nowe technologie już nie pomagają, tylko całkowicie wypełniają życie, zachłannie, aż do utraty kontroli. Wirtualny świat zastępuje ten rzeczywisty, a cyfrowe aplikacje - realne kontakty z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi.

  

Czy wiecie?

 

Gdzie szukać pomocy?

 

Czynniki sprzyjające i towarzyszące nałogowemu korzystaniu z nowych technologii i Internetu

Cechy indywidualne:
Środowisko rodzinne, szkolne, grupa rówieśnicza:
Środowisko nowych technologii cyfrowych:

  

Objawy nałogowego korzystania z nowych technologii i Internetu

 

Skutki nałogowego korzystania z nowych technologii i Internetu

Współcześni badacze wytypowali liczne objawy oraz przypadłości somatyczne będące konsekwencjami uzależnienia komputerowo-internetowego:

Komputer i Internet w przypadku uzależnienia powodują negatywne konsekwencje, które obejmują psychikę osoby uzależnionej.
Do takich negatywnych skutków należą:

Uzależnienie od komputera i Internetu wpływa na kontakty z innymi ludźmi. Możemy stwierdzić w tym aspekcie negatywne oddziaływanie na zdrowie społeczne, objawia się on:

 

Profilaktyka

Współcześnie dzieci, młodzież, dorośli ciągle są ,,podłączeni’’ do wynalazków digitalnego świata, traktując je jako naturalne środowisko zaspokajania potrzeb.
E-uzależnienia nie dają tak szybko negatywnych efektów jak inne uzależnienia, ale powodują ogromne spustoszenie w każdym z obszarów życia osoby uzależnionej i jej rodziny. W zapobieganiu nadużywania Internetu, telefonu komórkowego istotną rolę odgrywa dom rodzinny i szkoła. Celem profilaktyki nie może być eliminacja z życia okazji do powstania uzależnienia np. wyrzucenie telefonu albo zabranie dziecku komputera, ale prawidłowe używanie nowych technologii.

 

Źródło: Rzecznik prasowy

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Ulotka_Internet wirtualny świat ost-1.pdf)UlotkaProfilaktyka uzależnień od Internetu i nowych technologii507 kB