Drukuj

Uświadamiaj nastolatków o skutkach spożywania alkoholu!

 

PRZECIWDZIAŁAJ! ZAPOBIEGAJ! ROZMAWIAJ!

 

W 2018 roku uczniowie najczęściej sięgali po piwo w drugiej kolejności – po wódkę, wino i inne mocne alkohole. Piwo stało się praktycznie stałym elementem spędzania wolnego czasu przez młodzież – na biwakach, na prywatkach, na dyskotekach. Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych ESPAD (Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków), wskazują, że po alkohol sięga ponad 92% 15- i 16-latków oraz 96% 17- i 18-latków!

 

Na sklepowych półkach pojawia się coraz szersza oferta napojów, które nazywane są piwem, ale nie zawierają alkoholu. Piwo bezalkoholowe nie jest zwykłym napojem, który gasi pragnienie w słoneczny dzień, ale produktem, który bezpośrednio wzbudza konkretne skojarzenia. Nazwa, forma podania (puszka lub butelka), smak i zapach – wszystko przywodzi na myśl tradycyjne piwo. Może to kształtować określone przyzwyczajenia.

 

Piwo etykietowane jako „bezalkoholowe” zazwyczaj nie jest zupełnie wolne od „procentów”. Większość napojów tego typu zawiera śladową ilość alkoholu. W niektórych przypadkach jego zawartość może wynosić nawet do 0,5%.

 

Warto wiedzieć, że szklanka 5% piwa zawiera 10 ml czystego alkoholu; tyle samo znajduje się w kieliszku (100ml) z 10% winem oraz w małym kieliszku (25 ml) z 40% wódką.

 

Gdzie szukać pomocy?

 

POZNAJ PRZYCZYNY I KONSEKWENCJE SIĘGANIA MŁODZIEŻY PO ALKOHOL

Alkohol jest jedną z substancji o potencjale uzależniającym najczęściej stosowanym przez nastolatków. Młodzi ludzie spożywając alkohol, oczekują że zaspokoją potrzeby społeczne i osobiste, poprawią kontakt z rówieśnikami i nawiążą nowe relacje.

 

Przyczyny sięgania po alkohol przez młodych ludzi:

Badania wskazują, że potomstwo wychowywane w domach, w których spożywa się alkohol w nadmiarze, jest 4 razy bardziej narażone na rozwój choroby alkoholowej.

Jakie są konsekwencje spożywania alkoholu przez młodzież?

Picie w okresie dojrzewania ma negatywne konsekwencje dla zdrowia młodych ludzi.

 

ROLA RODZICÓW W KSZTAŁTOWANIU WZORCÓW!

Negatywne/niebezpieczne wzorce Spożywanie alkoholu w obecności dzieci, także podczas świąt i uroczystości rodzinnych oraz umożliwianie wznoszenia toastów napojami bezalkoholowymi małym dzieciom, powoduje przyzwyczajenie ich do jego obecności oraz utrwala w ich psychice wzorzec picia alkoholu jako części celebrowania świąt. Wzorce wyniesione z rodziny są częstą przyczyną picia alkoholu przez nieletnich.Przyczyną takiej sytuacji jest przyzwyczajenie młodzieży, że bez alkoholu nie da się normalnie żyć,że stanowi on integralną część ludzkiej egzystencji.

 

Warto rozmawiać z dziećmi o używkach

Wielu dorosłych woli przymknąć oko, udawać, że problem nie dotyczy ich dzieci. Uważają, że jego pociechy na pewno nie próbowały alkoholu i na pewno go odmówią. A przecież próbowanie i przekraczanie granic jest wpisane w doświadczenia młodych. Będą to robić niezależnie od tego,czy rodzic się zgodzi, czy nie. Dlatego tak ważne są dobre wzorce oraz rozmowy z dziećmi, także o zagrożeniach używkami. Warto przekazać informacje co jest używką, jak wpływa na organizm,na zachowanie i jakie mogą być konsekwencje nadużywania.

 

Profilaktyka uzależnienia młodzieży od alkoholu

Ważnym elementem profilaktyki może stać włączanie młodego człowieka do grup realizujących pozytywne cele.

Ulotka na temat szkodliwości alkoholu. Na zdjęciu nastolatek w objęciach matki.

 

Ulotka na temat szkodliwości alkoholu. Przyczyny i konsekwencje nadużywania alkocholu u młodzieży.

 

 

 

Źródło: Rzecznik prasowy

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (ULOTKA_PROFILAKTYKA_UZALEZNIEN_FINAL (1).pdf)Profilaktyka uzależnień 1258 kB