Drukuj

#MaskujSię tym hasłem Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o noszeniu maseczek. Respektowanie tego obowiązku jest ważne dla nas wszystkich. Nosząc maseczkę, która zakrywa nos i usta, przyłbicę chronimy siebie i innych przez zakażeniem koronawirusem. Wspierają nas lekarze, którzy na co dzień opiekują się chorymi.

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych. Zdjęcie nr 2: Henryk Sawka popiera akcję #MaskujSię

Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.

 

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:

 

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

Ważne ! Zasadniczo  zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej, i po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.

 

 Akcję wspierają lekarze specjaliści:

dr n. med. Michał Lewandowicz, koordynator BCU, Szpital Kopernika w Łodzi dr hab. n. med. Dariusz Timler, kierownik SOR, Szpital Kopernika w Łodzi

 

Przyciski odtwarzacza:


Skróty klawiszowe do zarządzania odtwarzaczem: