film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy chorobie Alzheimera.

Film: Pora na Seniora. Choroba Alzheimera.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Choroba Alzheimera.

Program Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA.

Z kolejnego odcinka programu ŁOW NFZ Pora na Seniora mogą Państwo dowiedzieć się więcej na temat choroby Alzheimera.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na pacjentkę chodząca przy pomocy balkonika i mężczyzn siedzących na ławce w parku]: Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyna otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Jej charakterystycznym objawem są zaburzenia pamięci. W późnej fazie choroby chory często ma problemy z samodzielnym przyjmowaniem posiłków, a nawet zapomina o tym, że powinien zjeść. Choroba Alzheimera dotyczy około 10% osób powyżej 65 roku życia i prawie połowy powyżej 80 roku życia. Dotychczas nie określono jej jednoznacznej przyczyny.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Błaszczak, geriatra: Bardzo często te pierwsze symptomy są  niezauważalne. To jest tak, że dany pacjent zachowuje się w miarę normalnie i trafia do lekarza, kiedy zaburzenia poznawcze są bardzo duże. Rodzina najczęściej mówi, że rodzić bądź dziadek zaczyna mieć omamy wzrokowe lub też słuchowe, bądź też wychodzi z domu i nie potrafi wrócić. Powinno nas już zastanowić to, kiedy już zaczyna się już zmieniać sposób zachowania. Kiedy widzimy, że nasz podopieczny jest już bardziej osowiały. Zaczyna mieć problemy z zapamiętywaniem czynności dnia codziennego. Bardzo często jest tak, że chorzy, jak i ich rodziny wypierają to. Mówią, że to wiek, więc tak może być, a to nie zawsze jest prawdą.

Anna Leder, rzecznik NFZ Łódź: przede wszystkim osoby, które mają zdiagnozowana chorobę Alzheimera mogą się leczyć na oddziałach geriatrycznych, oddziałach internistycznych czy też oddziałach neurologicznych. Są to wszystko oddziały, gdzie jest możliwe leczenie tego rodzaju schorzenia. Natomiast, wtedy kiedy pojawią się w tej chorobie zaburzenia otępienne, dla takich pacjentów są poradnie zdrowia psychicznego, gdzie przyjmują psychiatrzy, psycholodzy. Do takich poradni, do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie. Jest możliwość leczenia na oddziałach psychiatrycznych albo stacjonarnych, takich 24 godzinnych, albo na oddziałach psychiatrycznych dziennych, czyli na takich oddziałach, gdzie osoby z choroba Alzheimera przychodzą na kilka godzin na terapię, na zajęcia, a potem wracają do swojego domu.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na seniorów trzymających się za ręce]: Choroba Alzheimera w największym stopniu doświadcza chorego, ale pośrednio wpływa także na całą rodzinę. Szacuje się, że w Polsce 92% chorych na Alzheimera przebywa w domu od początku choroby aż do jej końca.   

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Błaszczak, geriatra: Osoby chore pamiętają to co było kiedyś, czyli wszelkie wydarzenia sprzed 30-40 lat ze swojego dzieciństwa czy okresu młodości, mogą nam opowiedzieć z bardzo dużą dokładnością. Nie wiedzą za to co działo się dnia wczorajszego. Czasami nie wiedzą co działo się tego samego dnia rano. Jeżeli się te osoby o to spyta, zaczynają nie poznawać najbliższe osoby. Własną córkę mogą nazywać ich mamą. To sa już etapy choroby Alzheimera zaawansowane. Dlatego nie warto za wszelka cenę negować i przekonywać te osoby, że nie maja racji, ponieważ to bardzo często budzi u nich agresję i większe problemy psychiczne.

Maj Maciaszczyk-Bednarek, psycholog, Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie: Jeżeli chodzi o widzenie i czucie świata, to tak jakby te osoby się wycofywały i zamykały w sobie. Coraz trudniej jest poznać po dotyku jaka co ma strukturę, jakie to jest. Jeżeli chodzi o widzenie, to ono w miarę postępowania choroby zawęża. Stanie obok i mówienie do podopiecznego przestaje mieć sens. Po jakimś czasie trzeba stać twarzą w twarz, żeby nas widzieli, żebyśmy mogli mieć z nimi kontakt bezpośredni i wtedy próbować z nimi pracować czy rozmawiać.

Anna Leder, rzecznik NFZ Łódź: te osoby z Alzheimerem, które mają zaburzenia otępienne, te które mają zaostrzenie zaburzeń związanych z tą chorobą, które są niesamodzielne, nie są w stanie funkcjonować w domu rodzinnym czy z pomocą bliskich czy samodzielnie, mogą trafić do jednego z trzech zakładów opiekuńczo-leczniczych. To są zakłady opiekuńczo-lecznicze specjalnie przeznaczone dla osób właśnie z zaburzeniami ze spektrum Alzheimera. To jest zakład w Jedliczach pod Łodzią, bardzo blisko i bardzo pięknie położony. Zakład w Głownie, niedawno przez NFZ zakontraktowany. Oraz zakład w Warcie, który już jest naszym takim miejscem od dawna finansowanym prze NFZ.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Program z maja 2017 r.