film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy żylakom.

Film: Pora na Seniora. Żylaki.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Żylaki.

Program Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA.

Z kolejnego odcinka programu ŁOW NFZ Pora na Seniora mogą Państwo dowiedzieć się o zaburzeniach układu żylnego jakim są żylaki .

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na badanie, widok na przeprowadzany zabieg  leczenia żylaków]: Żylaki są jedną z form zaburzeniu układu żylnego. Formą najbardziej widoczną. Wymagają kompleksowego leczenia. Brak leczenia prowadzi do ciężkich powikłań w postaci owrzodzeń i obrzęków.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Marek Kotala, chirurg naczyniowy: Dotyczą one [żylaki – przyp. red.] około 51% kobiet i około 30% mężczyzn. Najczęściej występują po 50. ....60. roku życia. Chociaż dotyczą również osób młodszych, jednak w zdecydowanie mniejszym odsetku. U osób powyżej 60. roku życia zdarzają się w ponad 60% w najróżniejszych formach. Czy to pod postacią obrzęków kończyn dolnych, czy pod postacią drobnych pajączków teleangiektazji, czy pod postacią poszerzenia drobnych żył siateczkowatych bądź występowania poszerzeń żylnych.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na zabieg chirurgiczny żył]: Żylaki można leczyć zarówno zachowawczo jak i operacyjnie. To zależy od postaci przewlekłej niewydolności żylnej.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Marek Kotala, chirurg naczyniowy: zależy w jakiej postaci ta przewlekła niewydolność żylna występuję. Podejmujemy odpowiednie leczenie, leczenie zachowawcze polegające na zastosowaniu odpowiednich materiałów kompresyjnych pod postacią bandaży uciskowych specjalnych bądź specjalnych rajstop uciskowych w odpowiedniej klasie ucisku. Medycyna dysponuje kilkoma różnymi metodami. Często stosowana kiedyś metoda chirurgicznego leczenia i usunięcia żyły zaczyna odchodzić coraz bardziej do lamusa. W tej chwili dosyć powszechnie stosuje się operacje żylaków polegające na użyciu laserów bądź sprzętu wytwarzającego fale radiowe bądź tez podawania specjalnych pianek, które powodują skurczenie żyły i jej zamknięcie.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na zabieg chirurgiczny żył]: Do chirurga naczyniowego kieruje lekarz pierwszego kontaktu. W placówkach mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zabieg jest wykonywany bezpłatnie.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder rzecznik NFZ Łódź: katalog świadczeń nie precyzuje jaką metoda te żylaki powinny być usuwane. Często pytają nas Państwo czy laserowe usuwanie żylaków jest usuwane? Katalog wskazuje, że wycięcie, podwiązanie żylaków to są zabiegi finansowane przez NFZ. Jaką metodą zrobi to szpital, to już pozostaje kwestią wyboru lekarza, wyboru najlepszej metody, która w przypadku danego pacjenta będzie skuteczna. Żylaki można usunąć nie tylko na oddziałach chirurgii ogólnej czy chirurgii naczyniowej, ale także można usunąć w placówkach, które są zakontraktowane jako placówki chirurgii jednego dnia. Wówczas w ciągu jednej doby, podczas jednej hospitalizacji dobowej pacjent ma usuwane żylaki.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na ludzi ćwiczących w parku]: skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Możemy odziedziczyć ją nie tylko po rodzicach, ale nawet po dziadkach czy pradziadkach. Powstawaniu żylaków sprzyja tez brak ruchu, przebywanie zbyt długo w pozycji siedzącej i stojącej, co powoduje bezczynność układu żylnego przez dłuższy czas.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Marek Kotala, chirurg naczyniowy: sami dla siebie możemy zrobić bardzo dużo, tzn. jak najwięcej aktywności fizycznej, tj. jazda rowerem, basen, unikanie długotrwałych pozycji stojących czy siedzących. Jeżeli już takie mamy i są one wymuszone, powinniśmy starać się używać wyrobów kompresyjnych i starać się wstawać, ruszać nogami. Chodzi o to, żeby układ żylny nie pozostawał bezczynny przez długi okres czasu, a żeby w skutek ruchu starał się przepompować krew w stronę serca.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na panią kupującą leki w aptece]: nie pomagają jednak reklamowane suplementy.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Marek Kotala, chirurg naczyniowy: suplementy diety nie są polecane do leczenia przewlekłych zaburzeń żylnych. Są grupy leków, które są stosowane, są przebadane klinicznie i wiadomo o tym, że wywołują korzystny wpływ na ścianę naczyń żylnych. Krótko mówiąc, powodują jej delikatne wzmocnienie, przez to lepsza ich pracę i lepsze krążenie krwi w tym układzie.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na osoby trenujące nordic walking]: nieleczone żylaki mogą zagrozić naszemu życiu. Dlatego musimy robić wszystko, by się ich ustrzec, a gdy się pojawią – fachowo usunąć.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Program z października 2016 r.