film z tłumaczem migowymKolejny odcinek programu poświęcamy chorobom serca.

Film: Pora na Seniora. Choroby serca.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Choroby serca.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na chorych – seniorów, leżących w szpitalu]: Choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że 80% tych chorób można uniknąć. 

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder Narodowy Fundusz Zdrowia: Jeżeli pojawią się problemy kardiologiczne to przede wszystkim mamy zapewnioną opiekę u lekarza pierwszego kontaktu, który będzie przewodnikiem po całym leczeniu kardiologicznym. Jeżeli to są problemy niezbyt poważne wówczas lekarz może sam leczyć pacjenta lub dać skierowanie do poradni kardiologicznej. Takich poradni mamy ponad 60 na terenie województwa łódzkiego.

Prof. Dr hab. n. med. Jarosław Drożdż Klinika Kardiologii USK im. WAM: Też o tym myślałem będąc wiele lat temu czterdziestolatkiem co mam zrobić żeby żyć dłużej, w lepszym zdrowiu i wyszło, że tylko aktywność ruchowa może to sprawić. Każdy ma kryzys wieku średniego i zastanawia się co dalej. Pacjenci mówią, że są przemęczeni, przepracowani, że pojawiają się dolegliwości bólowe. Potocznie mówi się, że aktywna praca skraca życie.  Nie zawsze jednak jest to prawdą. Czasem aktywne życie zawodowe wpływa pozytywnie na stan zdrowia. Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest korzystny dla pacjenta. Jest to recepta na poprawę jakości i długości życia. 

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na chorych seniorów, leżących w szpitalu, widok na seniorów ćwiczących na świeżym powietrzu]: Wyjątki dotyczą osób z ostrymi stanami kardiologicznymi. Wtedy unieruchomienie jest warunkiem leczenia. Lato jest znakomitą okazją by skorzystać z wielu propozycji ruchu na świeżym powietrzu. Dobry w każdym wieku jest nordic walking.

Wypowiedzi seniorów

Senior [senior stoi w parku, ubrany na sportowo]: Ważne jest zdrowie, sprawność fizyczna, dotlenienie, choroby się wtedy nas nie trzymają.

Senior [senior siedzący w parku]: Chodzi o to, żeby wyjść z domu. Oprócz tego ważne są ćwiczenia fizyczne. Przy okazjo spotkanie z innymi ludźmi.

Wypowiedzi ekspertów

Maciej Tracz instruktor nordic walking: Takie przyjaźnie i takie kontakty jakie tu się nawiązują to ze świecą szukać. Tutaj niektórzy wyjeżdżają ze sobą na wakacje. Osoby, które jeszcze rok temu zupełnie się nie znały, poznały się właśnie tu i zaczynają bardzo fajnie również społecznie współpracować.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na witrynę internetową]: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne uruchomiło portal: copozawale.pl, zawierający odpowiedzi najczęściej zadawane przez chorych. Obraz zawału jest zmienny. Czy są objawy, które można uznać za alarmujące?
Wypowiedzi ekspertów

Prof. Dr hab. n. med. Jarosław Drożdż Klinika Kardiologii USK im. WAM: Jakbym miał wybrać te jedna jedyna rzecz, która powinna służyć pacjentom za drogowskaz to jest zapytanie czy dolegliwość podczas ruchu się nasila czy ustępuje. Kostne dolegliwości mają tendencję do tego, żeby ustępować jak pacjent wstanie i zrobi parę kroków. Choroby kardiologiczne odwrotnie. One się nasilają.

Prof. Dr hab. n. med. Jarosław Drożdż Klinika Kardiologii USK im. WAM [głos z offu; widok na chorych seniorów, leżących w szpitalu]: Drugim taki elementem jest utrata przytomności. To, ze komuś jest słabo jest czasem bagatelizowane i trudne do interpretacji. Natomiast pełna utrata przytomności, kilkusekundowa, kilkuminutowa musi spowodować podjęcie terapii i szybkiej diagnostyki.

Anna Leder Narodowy Fundusz Zdrowia: Ci pacjenci, którzy mają już poważne problemy kardiologiczne na przykład mają zawał mogą wówczas liczyć na specjalistyczną opiekę po zawale. To jest rehabilitacja kardiologiczna w ośrodku po leczeniu pierwszej fazy czyli w ośrodku stacjonarnym. Rehabilitacja ta może trwać od dwóch  do pięciu tygodni. Może być ona przedłużona za zgodą Dyrektora Oddziału. Na taką rehabilitację kieruje bezpośrednio lekarz z tego oddziału, gdzie był leczony zawał. Na taki oddział trzeba trafić w ciągu określonej liczby dni, tak aby to leczenie kardiologiczne mogło być skuteczne. Jest również możliwość ze skorzystania z ośrodków rehabilitacji kardiologicznej dziennej. To są takie ośrodki, gdzie do 24 dni w ciągu kwartału można korzystać z zabiegów kardiologicznych, które przyspieszają powrót do zdrowia.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na monitory, na których widać prace serca]: Zawału serca nie można lekceważyć. Ważnym elementem profilaktyki są regularne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i jeśli to konieczne stała opieka kardiologiczna. Warto też korzystać z programów profilaktycznych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.